Windows 10 2004 sürümü çıkınca format atmalı mıyım?

yusuf6554

Megapat
Makaleler
65
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 3600
MSI B450 Tomahawk MAX
ADATA XPG Spectrix D60G 2x 8 GB DDR4 3000MHz CL16
MSI GTX 1660 Super Gaming X
Cooler Master ML240L V2
Kingston A2000 1 TB SSD
SanDisk Ultra 3D 500 GB SSD
Kingston UV400 240 GB SSD
Samsung 850 EVO 120 GB SSD (Harici)
Corsair 275R Airflow White
Cooler Master MWE 700W 80+
Windows 11 Pro 24H2 64 Bit (x64)
Windows 11 Enterprise (Windows To Go) 24H2 64 Bit (x64)
Monitör 1: AOC 24G2SPU
Monitör 2: AOC C24G1
Merhaba arkadaşlar. En son Mayıs 2019'da format atmıştım. O günden bugüne sistemi baya kullandım. Fakat C diskimde en son 21 GB alan kalmıştı. Ben de temizlik falan derken 37 GB'a çıkardım.
Bildiğiniz gibi Windows 10 2004 sürümünün çıkışı yaklaşıyor. Sizce 2004 sürümü çıkınca format atmalı mıyım yoksa yükseltme ile geçip devam mı etmeliyim?
Ayrıca bilgisayarımda 2 adet disk mevcut. Birisi Samsung 840 EVO 120GB, diğeri ise Kingston UV400 240GB. Sizce diğer diske de başka bir Windows sürümü veya Windows 10 Insider sürümü kurmalı mıyım?

İlk sorun için sorun yoksa devam edebilirsin.
İkincisi için ise başka bir Windows sürümü kurmanıza gerek yok. Eğer farklılık istersen ara sıra takılmak icin diğer diske Linux kurabilirsin ama bence gerek yok.

İlk sorun için sorun yoksa devam edebilirsin.
İkincisi için ise başka bir Windows sürümü kurmanıza gerek yok. Eğer farklılık istersen ara sıra takılmak icin diğer diske Linux kurabilirsin ama bence gerek yok.
Pek Linux kurasım gelmiyor çünkü kurulum esnasında ana diskimdeki Windows önyükleme dosyalarını bozabilir diye korkuyorum. O yüzden farklı bir Windows demiştim. 8.1 ve 7 değil de Windows 10 Insider sürümleri sizce yedek bir diske kurulur mu?

Kurulum bitince Temizlik yapıp windows uptade kalıntılarını silin geçin. Windows a devamlı uygulama kurup kaldıran birisi iseniz format iyi olur.

Pek Linux kurasım gelmiyor çünkü kurulum esnasında ana diskimdeki Windows önyükleme dosyalarını bozabilir diye korkuyorum. O yüzden farklı bir Windows demiştim. 8.1 ve 7 değil de Windows 10 Insider sürümleri sizce yedek bir diske kurulur mu?
Gerek yok ama kurulabilir. Çok istiyorsan sanal makine kullan daha iyi. Bunu yapmandaki amaç ne ki?

Kurulum bitince Temizlik yapıp Windows Update kalıntılarını silin geçin. Windows'a devamlı uygulama kurup kaldıran birisi iseniz format iyi olur.
Evet baya bir program kurmuştum. Visual Studio, SQL Server falan derken disk baya bir doldu. Hatta doluluğa sebep olan dosyaları artık tespit edemiyorum bile.
Gerek yok ama kurulabilir. Çok istiyorsan sanal makine kullan daha iyi. Bunu yapmandaki amaç ne ki?
Çünkü mevcut Windows lisansım ile Insider kurmak istiyorum daha çok. Sanal makinede lisans sorunu yaşayabilirim diye düşünüyorum.
Insider dememin en büyük nedeni biraz yeni özelliklere bakmak istiyorum. Mayıs 2019'dan beri Windows 10'a hiç özellik eklenmedi. O yüzden kurmayı düşünmüyorum değil.
Normalde hiç kurmayı aklımdan bile geçirmem çünkü eskiden 6 ayda bir gelen her Windows 10 güncellemesi yeni büyük özellikler getiriyordu. Fakat 1909 bildiğiniz 1903 ile aynı. Sadece 1-2 yerinde değişiklik yapılmış.

Çünkü mevcut Windows lisansım ile Insider kurmak istiyorum daha çok. Sanal makinede lisans sorunu yaşayabilirim diye düşünüyorum.
Insider dememin en büyük nedeni biraz yeni özelliklere bakmak istiyorum. Mayıs 2019'dan beri Windows 10'a hiç özellik eklenmedi. O yüzden kurmayı düşünmüyorum değil.
Normalde hiç kurmayı aklımdan bile geçirmem çünkü eskiden 6 ayda bir gelen her Windows 10 güncellemesi yeni büyük özellikler getiriyordu. Fakat 1909 bildiğiniz 1903 ile aynı. Sadece 1-2 yerinde değişiklik yapılmış.
Siz bilrisiniz ama bence bunun için 1 diski doldurmaya değmez.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı