win.exe virüs mü?

layrik

Centipat
Bilgisayarımda win.exe olduğunu gördüm virüs olduğunu düşündüm. (Görev yöneticisinden gördüm) Avast indirdim Avast birkaç virüs falan kaldırdı. Sonra PC'yi ertesi gün açtım. Dosya yeniden var Avast ile tekrar taradım sorun bulamadı. Sizce nedir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayarımda win.exe olduğunu gördüm virüs olduğunu düşündüm. (Görev yöneticisinden gördüm) Avast indirdim Avast birkaç virüs falan kaldırdı. Sonra PC'yi ertesi gün açtım. Dosya yeniden var Avast ile tekrar taradım sorun bulamadı. Sizce nedir?

Belki de bilgisayarın sistem dosyalarından biridir, Avast bunu virus olarak mı görüyor?

Son düzenleyen: Moderatör:
Win.exe, bir ağda barındırılan bilgisayarlara erişmek için Internet Aktarma Sohbeti (IRC) arka kapısını kullanan bir ağ solucanıdır. Yani virüstür.
Hiçbir antivirüs programı algılamadı.
Arkadaşlar Avast antivirüs programını sildim win.exe gitti. sanırım sorun çözüldü :)

Son düzenleme:
Eski windows'lar ms-dos tabanlı olduğu için önce ms-dos'u açıp "Win" yazılırdı. Bu da win.exe yani windowsu başlarırdı. Onunla alakalı olabilir

Bende C:\ProgramData\Microsoft dizininde "win.exe" var, kendini açabilen (SFX) hâlde ve Şifrelenmiş olarak mevcut, 126 MB (132.401.838 bayt) [Diskte boyut: 126 MB (132.403.200 bayt)]

Açtığımda:
1696859763139.png

-----------------

Dosyayı Virus Total'de arattırdım ve:

Alibaba: TrojanDropper:Win64/Miner.560e335a
Avast: Win32:Malware-gen
AVG: Win32:Malware-gen
DrWeb: Trojan.MulDrop21.64443
Gridinsoft (no cloud):
Trojan.Win32.CoinMiner.sa
Kaspersky: Trojan-Dropper.Win64.Miner.m
Sangfor Engine Zero: Dropper.Win64.Agent.V2ft