Windows 10 çok fazla yer kaplıyor

Drorschach

Hectopat
Merhabalar Samsung laptop kullanıyorum fakat daha yeni fark ettim Win 10'a geçtikten sonra depolama alanları ne kadar yer kaplıyor diye baktığımda 73 GB gördüm. Masaüstü bilgisayarımda 35 GB. Muhtemel Win 10 yükseltmesinden sonra bir şeyler yedekleme kaldı. Win 10 geçtikten sonra. Old klasörünü silmek istediğimde karşıma çıkmadı muhtemelen daha önceden silmişim. Fakat bu kadar alan neden dolu anlamadım.

Ben de Samsung dizüstü bilgisayar kullanıyorum ama eski bir model.
Wise Disk Cleaner Free adlı programı denemenizi tavsiye ederim. Şu anda PC başında olmadığım için tam destek veremiyorum fakat bu program ile eski, işe yaramayan Windows dosyalarını da sildim. Belki işinize yarayabilir.

Herhangi bir temizleme programı kullanmanızı tavsiye etmem. Onun yerine Windows'un kendi disk temizleme aracını kullanın, zira harika çalışıyor. Diğer uygulamaların silme izni olmayan yerleri de temizleyebiliyor.

Temizlemek istediğiniz diske sağ tıklayın, özellikler diyin. Diski temizle'yi seçin. Biraz beklettikten sonra yeni bir pencere açılacak. Oradan da "sistem dosyalarını temizle" diyin. Yine biraz bekletecek. Yeni açılan pencerede silebileceğiniz şeyleri kategori olarak gösterecek. "indirilenler" klasörü hariç hepsini seçin. Sonra da temizle'ye tıklayın. 2-3 defa güncelleme yapmış bir Windows 20GB'ın üzerinde kalıntı dosya bırakabiliyor.

Bu arada, yukarıda anlattıklarıma ek olarak başka yer tutan şeyler de olabilir. Örneğin dizüstü bilgisayarlarda hibernation önemli bir özelliktir, ve düzgün çalışması için kendisine minimum RAM miktarınızın %75'i kadar disk alanı ayırır. Ayrıca yine en az RAM miktarı kadar PageFile dosyası oluşturulabilir, bu da yedek RAM görevi yapar. Bir de bazı dizüstü üreticileri, kolayca fabrika ayarlarına dönmek için 15-16 GB'ı bulan bir yedek dosyası oluşturup Windows'un yüklü olduğu birimde bunu bukundurabilir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı