Windows 10 Boşta 5 GB RAM kullanımı

BlackBurn81

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
8 GB RAM'im var ve bilgisayarım boşta 5 GB RAM kullanıyor. Windows, bilgisayarınızda bellek azaldı diye bir hata veriyor. Programı kapat diyorum ve ekran gidiyor. Sadece fare imleci gözüküyor ve reset atmadan düzelmiyor. Birde bilgisayarda yavaşlama var. Oyunlarda sıkıntı yok fakat herhangi bir klasör, müzik, video vb. açılırken ya da kapanırken geç açılıp kapanıyor. Neden böyle olmaya başladı?

Programlar bilgisayarın başlangıcına yerleşme konusunda ısrarlı. Bize de başlangıca yerleşen programları ısrarla kapatmak düşüyor.

Temiz önyükleme yapıp başlangıca yerleşen programları kaldırabilirsiniz. Bu sitede Windows 7 ve 8.1 için temiz önyükleme yöntemi anlatılmış ama Windows 10 için de geçerlidir.
https://support.microsoft.com/tr-tr/kb/929135

Sorun düzelmezse görev yöneticisinde belleği fazla kullanan programları gözlemleyin ve resmini yollayın.

Arkadaşlar sorun düzelmedi. RAM kullanımı 7 GB'ye kadar çıktı.

Dosya Ekleri

• asdfg1.jpg
    asdfg1.jpg
    194,5 KB · Görüntüleme: 584
  • asdfg2.jpg
    asdfg2.jpg
    215,6 KB · Görüntüleme: 495
Öncelikle Windows 10 10586'ya yükseltme yapmanızı tavsiye ederim. Windows 10 daha stabil çalışıyor. Güncelleme yoluyla yükseltme olmuyorsa Windows 10 Medya Oluşturma Aracı ile ve ya doğrudan iso dosyasını indirerek sıkıştırma programıyla içini açıp setup.exe çalıştırıp kurulumu başlatabilirsiniz. Iso dosyasını indirirken Windows 10 seçeneğini seçip (Home ve Pro ikisi bir aradadır) 64 bit Türkçe seçeneklerini seçtikten sonra iso dosyasını indirebilirsiniz. İki yöntemle de aynı sonuca ulaşacaksınız ve ayarları koruma seçeneği otomatik olarak seçilecek, ileri dedikten sonra kuruluma başlayacaksınız.

Yükseltme yaptıktan sonra aynı sorun devam ederse geri dönüş yaparsınız. Muhtemelen bu sorun sistem dosyalarındaki bozulmadan, güncelleme sisteminin takılması gibi bir durumdan, sürücüler ile ilgili bir sorundan kaynaklanıyordur. Sistemsel bir sorunsa zaten güncelleme yapınca geçmiş olacak düzelmezse dediğim gibi geri dönüş yapın.

Öncelikle Windows 10 10586'ya yükseltme yapmanızı tavsiye ederim. Windows 10 daha stabil çalışıyor. Güncelleme yoluyla yükseltme olmuyorsa Windows 10 Medya Oluşturma Aracı ile ve ya doğrudan iso dosyasını indirerek sıkıştırma programıyla içini açıp setup.exe çalıştırıp kurulumu başlatabilirsiniz. Iso dosyasını indirirken Windows 10 seçeneğini seçip (Home ve Pro ikisi bir aradadır) 64 bit Türkçe seçeneklerini seçtikten sonra iso dosyasını indirebilirsiniz. İki yöntemle de aynı sonuca ulaşacaksınız ve ayarları koruma seçeneği otomatik olarak seçilecek, ileri dedikten sonra kuruluma başlayacaksınız.

Yükseltme yaptıktan sonra aynı sorun devam ederse geri dönüş yaparsınız. Muhtemelen bu sorun sistem dosyalarındaki bozulmadan, güncelleme sisteminin takılması gibi bir durumdan, sürücüler ile ilgili bir sorundan kaynaklanıyordur. Sistemsel bir sorunsa zaten güncelleme yapınca geçmiş olacak düzelmezse dediğim gibi geri dönüş yapın.
Teşekkürler. Dediklerinizi yarın deneyeceğim.

Dediğiniz İSO'yu yükledim. setup.exe'yi çalıştırdım. Uzun zamandır bekliyorum fakat hala kuruluma geçmedi. Güncelleştirmeler denetleniyor diyor 1 saattir.

Dosya Ekleri

• ghjkl.jpg
    ghjkl.jpg
    150,1 KB · Görüntüleme: 454
Güncelleme denetlemeyi es geçseydiniz. Benim tahminime göre Windows güncelleme servisi ile ilgili bir sorun oluşmuş. Bellek ile sorununun kaynağı da o olabilir. Güncellemeleri eklemeden yükseltme yapın, sorun düzelsin. Kurulumdan sonra güncellemeleri yapın.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı