Çözüldü Windows 10 APC_INDEX_MISMATCH mavi ekran hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
İşletim sistemi
Windows 10

RockAkn

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
UI / UX Tasarım, Full Stack Geliştirici
Öncelikle herkese merhaba,

3 gün önce yeni bir sistem topladım, fakat sürekli mavi ekran hatası alıyorum. Konu başlığında yazdığım hata sadece bir kod. Farklı hata kodları da aldım, fakat hepsini aklımda tutamadım. Siz istemeden minidump dosyalarını paylaşıyorum. Sürücüler ve BIOS güncel.

Google drive minidump

Sistem özelliklerim.
  • AMD Ryzen 5 3600.
  • ASUS TUF Gaming B450 PLUS.
  • Corsair Vengeance 16 GB 3200MHz.
  • MSI GTX 1660 Super Gaming X 6 GB.
  • SanDisk Ultra 3D 500GB M.2 SSD.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Öncelikle tekrar merhaba, sorun çözüme kavuştu. Sorun işlemcideymiş. En son aklıma gelen parça oldu. İşlemcilerin de arızalı olabileceğini görmüş olduk. İlgilenen arkadaşlara ve forum yöneticilerine teşekkür ederim.

Buradan şunu da belirtmek isterim, çoğu arkadaş paylaştığım minidump dosyalarında yer alan programların mavi ekran verdirdiğini söyledi ve bu programları kaldırarak çözüme kavuşabileceğini söylediler. Arkadaşlar siz oyun oynamak veya iş yapmak amaçlı topladığınız sistemden oyunun ile alakalı programları veya oyunu kaldırarak bu durumu çözemezsiniz. Araştırmaların sonucunda çok fazla R5 3600 sistemde bu hatalar mevcut. Onun için sorunu hiç çözemiyorsanız işlemcinizi garantiye yollamakta fayda var derim.

Gelelim sorunu nasıl bulduğuma. Yakın zamanda arkadaşımda R5 3600'lü bir sistem topladı. Arkadaşımın ricası ile işlemcileri 2 haftalığına takas ettik. Kullanımlarımız sonucunda bende 2 hafta boyunca en ufak bir kasma mavi ekran sorunu vermedi. Arkadaşımda ise bilgisayar hiç stabil çalışmıyordu ancak mavi ekranda vermiyordu. Ancak işlemcide bir sıkıntı olduğu belliydi. Sistemi geç açılıyordu, oyunlarda FPS düşmesi alıyordu. Sonrasında işlemcileri tekrar takas ettik ve taktıktan 5 dk sonra gene mavi ekran verdi. Ürünü Endeks Bilişim'e yolladım ve onlar da ürünü kusurlu buldular. İşlemcilerin tamiri mümkün olmadığından iade veya değişim hakkı tanıdılar. Herkese teşekkür ediyor, sağlıklı günler diliyorum.

Screenshot_2.png
Vanguard'ı siz yine de kaldırın. Oyun zaten kuracaktır. Ek olarak dumplarda dediklerim yüklü görünüyor.

1 ve 3 olarak kullandığınızda illa 2 ve 4 diyorsa şimdilik bir süre daha 2 ve 4 olarak kullanın bakalım. HiSuite olayı hala kafamı karıştırmadı değil ama. O telefonda ve bilgisayarınızda HiSuite kuruluysa kaldırın.

Vanguard'ı siz yine de kaldırın. Oyun zaten kuracaktır. Ek olarak dumplarda dediklerim yüklü görünüyor.

1 ve 3 olarak kullandığınızda illa 2 ve 4 diyorsa şimdilik bir süre daha 2 ve 4 olarak kullanın bakalım. HiSuite olayı hala kafamı karıştırmadı değil ama. O telefonda ve bilgisayarınızda HiSuite kuruluysa kaldırın.

Merhaba dediklerinizi yaptım, hatta daha çok test ettim lakin sorun devam ediyor. Ne olur ne olmaz diye memtest86 ile tekrar tarattım lakin sonuçlar temiz. Sanırım bunun programlarla ilgisi yok. Blender, Photoshop kullanırken de hata verip minidump dosyasına işliyor. Hangi programı açsam hata veriyor diyebilirim. Daha önce aynı sistem özelliklerinde birçok arkadaşıma sistem topladım, hiçbiri böyle bir sorun yaşamadı. Artık en son şüphelendiğim parça işlemci. Oda nasıl arızalı olur bilemedim. Garantiye göndersem anlaşılır mı onu da bilmiyorum.

Dosya Ekleri

• IMG_0445.JPG
    IMG_0445.JPG
    196,5 KB · Görüntüleme: 10
  • IMG_0444.JPG
    IMG_0444.JPG
    208,9 KB · Görüntüleme: 8
"...Blender, Photoshop kullanırken de hata verip minidump dosyasına işliyor. Hangi programı açsam hata veriyor diyebilirim..."
İșlemcinizin voltaj değerlerini kontrol eder misiniz? Șansınıza silikon kalitesi vasat bir CPU zarı denk geldiyse voltaj yetersiz geliyor olabilir.
Mümkünse Prime95 veya Cinebench testi yapın, testi başlatır başlatmaz mavi ekran alıyorsanız voltaj arttırın. Tavsiyem 1.4 Vcore değerini geçmemeniz yönünde.

İșlemcinizin voltaj değerlerini kontrol eder misiniz? Șansınıza silikon kalitesi vasat bir CPU zarı denk geldiyse voltaj yetersiz geliyor olabilir.
Mümkünse Prime95 veya Cinebench testi yapın, testi başlatır başlatmaz mavi ekran alıyorsanız voltaj arttırın. Tavsiyem 1.4 Vcore değerini geçmemeniz yönünde.

Deneyeyim, işlemciye bir zarar vermez umarım. Ayrıca bu garanti kapsamına giren bir durum mu? Garantiye göndersem değişim yaparlar mı?

Deneyeyim, işlemciye bir zarar vermez umarım. Ayrıca bu garanti kapsamına giren bir durum mu? Garantiye göndersem değişim yaparlar mı?
Garanti durumu hakkında bir bilgim yok, üzgünüm.
Öncelikle voltaj değerleriyle oynamadan testleri gerçekleştirin. Tam yükte mavi ekran ile karşılaşmazsanız, muhtemelen işlemci ile ilgili bir sorun yoktur. Bunun dışında önerebileceğim herhangi bir çözüm önerisi bulunmamaktadır. 😟
İşlemciye zarar vermez ama soğutucunuz nasıl bir performansa sahip bilmiyorum. Bu yüzden ișlemciniz 80 dereceye ulaşırsa sağlama almak amacıyla testi durdurun.

Sadece yeni dumpları alabilir miyim?

Hocam size daha sağlıklı bir şey yapıp, elimdeki boş bir ssd'ye temiz bir windows 10 kurulumu yapacağım. Aldığım dump dosyalarını sizinle paylaşacağım. Hata aldığım çok program var silsem bile hata alıyorum. Boşuna silmeyeyim.

O zaman siz temiz kurulumu yapın ve sorun devamı olursa yeni dumpları paylaşın. Haberi bekliyor olacağım.

O zaman siz temiz kurulumu yapın ve sorun devamı olursa yeni dumpları paylaşın. Haberi bekliyor olacağım.

Tekrardan merhaba, yeniden sistemi kurdum. Aldığım dumplara buradan ulaşabilirsiniz. XMP kapalı. CPU boost kapalı. Windows güncel.
Hocam inceleme fırsatınız oldu mu?

Son düzenleme:
Hızlı başlatmayı da kapatın. Hem BIOS'tan hem de Windows'tan. Windows'tan kapatmak için rehber aşağıda mevcut.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı