Win10 kurulu PC'ye Hackintosh kurma

kebab man

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, araştırdığımda ve VMware ile kurulum yaptığımda bütün donanımlarımın macOS ile sorunsuz çalıştığını anladım. Buradan Recep bey'in hazırladığı rehber sayesinde ayarları yaptım ekstra olarak 1TB HDD'yi 500GB olmak üzere iki parçaya ayırdım lakin kurulum sırasında disk izlencesinden macOS için formatlama yaptığımda HDD'yi Windows üzerinden göremiyorum ve bilgiler kayboluyor. Sorum işe şu: Win10 SSD'de kurulu Windows'da hem harddiski görmek hem de bu harddiske Windows verilerini kaybetmeden macOS kurmak mümkün mü? 500 GB Windows'a 500 GB macOS'a adamak istiyorum.

Dediğiniz şey mümkün değil Mac os APFS dosya biçimini kullandığı için windows üzerinde göremezsiniz ama diskiniz 1 Tb ise 500 Gb APFS yapıp Mac os kurabilirsiniz. 500 Gb Windows kurup dual boot şeklinde kullanmanız mümkün ama Mac Os dosyalarını Windows üzerinde göremezsiniz. Mac Os üzerinde Windows dosyalarını görebilirsiniz. Dual Boot kurulum rehberi.

Kurulum öncesi Windows'u açıp Paragon Partition Manager programı ile alan ayırıp, alan ayırdıktan sonra "Apple HFS" formatına biçimlendirebilirsiniz. Apple HFS yaptıktan sonra diski benim bildiğim kadarıyla sadece Disk Yönetimi ve Paragon gibi programlarda görebiliyorsunuz.

Son düzenleme:
Şu an diskte kaybetmek istemediğim dosyalar var dediğiniz partition'u yaparsam kaybolurlar mı?

Öncelikle zaten Disk İzlenceleri kısmında HDD'deki her şeyi silmişsiniz sanırsam? HDD'de mi kaybedeceğiniz dosyalar var yoksa SSD'de mi? Hangisi için endişeleniyorsunuz? HDD'de istediğiniz miktarda alan ayırabilirsiniz, hepsini ayırmanız gerekmiyor. Minimum 100 GB vermeniz sağlıklı olacaktır. Boş alanı 500 GB olan bir HDD'de, 100 GB alan ayırırsanız dosyalarınıza bir şey olmaz.

İlk önce "Bu Bilgisayar > Yönet > Disk Yönetimi" yolunu izleyip 500 GB olan HDD'e sağ tıklayıp "Birimi Küçült" deyin. Misal veriyorum 100 GB ayırdınız, Paragon Partition Manager ile ayırdığınız 100 GB alanı Apple HFS'ye biçimlendirin yeterli olur.

Öncelikle zaten Disk İzlenceleri kısmında HDD'deki her şeyi silmişsiniz sanırsam? HDD'de mi kaybedeceğiniz dosyalar var yoksa SSD'de mi? Hangisi için endişeleniyorsunuz? HDD'de istediğiniz miktarda alan ayırabilirsiniz, hepsini ayırmanız gerekmiyor. Minimum 100 GB vermeniz sağlıklı olacaktır. Boş alanı 500 GB olan bir HDD'de, 100 GB alan ayırırsanız dosyalarınıza bir şey olmaz.

İlk önce "Bu Bilgisayar > Yönet > Disk Yönetimi" yolunu izleyip 500 GB olan HDD'e sağ tıklayıp "Birimi Küçült" deyin. Misal veriyorum 100 GB ayırdınız, Paragon Partition Manager ile ayırdığınız 100 GB alanı Apple HFS'ye biçimlendirin yeterli olur.

150GB verim var HDD'de şuan onları kaybetmek istemiyorum HFS yaparken.
Hiç hata mesajı almadan kurulumu gerçekleştirdim fakat MacOs'u boot etmeye çalıştığımda burada kalıyor.
Bir de CloverBoot ekranında config seçip ana menüye döndükten sonra seçimim kayboluyor eski haline dönüyor.
@tristessehivernale
Kod:
Açılan menüden Set NVIDIA to VESA (nv_disable=1)
Technopat'ın rehberindeki bu ayarı yapınca açıldı.
15780767065462088866788165878905.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Dostum mümkünse teker teker ve sade şekilde anlat. Kurulumu yapmışsın güzel. Kurulumu nv_disable=1 ile mi yaptın? Eğer o komut ile yapmadıysan, yaptıktan sonra kullanmanın anlamı yok. Sistemine uyumlu olan config dışındaki diğer configleri sil, en son sistemine uyumlu olan config'in adını "config.plist" olarak değiştir.

Dostum mümkünse teker teker ve sade şekilde anlat. Kurulumu yapmışsın güzel. Kurulumu nv_disable=1 ile mi yaptın? Eğer o komut ile yapmadıysan, yaptıktan sonra kullanmanın anlamı yok. Sistemine uyumlu olan config dışındaki diğer configleri sil, en son sistemine uyumlu olan config'in adını "config.plist" olarak değiştir.
Evet macOS'u "nv_disable=1" bu komuttan sonra çalıştırabildim. Şu an sorunsuz kullanıyorum ses, ekran hatta ethernet bile çalışıyor fakat ekran 1280*720P 5MB VRAM gözüküyor. Ses çıkışlarından sadece kasanın önündeki çıkış çalışıyor hiçbir mikrofon çalışmıyor. İnternet ise bir hayli yavaş.
Şimdi geriye Apple hesabımı kullanmak ve güncel sürücüleri yüklemek kaldı nasıl yapacağımı bilemiyorum ama.
  • İşlemcim: İ3-6098P
  • Anakart: MSİ B150M BAZOOKA
  • Ekran kartı: Asus Strix GTX 950

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı