Windows 10 Format Sonrası eski Windows klasörü silinir mi?

Cazzarie

Kilopat
Yeni format attım ve C diskinde yaklaşık 10GB küsur yer kaplayan Windows dosyasını gördüm. Bir hayli yer kapladığı için silmek istiyorum. Bu klasör gerekli mi? Silsem herhangi bir sorun çıkar mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Silinebilir, eski sürüme dönme durumunuz yoksa sorun çıkartmaz.
Disk'e sağ tıklayın ve Özellikler'e girin. Açılan pencerede Diski Temizle butonuna tıklayın.
Daha sonra Sistem dosyalarını temizle butonuna basın ve işlemin tamamlanmasını bekleyin.
İşlem bittikten sonra bütün seçenekleri işaretleyin ve işleme başlayın.
Disk'e sağ tıklayın ve Özellikler'e girin. Açılan pencerede Diski Temizle butonuna tıklayın.
Daha sonra Sistem dosyalarını temizle butonuna basın ve işlemin tamamlanmasını bekleyin.

Çözüm
Hepsini silsem bile 667MB kadar yer açılıyor ama C'de ki Windows dosyası 16GB olmuş. Başka hangi yoldan silebilirim? Direk üzerine gelip sil desem olmaz mı?

Siz format işlemi yaparken galiba temiz kurulum yapmamışsınız. Eğer yeni kurulum yaptıysanız daha fazla program veya oyun oynamadan temiz kurulum yapmanızı önereceğim. Temiz kurulum sonrası eski işletim sisteminden eser kalmayacaktır (Eğer diski ikiye böldüyseniz ikinci disk sıfırlanmayacaktır.)

Siz format işlemi yaparken galiba temiz kurulum yapmamışsınız. Eğer yeni kurulum yaptıysanız daha fazla program veya oyun oynamadan temiz kurulum yapmanızı önereceğim. Temiz kurulum sonrası eski işletim sisteminden eser kalmayacaktır (Eğer diski ikiye böldüyseniz ikinci disk sıfırlanmayacaktır.)
Evet temiz kurulum yaptım, C ve D diskini silip yeniden oluşturup kurmuştum. Eğer öyleyse bu Windows Dosyası ne oluyor?

Çok yer kaplıyor ama, SSD olduğu için 256GB'lık modelini almıştım. Oyun yüklüyorum o yüzden bolca yere ihtiyacım var. Windows dosyası 16.6GB olunca canımı sıkmıştı. Şimdi silemez miyim bu dosyayı?

@Cazzarie çok mu yer kaplıyor :D SSD 256 aldım diyorsunuz hadi 240 olarak gözükse windows %4.16 lık kısmı kaplıyor ssd nizde ? Çok mu büyük değer sizce ? Windows klasörünü silmek derken biz hepimiz burda windows.old dan bahsettiğinizi sanıyorduk. Meğersem siz orjinal windows klasöründen bahsediyorsunuz. Hayır silemezsiniz, windows klasörünün içindeki birçok şey önemlidir, sistemin çalışmasını sağlar vesare vesare. 2018 yılında windows klasörünü silsem olur mu diye soru soran çocuğa ne anlatacağım ben ?
Her neyse, madem burası yardımlaşma forumu, bende seni kırmayayım kardeşim buyur; windows dosyasını silebilirsin.
Önce system32 den başlayacaksın syswow64 falan akıt oraları iyicene temizle, cif falan al marketten sağlam olsun :matrix:
Artık sen bir heçkırsın :uyan:
Dalgamı geçtiğime göre, ciddi konuşmaya geçebilirim. Yukarıdaki yazdıklarım moralini bozduysa, pek umrumda değil. Sadece gülmeye ihtiyacım vardı :) Ve sen komiksin.
Sorunun cevabına gelince: Yeni format attım diyorsun anladığım kadarıyla. Yeni format attıysan o windowsun 10GB sinin 10 GB side gereklidir, silemezsin. Silmeyi başarabilirsen zaten sistem açılmaz. Onarım gerektirir. O yüzden windows klasörünün içine elleme, heçkır ellerini oradan çek :D
Bundan birkaç ay sonra windows klasörünün boyutunun arttığını gördüğün zamanda panikleme. Uygulamaların çalışması için gerekli dll ler windows klasörünün içerisinde barınır. Mesela visual studio c++ 2012 ile yazılı bir oyun yüklemek istediğin zaman gerekli dll ler windowsunda yoksa oyunu yüklerken windowsuna gerekli dll ler atılır. Doğal olarakta windowsun boyutu artar.
Benim windowsum şuan 20.5 gb, yani takma kafaya.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı