Çözüldü Windows 10 ekran kilidinin açılması bazen uzun sürüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

asliara

Hectopat
Yer
İstanbul
Merhabalar.

Windows'umu, otomatik olarak 3 dakika boş kaldığında ekran kararması (güç menüsü-ekranı kapat) için ayarlamıştım.

Bundan memnunum. Ancak şunu fark ettim ki; gelip kararan ekrana tıkladığımda (belirlediğim bir şifre yok, direk ekran açılıyor), bazen ekran hemen açılıyor. Bazense 20 saniyeye yakın bekleme süresi sonrası açılıyor. Bilgisayarı uyku moduna geçirmiyorum, güç seçenekleri ayarlarımda "hiçbir zaman" olarak yaptım. Gelişmiş güç seçenekleri menüsündeki, sabit disk kapanması ise 20 dakika. Ve benim bahsettiğim olayın yaşandığı sıralarda, 20 dakika beklemiş olmuyor ekran. En fazla 10 dakikadır bekleme süresi.

Bu farklılık nereden kaynaklanabilir?

Acaba arka planda Update yaparken ya da beklemede kalan yeniden başlatma işlemim varsa, O, buna sebep olur mu?

Çözüm
HDD'de olması normal çünkü (Windows 10 gibi) ağır işletim sistemleri'nde arka planda bir sürü uygulama çalışıyor Windows 11'de bu nasıl bilmiyorum sadece sızdırılmış ISO'sunu kullandım Windows 11 için sistemin yetse bile bilgisayarın HDD olduğu için HDD'den kaynaklanıyor bir de sistem özelliklerini atabilir misin bilgisayarının.

Windows surumum; 64 Bit Home Single Language,
Sistemim; Intel Celeron J4005,
RAM'im; 4 GB,
HDD kapasitem; 1TB, (icinde de azicik belgem var),
Ekran kartim, Intel UHD600.

Daha karardığı an tıklasam da en az 1 dk dolu dolu bekliyorum. Çok cansıkıcı.
Ek Not: Windows11'den sonra kesinlikle bilgisayari acilis surem azaldi. Hizlanma var.

Ancak bu bahsettigim ekran kararma durumunda, hicbir hizlanma yok.

Yine bekleyip duruyorum.
Ek Bilgi: Bekleme moduna aldığımda bile hemen açılıyor bilgisayar. Ama ekran kapandı mı bahsettiğim gibi.
EK MESAJ: (ÇÖZÜM BİLGİSİ)

Olaya sebep olan şeyi, menüleri karıştırıp buldum. Bilgisayar boşta kalınca; Denetim Masası'ndaki bakım menüsü çalışmaya başlıyormuş. O yüzdenmiş.
HDD maalesef.

Windows11' e gectim gecen hafta sifir kurulumla ama yine ayni.
Ekranin kapanma suresini 3 dakika yaptim.
Uykuya girme kismi yok. Yani girmeyecek sekilde ayarladim.
Sabit disk kapanma suresi 20 dakika.

Ancak ekran kapanir kapanmaz tikladigimda bile, oldukca bekliyorum.

Son düzenleme:
HDD maalesef.

Windows 11'e gectim gecen hafta sifir kurulumla ama yine ayni.
Ekranin kapanma suresini 3 dakika yaptim.
Uykuya girme kısmı yok. Yani girmeyecek sekilde ayarladim.
Sabit disk kapanma suresi 20 dakika.

Ancak ekran kapanir kapanmaz tıkladığımda bile, oldukca bekliyorum.

HDD'de olması normal çünkü (Windows 10 gibi) ağır işletim sistemleri'nde arka planda bir sürü uygulama çalışıyor Windows 11'de bu nasıl bilmiyorum sadece sızdırılmış ISO'sunu kullandım Windows 11 için sistemin yetse bile bilgisayarın HDD olduğu için HDD'den kaynaklanıyor bir de sistem özelliklerini atabilir misin bilgisayarının.

Windows surumum; 64 Bit Home Single Language,
Sistemim; Intel Celeron J4005,
RAM'im; 4 GB,
HDD kapasitem; 1TB, (icinde de azicik belgem var),
Ekran kartim, Intel UHD600.

Daha karardığı an tıklasam da en az 1 dk dolu dolu bekliyorum. Çok cansıkıcı.
Ek Not: Windows11'den sonra kesinlikle bilgisayari acilis surem azaldi. Hizlanma var.

Ancak bu bahsettigim ekran kararma durumunda, hicbir hizlanma yok.

Yine bekleyip duruyorum.
Ek Bilgi: Bekleme moduna aldığımda bile hemen açılıyor bilgisayar. Ama ekran kapandı mı bahsettiğim gibi.
EK MESAJ: (ÇÖZÜM BİLGİSİ)

Olaya sebep olan şeyi, menüleri karıştırıp buldum. Bilgisayar boşta kalınca; Denetim Masası'ndaki bakım menüsü çalışmaya başlıyormuş. O yüzdenmiş.

Son düzenleme:
Çözüm

Geri
Yukarı