Windows 10 1903 güncellemesi sonrası Oyunlardaki Performans Sorunu

Ali Murat Ercan

Kilopat
Makaleler
4
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Monster Tulpar T7 V20.5.6 -
Intel® Alder Lake Core™ i7-12700H 14C/20T; 24MB L3; E-CORE Max 3.50GHZ P-CORE Max 4.7GHZ;45W ;10nm SuperFin
Nvidia RTX3060 Max-Performance 6GB GDDR6 192-Bit
17,3" FHD 1920x1080 144Hz IPS Mat LED Ekran
32GB (2x16GB) DDR4 3200MHz
1TB PCIe M.2 2280 3.0 x4
Herkese merhaba arkadaşlar. Yaklaşık 5-6 gün önce sistemimi Windows 10 1903 sürümüne güncelledim. Youtube için içerik üretiyorum ve oyun videoları çekiyorum. Oyunları Action programı ile çekiyorum. Aslında sorun video çekme programında değil, genel olarak oyunlarda bir düşüş söz konusu. Örnek verecek olursam:

Ashen: 50-60 FPS arası iken güncellemeden sonra ara ara 30 FPS ve altına kadar düşmesi ve anlık donmalar.
League of Legends: 60 FPS sabit iken güncellemeden sonra yer yer 40 FPS'e düşmesi.
Tomb Raider: 55-60 FPS arası iken güncellemeden sonra ara ara 40-55 arası FPS vermesi.

Action kayıt alırken takılma sorunu yaşatan bir program değil. Sisteme yük bindirmiyor. Fakat şuan böyle bir sıkıntı mevcut. Yardımlarınızı bekliyorum.

Hp Pavilion Power 15-CB005NT: i5 7300HQ İşlemci, 8GB DDR4 Bellek, 1TB HDD, GTX 1050 4GB Ekran Kartı.

İlk olarak 1903 sürümüne temiz kurulum ile mi geçtin?

1809 sürümünden 1903 sürümüne yükselterek geçtim. ISO dosyasını Technopat.net'ten indirdim. Yükseltme sırasında herhangi bir sıkıntı yaşamadım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu gibi büyük güncellemerde temiz kurulum ile geçiş yapmak daha sağlıklı.

Maalesef bu süreçte format atmam zor. Kayıt dosyaları, oyun video dosyaları ve daha sayamadığım bir çok dosya var. Temiz format ile geçmeyi bende düşündüm fakat Oyunların save dosyası kaybolma ihtimali beni fazlasıyla geriyor. Bir şey gözden kaçarsa seri çöpe gider. Zaten belirli oyun serilerini tamamladıktan sonra temiz bir kurulum yapmayı bende istiyorum. Nereden baksan 1 yıl geçti.

Acaba sorunum hakkında bir çözümünüz var mı?

Windows böyle yüksek güncellemeden sonra windows.old ve kalıntılar oluşturuyor. Disk temizlemeye girip sistem dosyalarını temizleye tıkla sonraki pencerede her şeyi seçip bitmesini bekle. Bazen orada buga giriyor kalıyor uzun süre fazla beklersen yeniden başlat tekrar gir temizlenmiş mi kontrol et iyileşme sağlayacaktır.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı