Windows 10 %100 CPU kullanımı

gondorunvarisi

Hectopat
Herkese merhabalar,

Windows 10 Pro 21H1 sürümünü kullanmaktayım.
21H1 sürümüne güncellemeden önce -20H2 sürümündeyken- böyle bir sorunum yoktu fakat bu sürüme geçince neredeyse her gün CPU 100'lere çıkıyor ve inmiyor.
21H1 sürümüne yaklaşık bir 10 gün kadar önce geçiş yaptım.

Denediğim yöntemleri söyleyeyim;
  • 1) SFC /scannow
    DISM.exe /online /cleanup-image /scanhealth
    DISM.exe /online /cleanup-image /restorehealth
    komutlarının çalıştırılması.
  • 2) Gereksiz hizmet ve uygulamaların başlangıçta çalışmasını kapatmak, şu anda sadece NVIDIA ve Bluetooth servisi açık.
  • 3) Virüs taraması yapmak, birkaç farklı yazılım (Kaspersky ve Malwarebytes) ile tarattım ve zararlı yazılım bulunamadı.

Windows orijinal değil, CMD'ye yazılan birkaç komut ile aktifleştirdim.
Windows dışında kullandığım tüm yazılımlar ve oyunlar vs. orijinal.

Fakat belirtmem gereken nokta şurası;
CPU her bilgisayarımı açışımda %100 olmuyor. Örneğin dün hiçbir sorun yoktu, 4-5 saat takır takır kullandım cihazı. Yeri geldi oyun da oynadım.
Bugün açtığımda ise neredeyse üzerinden 1 saat geçmesine rağmen halen CPU %100, arka planda update vs. yok.

Sistem özellikleri:
  • Ryzen 5 2600.
  • 16 GB RAM.
  • GTX 1660 Ti.

Ekran görüntüsü 2021-07-27 114445.png

Bende de aynısı oluyordu throttle stop indirip bd prochot ayarını kapatıp kaydedince düzelmişti belki sizde de olur.

Aklımda bulunsun eğer düzelmezse denerim. PC'ye restart çektim şu anda mesela sorun yok. CPU kullanımı taş çatlasın %10'a çıkıyor en fazla. Tam olarak hangi sorundan kaynaklandığını bir türlü çözemedim, bilgisayarı bir açıyorum acil bir işim oluyor diyelim, hiçbir şey yapmadan kafasına göre %100 oluyor ve inmiyor 5 saat açık kalsa bile bilgisayar.

Aklımda bulunsun eğer düzelmezse denerim. PC'ye restart çektim şu anda mesela sorun yok. CPU kullanımı taş çatlasın %10'a çıkıyor en fazla. Tam olarak hangi sorundan kaynaklandığını bir türlü çözemedim, bilgisayarı bir açıyorum acil bir işim oluyor diyelim, hiçbir şey yapmadan kafasına göre %100 oluyor ve inmiyor 5 saat açık kalsa bile bilgisayar.

Bende de tam olarak aynısı idi bir deneyin belki işe yarar. Bazen oluyordu bazen olmuyordu. Genellikle 4-5 saat kullandıktan sonra başlıyordu bir deneyin derim acil iş yoksa.

Bende de böyle bir sorun vardı. Microsoft'un destek ekibiyle konuştum. "sfc scannow" gibi komutları kullanmamı söylediler fakat işe yaramadı. En sonda bilgisayara format atdım ve düzeldi, eğer önemli dosyaların yoksa (varsa da yedekleyebilirsiniz) format atabilirsiniz.

Bende de tam olarak aynısı idi bir deneyin belki işe yarar. Bazen oluyordu bazen olmuyordu. Genellikle 4-5 saat kullandıktan sonra başlıyordu bir deneyin derim acil iş yoksa.

Hocam tekrar selamlar.

Dediğiniz programı indirdim, çalıştırınca CPU not supported uyarısı verdi, AMD işlemcileri desteklemiyormuş. Sorunum halen devam ediyor. 2-3 gündür sorun yoktu, şu an bilgisayarı açtım ve CPU %100. görev yöneticisinden bakıyorum, %100 yapacak herhangi bir uygulama vs. de çalışmıyor. Anlamadım, sanırım format atıp daha eski sürümlere döneceğim (1903, 1909) gibi. 20xx sürümlerinin hepsi sıkıntılı duruyor. Yine de önerilere açığım, format atmak istemiyorum çünkü.

Sürücüler güncel mi?
Virüs taraması yapabilir misiniz?

Sürücüler güncel hocam, doğrudan MSI Dragon Center üzerinden kontrol ediyorum her zaman.
Virüs taraması da yaptım, hiçbir zararlı bulunamadı. Zaten sorunum 21H1 sürümüne geçince ortaya çıktı. Daha önceki Windows sürümlerinde böyle bir sorunla karşılaşmamıştım. Hani sürekli olan bir şey de değil, her gün CPU %100 olsa diyeceğim ki bir yerde sıkıntı var. Bir önceki mesajımda belirttiğim gibi dün ve dünden önce hiçbir sorun yoktu. Muhtemelen 21H1 ile alakalı bir problem, eskiye dönmeyi düşünüyorum. Şu an 1909 sürümünü indiriyorum.

Bende de aynısı oluyordu throttle stop indirip bd prochot ayarını kapatıp kaydedince düzelmişti belki sizde de olur.
AMD'lerde destek sunamıyorum maalesef.

Frekansınıza bakın. Muhtemelen frekans çok düştü ve kullanım arttı.

AMD işlemcilerde kullanımını ayarlayabileceğimiz program yok. İntel için ThrottleStop iyi iş çıkarıyor ancak AMD'ler için maalesef yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı