Windows 10 %100 disk kullanımı

yilmaz787

Hectopat
Arkadaşlar, Windows 10'u SSD ile kullanıyorum ama ilk açılışta ve belli aralıklarla disk kullanımı %100 oluyor. %100 olduğu zaman eğer oyundaysam oyun donup kapanıyor, masaüstündeysem fare bile kasa kasa ilerliyor.

Bunun çözümü var mıdır? Oyun oynayamaz oldum. Disk kullanımı %100 olunca bakıyorum, diskin çoğunu "system" kullanıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar, Windows 10'u SSD ile kullanıyorum ama ilk açılışta ve belli aralıklarla disk kullanımı %100 oluyor. %100 olduğu zaman eğer oyundaysam oyun donup kapanıyor, masaüstündeysem fare bile kasa kasa ilerliyor.

Bunun çözümü var mıdır? Oyun oynayamaz oldum. Disk kullanımı %100 olunca bakıyorum, diskin çoğunu "system" kullanıyor.
Format lazım.

Evet ssdler de hızlıdır ancak hepsinin bir ömrü vardır.Eğer 3-4 seneden fazla ise ssd yaşı gayet normal.Önce bir format öneririm eğer geçmezse yeni bir ssd alma zamanın gelmiş.

Bunun çözümü var mıdır? Oyun oynayamaz oldum. Disk kullanımı %100 olunca bakıyorum, diskin çoğunu "System" kullanıyor.

Eğer sistemin SSD'de ise ve %100 disk kullanımı oluyorsa sana önerilerim şunlar:
-SysMain hizmetini kapatın Windows arama kısmına hizmetler yazıp oradan SysMain'ya da hızlı -getirme olan şeyi sağ tık yapıp devre dışı bırakın orada zaten gözükecektir.
-Windows Update devre dışı bırakabilirsiniz isterseniz.
-Gereksiz şeyleri silin.
-Format atın ama en son çare.
-Sistemdeki gereksiz dosyaları kaldırın.
Ama tam çözüm için %100 yapan şeyleri atın bakalım görev yöneticisinden ona göre yardım edeyim bunlar genel çözümler.

Bunu yapıyorsun. Tamamdır.
50 Mb/s HDD kullanıyorum. Windows kaynaklı %100 disk kullanımı sorunu yaşamadım.

İstediğin ss bu fakat ben ss i alırken disk kullanımı normaldi. Zaten disk kullanımı %100 iken kaynak izleyicisini falan açmam imkansız çünkü disk kullanımı düşene kadar hiçbir şeye girilmiyor.
IMG_20210616_121352.jpg

Evet ssdler de hızlıdır ancak hepsinin bir ömrü vardır.Eğer 3-4 seneden fazla ise ssd yaşı gayet normal.Önce bir format öneririm eğer geçmezse yeni bir ssd alma zamanın gelmiş.
Yaklaşık 6 aylık bilgisayarım.
Eğer sistemin SSD'de ise ve %100 disk kullanımı oluyorsa sana önerilerim şunlar:
-SysMain hizmetini kapatın Windows arama kısmına hizmetler yazıp oradan SysMain'ya da hızlı -getirme olan şeyi sağ tık yapıp devre dışı bırakın orada zaten gözükecektir.
-Windows Update devre dışı bırakabilirsiniz isterseniz.
-Gereksiz şeyleri silin.
-Format atın ama en son çare.
-Sistemdeki gereksiz dosyaları kaldırın.
Ama tam çözüm için %100 yapan şeyleri atın bakalım görev yöneticisinden ona göre yardım edeyim bunlar genel çözümler.
Dediğim gibi %100 olunca bir şeye girmek imkansız. %100 olunca direkt görev yöneticisine girmeye çalışıyorum baya bi bekletiyor ama galiba system adlı işlem çok kullanıyordu.
Bunu yapıyorsun. Tamamdır.
50 Mb/s HDD kullanıyorum. Windows kaynaklı %100 disk kullanımı sorunu yaşamadım.
Deniyorum sonucu yazarım.

Diskin çoğunu sistem kullanıyor ise bu arka planda Windows Update'in çalışıtığı anlamına gelebilir, eğer Windows Update'in arka planda çalışıp sistem kaynaklarını sömürmesini istemiyorsan otomatik güncelleştirmeleri kapatabilirsin, böylece Windows Update sen ne zaman istersen o zaman çalışır.

Yukarıda dediğimi yapmak için aşağıya linkini koyduğum programı kullanabilirsin.

Eğer otomatik güncelleşitirmeleri kapatmak sıkıntını çözmediyse ayrıca Superfetch servisini devre dışı bırakmayı deneyebilirsin, Superfetch servisi senin uygulamaları kullanma sıklığına göre o programları önbelleğe alıyor böylece bir dahaki sefere açıtığın zaman o program daha hızlı açılıyor, fakat bazen aşırı disk kullanımı gibi sorunlara ypl açabiliyor.

Superfetch'i kapatmak için:

1- CMD'yi yönetici modunda aç
2- Aşağıda olan komutu kopyala ve CMD'ye yapıştır, ardından enter'a bas.
sc stop “SysMain” & sc config “SysMain” start=disabled

Yeni konular

Geri
Yukarı