Windows 10 970 Evo Plus NVMe SSD Donuyor

Emre5959

Kilopat
Makaleler
1
Yer
istanbul
Daha fazla  
Merhabalar,
Samsung 970 Evo Plus 500 GB NVMe SSD bazen klasöre girerken 2-3 saniye donuyor ondan sonra klasörü açıyor. Mesela Google Drive'a dosya yükleyecekken Dosya seçme menüsü 2-3 saniye gecikmeli açılıyor, bunlar bazen oluyor sürekli değil ama her 1-2 saatte bir olduğunu söyleyebilirim.
Anakartım: ASUS X570-E
İşlemci: 3700X

Sıcaklıklara baktığımda işlemci 50 civarı, anakart 42, SSD 61 derece. SSD'nin biraz yüksek derecede olmasının sebebi ekran kartı chipseti blokluyor pek hava akışı yok maalesef.
Ama uzun boyutlu bir dosyayı kopyala yapıştır yapınca saniyede 3.5GB gibi değerlere ulaşabiliyorum yani SSD'nin kendi hızını sıcaklık yüzünden kısma gibi bir durumu yok.
Aynı şekilde bir dosyanın-klasörün adına sağ tıklayıp yeniden adlandır deyip adını girip Enter'a basınca adı değişmiyor, sağ tıklayip Yenile demem gerekiyor.

Windows 10 kurarken Microsoft hesabı girmiştim ama sonradan kaldırdım. Acaba bu Microsoft hesabı mı sıkıntı oluşturuyor, biliyorum düşük ihtimal ama yine de sormak istedim.
Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ssd de ne kadar alan kaldı acaba?
100 GB alan var, alanla olduğunu düşünmüyorum.
Ek olarak belirtmek istiyorum, bir dosyayı kopyaladığımda dosya kopyalanıyor ama refresh atmadan dosyanın kopyalandığı gözükmüyor hiç hareket olmuyor.

Son düzenleme:
Windows güncellemeleri ile alakalı olabilir mi? Ben de iki farklı bilgisayarımda da benzer bir sorun yaşıyorum sizinle paylaşayım bir karşılaştırma yapın. Özellikle dosya ve klasör isimleri uzun olan kopyalamalarda bazen birkaç saniyelik donma oluyor mouse çok yavaş hareket ediyor gece ışığı modu açıksa aniden devre dışı kalıp tekrar kendine gelebiliyor.
Bazen de Explorer kendini yeniliyor. Bazen de kopyalama yapmasam da bu hatayı alıyorum.

Windows güncellemeleri ile alakalı olabilir mi? Ben de iki farklı bilgisayarımda da benzer bir sorun yaşıyorum sizinle paylaşayım bir karşılaştırma yapın. Özellikle dosya ve klasör isimleri uzun olan kopyalamalarda bazen birkaç saniyelik donma oluyor mouse çok yavaş hareket ediyor gece ışığı modu açıksa aniden devre dışı kalıp tekrar kendine gelebiliyor.
Bazen de Explorer kendini yeniliyor. Bazen de kopyalama yapmasam da bu hatayı alıyorum.
Aynı hata değil gibi gözüküyor.

Geri
Yukarı