Windows 10 boşta aşırı RAM kullanıyor

Sistemin boşta değil. Chrome, Steam, Driver booster ve Windows 10 arka planda çalışan uygulamaları var. Bunları kapatınca gözüken değerlere bak. Ayrıca Windows 10 boşta %15-20 arası bellek tüketiyor.

Bağlantıda önerilen ve benim önerdiğim yöntemleri uygulayabilirsin.

Son düzenleme:
4 GB RAM kullanıyorum sistem bunun 2.5 GB'lık kısmını kullanıyordu az evvel format attım ve yeniden baktım yüksek oranda aynı güncellemeleri yaptıktan sonra durumu yeniden yazarım.
Driver Booster kullanmak baştan hata. Sürücüleri elle güncellemekle başlayın işe. Çok alakasız şeyler birbirini tetikliyor olabilir.

Format attıktan sonra da aynı durum devam ediyor Driver Booster yüzünden olduğunu sanmıyorum.

Arkaplanda çalışan gereksiz Windows uygulamalarını kalıcı olarak kapatarak RAM kullanımını azaltabilirsin. İnternette var sanırım. Reg dosyaları.

Reg dosyaları? Daha önce duymamıştım biraz açıklayabilir misin.

Reg dosyaları regedit te olan gereksiz Windows hizmetlerini kapatmak için .exe dosyası gibi bir şey yani sizin elle yapacağınız şeyi tek tıkla yazılmış bash kodu yapıyor. Google'da Windows 10 gereksiz hizmetleri kapatma reg dosyaları diye aratırsanız bulabilirsiniz.

Reg dosyaları regedit te olan gereksiz Windows hizmetlerini kapatmak için .exe dosyası gibi bir şey yani sizin elle yapacağınız şeyi tek tıkla yazılmış bash kodu yapıyor. Google'da Windows 10 gereksiz hizmetleri kapatma reg dosyaları diye aratırsanız bulabilirsiniz.

Windows üzerinde bir bozuklğa sebep vermeyelim şimdi.

Windows üzerinde bir bozuklğa sebep vermeyelim şimdi.

O da bir risk taşıyor hocam o yüzden detaylı araştırma yapmanızı tavsiye ederim. Ama mesela Windows 10 Pro kullanıyorsanız Home, education gibi sistemler kullanmanızı tavsiye ederim. Ve alışkanlık biliyorum ama Chrome yerine başka bir web tarayıcı deneyebilirsiniz, Chrome gerçekten çok RAM yiyor.

O da bir risk taşıyor hocam o yüzden detaylı araştırma yapmanızı tavsiye ederim. Ama mesela Windows 10 Pro kullanıyorsanız Home, education gibi sistemler kullanmanızı tavsiye ederim. Ve alışkanlık biliyorum ama Chrome yerine başka bir web tarayıcı deneyebilirsiniz, Chrome gerçekten çok RAM yiyor.

Doğru Chrome tam bir RAM Killer ama kullanmadığım zamanlar da dahi aşırı RAM kullanımı görüyorum, garip olan ise RAM'in hangi program tarafından kullanıldığını görmüyorum.

+2.7 GB RAM kullanılıyor.
-Ne kullanıyor?
+:D.
-:D.
İlk olarak kaç GB RAM'iniz olduğunu söylerseniz daha rahat yardımcı olabilirz.

İkinci olarak Xbox Game bar gereksizdir ve FPS'te düşürür onu kapatabilirsiniz.

Üçüncü olarak da Chrome açık olduğundan dolayı normal gibi görünüyor.

Chrome kapalıyken de aynı sadece 300 MB kullanıyor Chrome, Xbox Game bar ekran resmi almak için kullandım.
İlk olarak kaç GB RAM'iniz olduğunu söylerseniz daha rahat yardımcı olabilirz.

İkinci olarak Xbox Game bar gereksizdir ve FPS'te düşürür onu kapatabilirsiniz.

Üçüncü olarak da Chrome açık olduğundan dolayı normal gibi görünüyor.

Chrome kapalıyken de aynı sadece 300 MB kullanıyor Chrome, Xbox Game bar ekran resmi almak için kullandım.

Sisteminiz boşta değil. Arka planda çalışan epey uygulama gözüküyor. İşinize yaramayan servisleri kapatırsanız Ram kullanımı düşecektir. Windows 10 ilk kurulduğunda maalesef birçok kişinin hiç kullanmadığı onca servisi arka planda çalıştırıyor. Kendi sistemimde bilgisayar açıldıktan birkaç dakika sonraki Ram kullanımı aşağıdaki gibidir:
Ekran Görüntüsü (33).png

Ekran Görüntüsü (34).png

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı