Windows 10 2004'e geçmeyin

Driver güncellemesi, 1909 Sürümü ve BIOS 206'dan BIOS 2006'ya geçmemle RX570-Ryzen 2600 sistemimde siyah ekran sorunu almaya başladım. Bakalım 1903'e dönüyorum, sorun Windows'dan mı kaynaklı bakacağız...

4 GB RAM'in 3 GB'ının kullanılması bana pek normal gelmese de yine de suçun sizde olduğunu düşünüyorum. Güncel Windows 10 sürümleri bol bol RAM'e ihtiyaç duyduğu gibi yüksek girdi-çıktı hızına da ihtiyaç duyuyor maalesef. Yüksek girdi-çıktı hızı da mekanik disklerde olmadığı için böyle büyük sorunlar yaşanıyor. Mümkünse mekanik diskinizi SSD disk ile değiştirmeniz ve RAM'inizi en azından 8 GB'a çıkarmanız sorunu kökten çözecektir. Mümkün değilse yükseltme yerine format yoluyla 2004 sürümünü kurmayı deneyin, bir ihtimal düzelebilir. Düzelmese de en azından sorun azalabilir. Bu tarz büyük güncellemelerin formatla kurulması gerektiğini düşünüyorum.

2 hafta kullandım bu sürümü bir şey yoktu. Fakat dün SSD %100 sorunu yaşıyorum mouse takılıyor + PC donuyor sonra kendine geliyor. Temiz sıfır kurulum yapmıştım + PC zaten yeni tüm parçalar falan. Bundan önce ki sürüm de hiç bir sorun yoktu.

Burda kaçırdığınız olay o sistemin Windows 10 için yetersiz olup olmaması değil.
Eğer 1909'da sorunsuz çalışıyorsa ve 2004'e geçince bir şeyler sapıtmaya başladıysa sorun 2004'te. (Genel bir sorun olabilir. Sizin sisteminizde bulunan bir donanım yüzünden de olabilir.)

Sanal makineler ile çok fazla haşır neşir olduğum için bazen Windows 10 VM'ler de kullanıyorum. Çoğu zaman 3 GB ayırıyorum. Kullanmadığım hizmetleri vs wipe ediyorum böylece boşta 700 MB'ye kadar düşürebiliyorum RAM kullanımını.

Son düzenleme:
Güncellemeyi yaptım hiçbir sorunum yok ama güncelleme bölümünde (Bazı ayarlar kuruluşunuz tarafından yönetilir.) yazıyor. Bununla ilgili bir şey bulamadım internet üzerinde.

1.png

Geri
Yukarı