Windows 10 1909 Bluetooth Kulaklığı Algılamıyor

BatuhanALPEREN

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Front-end Web Developer
Dün Windows 10 1903 sürümünden harddiskteki her şeyi silerek Windows 10 1909 sürümüne geçtim. Format işleminden önce sorunsuz bir şekilde çalışan Bluetooth kulaklığım algılanmamaya başladı. Tüm sürücüleri yüklediğimden ve tüm Windows güncellemelerini yaptığımdan emin olduktan sonra tekrar bağlanmayı denedim ama sonuç değişmedi.

Aygıt yöneticisinden kablosuz adaptörümün sürücülerini belki de 50 kez silip tekrar yükledim ve sonunda kulaklığıma bağlanmayı başardım. 5-6 saat kullandıktan sonra bilgisayarı kapattım ve tekrar açtığımda kulaklığımı algılamamaya devam ediyordu. Aynı şekilde sürücüyü silip defalarca tekrar yükledim fakat bu sefer işe yaramadı. Denediğim çözümler bunlar:
  1. "sfc /scannow" komutunu çalıştırdım. %100 tarama yaptı ve bir şey bulamadı. Sorunum çözülmedi.
  2. Ses sürücüsü dahil tüm sürücüleri kaldırıp baştan yükledim fakat sorunum çözülmedi.
  3. Bütün sürücüleri IOBIT Driver Booster programıyla tekrar güncelledim. Sorunum çözülmedi.
  4. Bilgisayarımın resmi sitesinden indirdiğim sürücüleri yükledim. Sorunum çözülmedi.
  5. Windows'un "Hizmetler" bölümünden Bluetooth ile alakalı olan hizmetlerin hepsini kapatıp tekrar başlattım. Sorunum çözülmedi.
Bluetooth adaptörüm: Qualcomm Atheros AR3012 Bluetooth 4.0,
Bluetooth kulaklığım: Xiaomi Airdots Earbuds TWS Bluetooth 5.0 Kulaklık (Telefonumda çalışıyor. Yani kulaklıkta bir sıkıntı yok)

Wi-Fi ve Bluetooth aynı adaptörde çalışıyor diye biliyorum. Wi-Fi, şu an sorunsuz bir şekilde çalışıyor. 10 saattir bu sorunu çözmeye uğraşıyorum. Yardımcı olabilirseniz memnun olurum. İyi forumlar.

Son düzenleme:
Realtek HD Audio sürücüsünü yüklersen belki düzelebilir pek olacağını zannetmiyorum ama bide Microsoft'a bildiri yap sorunun çözerler büyük ihtimal

Bende aynı sorunla karşılaşmıştım. Çözüm olarak harici Bluetooth satın aldım. Çünkü aynı anda WİFİ ve Bluetooth çalıştırınca sistemde tuhaflıklar oluyordu. WİFİ sinyali düşüyordu, kesiliyordu, Bluetooth müzik kesiliyordu vb.

Bende aynı sorunla karşılaşmıştım. Çözüm olarak harici Bluetooth satın aldım. Çünkü aynı anda WİFİ ve Bluetooth çalıştırınca sistemde tuhaflıklar oluyordu. WİFİ sinyali düşüyordu, kesiliyordu, Bluetooth müzik kesiliyordu vb.
Zaten çalışan bir bluetooth yerine ekstra para verip başka bir bluetooth adaptörü almak istemiyorum. İnternete kablo ile bağlandığımdan hız benim için bir sıkıntı yaratmıyor.

Son olarak Driver Pack adlı programla eski sürücülere geri dönün. Hala sorununuz düzelmediyse Windows 10 1903 yapı sürümüne geri dönün. Yeni sürümde hatalar olabilir.

Driver Pack yeni driver versiyonu bulamadı. Windows 1903 yapı sürümüne dönmek benim için bir seçenek değil. Çünkü, boyutu yüksek programlar indirdim ve yükledim. Tekrar aynı işlemleri basit bir bluetooth hatası yüzünden tekrarlamak istemiyorum.

Geri
Yukarı