Windows 10 etkinleştir yazısı geliyor

Umut1905ck

Decapat
Daha fazla  
Herkese merhaba, hocam ben bundan yaklaşık 2 ay once bır bilgisayar aldım ama soyle bir sorunum var. Windows deneme surumunden gönderdiklerı için Windows etkınleştir diye yazı geliyor. Bazı forumlarda okudum da OEM key almak mantıklı denılıyor. Sizce de mantıklı mı? Mesela ben bunu aldım diyelim ne gibi sıkıntılarla karşılaşabilirim? En muhtemel olarak? Bir de Microsoft son acıkladıgı haberde artık eski işletim sistemlerinin keylerinin kullanılamıyacagı acıklandı. Pekı sız benim yerimde olsanız ne yaparsınız?

İnternetten ucuza key al gir. Buradan almıştım, güvenilir. Sorun çıkarsa mailde yazan telefon numarası ile iletişime geçersen anında ilgileniyorlar:

Yerinde olsam bunu yaparım.

@Ezekiell hocam silmeniz bir şey ifade etmiyor. Buradaki sıkıntı KMSpico olsaydı programı hiç kurmadan CMD üzerinden siz de yapabilirdiniz. Buradaki sıkıntı bağlanılan etkinleştirme sunucusunun güvenilirliği.

İnternetten ucuza key al gir. Buradan almıştım, güvenilir. Sorun çıkarsa mailde yazan telefon numarası ile iletişime geçersen anında ilgileniyorlar:

Mordepom'a güven olmaz :)

Dosya Ekleri

• asdasdq.png
    asdasdq.png
    46,6 KB · Görüntüleme: 34
Buradaki sıkıntı bağlanılan etkinleştirme sunucusunun güvenilirliği.
Online KMS yönteminde hep bundan bahsedilmekte. Fakat gerçekler daha farklı. Online KMS etkinleştirmesi yapıldığı zaman bağlanılan KMS sunucuya sadece şu bilgiler gönderilir:
İstemci FQDN, CMID, saat bilgisi, ürün lisans durumu, lisans sona erme süresi ve IP adresi.

Bu bilgilerden hiçbiri kişisel bilgilerinizi veya bilgisayarınızın donanım özelliklerini içermez. Sadece etkinleştirme için gerekli bilgileri içerir. Burada tek şüpheye düşebileceğiniz konu IP adresidir. Bunu da şöyle açıklayayım:
  • IP adresinizi paylaşmak bir güvenlik sorunu değildir. Zaten girdiğiniz her siteye bir IP adresi paylaşmaktasınız. Ayrıca doğrudan sadece bir IP adresi ile hackleniliyor olsaydı şu anda herkesin hacklenmesi gerekirdi. Çünkü hacker'lar zaten saldırmak istediği bir makine olduğu zaman IP adreslerini sıradan arttırıp olabilecek her türlü IP'yi tek tek deniyor. Zaten IPv4 havuzunda 4.29 milyar IP olduğu için bir yerden sonra illaki bir hacker sizin IP'nizi bulabiliyor. Önemli olan IP'nizin açığa çıkması değil, o IP'de saldırılacak bir sunucu olmasıdır.
  • Sadece ama sadece statik IP kullanıyorsanız ve örneğin bir Minecraft sunucusu işletiyorsanız o sunucuya on binlerce bot atan bir manyak çıkabilir. Bu durum, KMS kullanmasanız bile geçerlidir, zira IP adresleri dediğim gibi zaten hacker'lar tarafından sürekli taranıyor.
Bu yüzden de çevrimiçi KMS etkinleştirmenin bir güvenlik riski yoktur.

Kaynak (İngilizce): Online KMS Activation

Ancak KMSpico'da ne olduğu belli değildir. O yüzden KMSpico kullanmayın. Online KMS ile KMSpico aynı şey değildir.

Bu yöntemi 4 yıldır yapıyorum hiçbir virüs falan girmedi veya bilgilerim çalınmadı.
Görev yöneticisinden kontrol ediyorum hiçbir değer boştayken falan boşa çalışmıyor.

Ben kullanan biri olarak güvenilir olduğunu söylüyorum isteyen kullanmaz para verir o ayrı.
Windows 10 u 2018den beri kullıyorum hem kmspico üzerinden etkinleştirme yaptım hiçbir şey olmadıda.

Güvenlik uzmanları bu kadar emin konuşmuyor, sen görev yöneticisini kontrol ettin ve performans düşüklüğü yaşamadın diye nasıl bu kadar emin olabiliyorsun? KMSpico'nun çalışma mantığından haberdar olsaydın her seferinde programı kurarak değil CMD'ye 3 satır kod girerek de işini hallederdin. Burada güvenlik riski olarak değerlendirilen şey bağlanılan KMS sunucusunun 3. taraf ve güvenilirliği bilinmeyen birine ait olması.

KMS yöntemi normalde yasal ve şirketlerin bilgisayarlarını toplu lisanslayabilmesi için kullanılan bir yöntemdir. Ama sizin yaptığınız yöntemde bağlanılan sunucu korsan oluyor. Programı silsen bile bilgisayarının açık olduğu her saniye o sunucuyla iletişime açıksın.

Son düzenleme:
Güvenlik uzmanları bu kadar emin konuşmuyor, sen görev yöneticisini kontrol ettin ve performans düşüklüğü yaşadın diye nasıl bu kadar emin olabiliyorsun? KMSpico'nun çalışma mantığından haberdar olsaydın her seferinde programı kurarak değil CMD'ye 3 satır kod girerek de işini hallederdin. Burada güvenlik riski olarak değerlendirilen şey bağlanılan KMS sunucusunun 3. taraf ve güvenilirliği bilinmeyen birine ait olması.

KMS yöntemi normalde yasal ve şirketlerin bilgisayarlarını toplu lisanslayabilmesi için kullanılan bir yöntemdir. Ama sizin yaptığınız yöntemde bağlanılan sunucu korsan oluyor. Programı silsen bile bilgisayarının açık olduğu her saniye o sunucuyla iletişime açıksın.
Az önce yazdığım bilgiyi okumanı öneririm:
Online KMS yönteminde hep bundan bahsedilmekte. Fakat gerçekler daha farklı. Online KMS etkinleştirmesi yapıldığı zaman bağlanılan KMS sunucuya sadece şu bilgiler gönderilir:
İstemci FQDN, CMID, saat bilgisi, ürün lisans durumu, lisans sona erme süresi ve IP adresi.

Bu bilgilerden hiçbiri kişisel bilgilerinizi veya bilgisayarınızın donanım özelliklerini içermez. Sadece etkinleştirme için gerekli bilgileri içerir. Burada tek şüpheye düşebileceğiniz konu IP adresidir. Bunu da şöyle açıklayayım:
  • IP adresinizi paylaşmak bir güvenlik sorunu değildir. Zaten girdiğiniz her siteye bir IP adresi paylaşmaktasınız. Ayrıca doğrudan sadece bir IP adresi ile hackleniliyor olsaydı şu anda herkesin hacklenmesi gerekirdi. Çünkü hacker'lar zaten saldırmak istediği bir makine olduğu zaman IP adreslerini sıradan arttırıp olabilecek her türlü IP'yi tek tek deniyor. Zaten IPv4 havuzunda 4.29 milyar IP olduğu için bir yerden sonra illaki bir hacker sizin IP'nizi bulabiliyor. Önemli olan IP'nizin açığa çıkması değil, o IP'de saldırılacak bir sunucu olmasıdır.
  • Sadece ama sadece statik IP kullanıyorsanız ve örneğin bir Minecraft sunucusu işletiyorsanız o sunucuya on binlerce bot atan bir manyak çıkabilir. Bu durum, KMS kullanmasanız bile geçerlidir, zira IP adresleri dediğim gibi zaten hacker'lar tarafından sürekli taranıyor.
Bu yüzden de çevrimiçi KMS etkinleştirmenin bir güvenlik riski yoktur.

Kaynak (İngilizce): Online KMS Activation

Ancak KMSpico'da ne olduğu belli değildir. O yüzden KMSpico kullanmayın. Online KMS ile KMSpico aynı şey değildir.
Sizin dediğiniz gibi değil çünkü işler.

Kendi deneyimime göre yaptım hocam yorumu, sizde sorun olmayabilir ama benle ilgilenen müşteri temsilcisi de olmadı. Satıcıyla iletişime geçin diyorlar satıcıya nerden ulaşabilirim dediğimde "kVkK kApsAMıNa GörE kİşiSEl BİLgİ pAYlaŞmıyoRuz!" oluyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı