Çözüldü Windows 10 Format "ERROR: LEGACY BOOT OF UEFI MEDIA" hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Jagermei

Hectopat
Windows 10 format atmak istediğimde bu çıkıyor, yardımcı olabilir misiniz?
IMG_20190411_190229.jpg

Çözüm
Bu hatanın iki sebebi var:

• UEFI olarak hazırlanmış USB bellek ile Legacy BIOS'a kurulum yapmaya çalışmak.
  • UEFI olarak hazırlanmış USB bellek ile UEFI ayarı kapalı şekilde kurulum yapmaya çalışmak.
Çözüm ise basit:
  • Bilgisayarınız UEFI destekliyorsa BIOS'ta Boot Mode ayarını Legacy yerine UEFI yapacaksınız:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
    Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

• Bilgisayarınız UEFI desteklemiyorsa USB belleği BIOS/MBR (UEFI-CSM) modunda hazırlayacaksınız:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
BIOS ayarlarını UEFI olacak şekilde ayarlayın ayarlamadıysanız. Disk GPT değilse yedeklerinizi alıp format sırasında temiz kurulum ile kuracaksınız.
UEFI olarak imajı yazdırdığınıza emin olun.

Son düzenleyen: Moderatör:
USB belleğe direk .iso dosyası atarak format atma dönemi Win 7 ile son buldu.

Bu rehber işinize yarayacaktır:

Win 10 ISO dosyası: https://go.microsoft.com/fwlink/?LinkId=691209

BIOS ayarlarını UEFI olacak şekilde ayarlayın ayarlamadıysanız. Disk GPT değilse yedeklerinizi alıp format sırasında temiz kurulum ile kuracaksınız.
UEFI olarak imajı yazdırdığınıza emin olun.

Dostum aynı sorun benim de başıma geldi de BIOS ayarlarini nasıl UEFI olarak ayarlayacağım acaba?

Dostum aynı sorun benim de başıma geldi de BIOS ayarlarini nasıl UEFI olarak ayarlayacağım acaba?

Boot sekmesinde optimize default yapıp BIOS'da AHCI, IDE bölümü bulup AHCI olarak değiştirin.
Boot kısmında UEFI mode seçin Legacy ise. Bazı BIOS'larda Win 8.1 veya Other OS seçeneği çıkar o şekilde yazıyorsa Win 8 olanı seçin otomatik ayarlar.

Boot sekmesinde optimize default yapıp BIOS'da AHCI, IDE bölümü bulup AHCI olarak değiştirin.
Boot kısmında UEFİ mode seçin Legacy ise. Bazı BIOS'larda Win 8.1 veya Other OS seçeneği çıkar o şekilde yazıyorsa Win 8 olanı seçin otomatik ayarlar.
Diski GPT' ye çevirme yolunda diski temizlemeye calisirken "Onemli bir cihaz donanimi hatasi nedeniyle istek basarisiz oldu." Hatasi aldım ilk sorunu asmis bulunmaktayim simdide karsima bu cikti.
Şimdi surucuyu bicimlendire tikladim surucude kayboldu ne yapacagimi bilmiyorum.

Son düzenleme:
Yok, direk yuklemenin secildigi ekranda bicimlendire tikladim hata verdi ve kayboldu ne yapmam gerekiyor şimdi?

Yeni baştan USB belleğe MBR yerine GPT seçip tekrar yüklesem bir sorun olur mu?

Yeni baştan usb belleğe MBR yerine GPT seçip tekrar yüklesem bir sorun olur mu ?
Yukarıda detaylıca anlatılmış okuyunuz. Disk hangi bölüm tablosundaysa o biçimde belleğe yazılmalı.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı