Windows 10 etkinleştirilmedi hatası

Akın S.

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
2 ay önce Windows 10 10565 sürümünü yeni aldığım X550JX-XX099D laptopa kurdum. 1 hafta önce 10586 güncellemesini kurdum. Hatta pc yavaşladığı için ayrı bir konu açmıştım.
Şimdi ise güncellemeden 1 hafta sonra sağ alt köşede ''Windows'u Etkinleştir'' yazısı çıktı.
Bu bilgisayara Windows'u kurarken elimdeki Windows 7 KEY'ini girmiştim.
Ne yapmalıyım tekrar etkinleştirmek için?

Adsız.png

Windows 7 ürün anahtarınız OEM ise ve başka bilgisayarda kullandıysanız bu bilgisayara aktaramazsınız. Freedos bilgisayarınıza yeni ürün anahtarı satın alabilirsiniz. Ayrıca etkinleştirmenin gerçekleşmesi için internete bağlı olup Windows Update servisinin açık olması gerekiyor.

Bu keyi geçen sene masaüstü bilgisayarda kullanıyordum. O bilgisayara Windows 10'u kurdum ve başka bir key girdim.
Dolayısı ile Laptop'a girdiğim key başka bilgisayarda kullanılmıyor.
Zaten aynı keyi laptopa laptopu ilk aldığımda girdim.

Önemli olan kullanılıp kullanılmaması değil. Masaüstü bilgisayarınızda Windows 7 kuruluyken Windows 10'a yükselttiniz mi iş bitmiş demektir. Artık Windows 7 ürün anahtarınız ve ona bağlı Windows 10 lisansınız masaüstü bilgisayarınızla eşleşmiş demektir. Belki Windows 10 kurmadan Windows 7'i laptopa kurup etkinleştirebilseydiniz ve laptopta Windows 10 yükseltmesini yapıp sistemi etkinleştirseydiniz o zaman Windows 10 lisansı laptop için geçerli olacaktı. Tabi bu yapılan legal bir işlem olmuyor. Zaten legal olan Windows 7 lisansınız hangi bilgisayar için geçerliyse onu Windows 10'a yükseltebilirsiniz. Diğer bilgisayar için yeni lisans almanız gerekiyor. Windows 8 ve sonrasında lisans donanım kimliği ile sıkı bir bağ içinde olmaya başladı. Örneğin sabit diskinizi lisansı olmayan başka bilgisayara taktıktan bir süre sonra sistem otomatik olarak etkinleştirme uyarıları vermeye başlıyor.

Önemli olan kullanılıp kullanılmaması değil. Masaüstü bilgisayarınızda Windows 7 kuruluyken Windows 10'a yükselttiniz mi iş bitmiş demektir. Artık Windows 7 ürün anahtarınız ve ona bağlı Windows 10 lisansınız masaüstü bilgisayarınızla eşleşmiş demektir. Belki Windows 10 kurmadan Windows 7'i laptopa kurup etkinleştirebilseydiniz ve laptopta Windows 10 yükseltmesini yapıp sistemi etkinleştirseydiniz o zaman Windows 10 lisansı laptop için geçerli olacaktı. Tabi bu yapılan legal bir işlem olmuyor. Zaten legal olan Windows 7 lisansınız hangi bilgisayar için geçerliyse onu Windows 10'a yükseltebilirsiniz. Diğer bilgisayar için yeni lisans almanız gerekiyor. Windows 8 ve sonrasında lisans donanım kimliği ile sıkı bir bağ içinde olmaya başladı. Örneğin sabit diskinizi lisansı olmayan başka bilgisayara taktıktan bir süre sonra sistem otomatik olarak etkinleştirme uyarıları vermeye başlıyor.
Ben bu Windows 7 Key'ini 2-3 yıldır masaüstü bilgisayara girmedim. Masaüstü bilgisayarı hep başka bir kodla kullandım. Hatta 3 aydır masaüstü bilgisayarı bile açmadım. Durduk yere laptop bu hatayı vermeye başladı.

Windows 7 ürün anahtarını masaüstü bilgisayarda kullandınız mı? Evet.
Tamam o zaman masaüstü bilgisayarınız sonsuza kadar Windows 7 lisansına sahip.
Oem lisans sadece bir bilgisayarda kullanılabilir ve yükseltme de aynı bilgisayarda yapılabilir.

Legal olan durum bu. Eğer ürün anahtarını değiştir kısmından Windows 7 ürün anahtarını girdiğinizde sistem etkinleşmezse şansınızı denemek için diskin başka bölümüne Windows 7 kurup lisansınızı aktif hale getirip tekrar yükseltme yapmayı deneyin. Yükseltme yaptığınız Windows 10 etkinleşirse şu an kullandığınız Windows 10 da etkinleşir. Diskin başka bölümüne kurmak yerine kurulu olan yere temiz kurulum da yapabilirsiniz.

Windows yeni bir güncelleme ile önceden satın alınmış OEM olmayan Windows 7,8,8.1 lisanslarını Windows 10 etkinleştirmede kullanılabiliyor. Ben AMD sistemden Intel'e geçtim Microsoft'u aradım ve bana 8.1 lisansımı yeni kurduğum sistemde kullanabileceğimi söylediler aynen de öyle oldu şuan lisansımı kullanabiliyorum.(OEM lisans değil). OEM lisanslarda bu tür sorunlar çıkabiliyor. Ayrıca Windows 7'nin hangi sürümünde kullanılıyor ise o lisans Windows 10'da da o sürümü kullanmanız gerekmekte. Pro ise Windows 10 Pro, Home Basic ise Windows 10 Home sürümünde lisanslama yapabilirsin. Home Basic lisansını Pro'da kullanamazsın.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı