Çözüldü Windows 10 Format sonrası oyunlarda performans kaybı

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

orbion

Decapat
i7-7700HQ işlemcili Gaming Laptop kullanmaktayım.

Ekran kartı NVIDIA GTX1050 Ti 4 GB.

PC'nin orijinal Recovery'sini silip başka Windows 10 temiz kurulum yaptım (1809 Home SL).

Eskiden 60 FPS ve üzeri oynadığım oyunları şimdi FPS düşüşleriyle oynamaktayım.

Sizce bunun sorunu nedir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Arkadaşlar konu çözüldü.
Size tavsiyem her zaman, Windows'u orjinal sitesinden indirmenizdir.
Aksi halde sıkıntılara maruz kalabilirsiniz.
1803 sürümünü kullanırkan bir sorundan dolayı format atıp 1809 sürümününe geçmiştim ve oyunlarda performans kayıpları yaşadım, daha sonra temiz 1803 sürümünü kurup windows 10'da yapılması gereken birkaç ayarı yapıp daha iyi sonuçlar aldım tavsiye ederim. Yapman gereken ayarlara buradan ulaşabilirsin.

Anakartın sitesine girip chipset driver, bios güncellemesi, gibi driverlar yükle sonra BIOS güncelle daha sonra oyunların ilacı olan DirectX kur. Windows visual kur, Java kur hepsini kur ve oyuna yeniden gir.

Ben bir önceki sürümü silip ertesi gün 1809 kurunca FPS düşüşü olmaya başladığına inanmıyorum. Ya siz gereksiz bir yazılım kuruyorsunuz ya da uzun süre sonra cihazınız tozlandı, ısınmaya başladı, bunun sorumlusunu ararken doğal olarak suçu Windows 10'a atıyorsunuz.

Bir önceki sürüm ekran kartı sürücüsü kurun mesela.

Sorunuz da eksik bu arada. Kurulu sürücülerin sürümleri neler örneğin?

Game DVR özelliğini kapattınız mı ?
379072

Ben bir önceki sürümü silip ertesi gün 1809 kurunca FPS düşüşü olmaya başladığına inanmıyorum. Ya siz gereksiz bir yazılım kuruyorsunuz ya da uzun süre sonra cihazınız tozlandı, ısınmaya başladı, bunun sorumlusunu ararken doğal olarak suçu Windows 10'a atıyorsunuz.

Bir önceki sürüm ekran kartı sürücüsü kurun mesela.

Sorunuz da eksik bu arada. Kurulu sürücülerin sürümleri neler örneğin?

Yanılıyorsunuz.

Bizzat başıma gelen ve çevremde de birkaç kişide gördüğüm bir durum bu.

Windows 10'da inanılmaz bir biçimde sistemde hiçbir yük yokken CPU kullanımındaki artış, laptopun performansı yerlerde bir hale gelmesi donanım arızası değilse, sürücüler düzgün yüklenmişse açık ve net işletim sistemi sorunu oluyor.

Buna yol açan şeyin bir program olacağını düşünüp beş kez Windows 10 için farklı kurulum yaptım, hatta sonuncusunda ek diski de bağlamayıp sıfırlanmış SSD içerisine Windows 10 kurup, temiz, virüssüz bir USB bellek ile oyunu bağlayıp SSD'ye aktarıp, bilgisayarda antivirüs bile yokken oynamayı denedim yine aynıydı...

Hatta tuhaf bir şey fark ettim ki o da şuydu, Windows 10'un güncel sürümlerinde bildiğiniz ses açma yerinde, ses seviyesini fare ile arttırdığımda çıkan o ses bile CPU'yu zıplatıyor, yetmiyor seste de takılmalar meydana geliyordu yani kulağınıza o seste bile bir kasma olduğu çalınıyordu...

İlk önce anakartta sorun var diye düşündüm, sonrasında son çare Windows 7 kurdum ve ne oldu? Sorun kökten çözüldü...

Windows 10'u güncellemeden evvel aldığım performansı, donanımın vermesi gereken performansı sorunsuz aldım...

Onun için Windows 10'un -her makine için- stabil olduğunu söylemek biraz abes kaçıyor. Ne yazık ki bazı laptoplarda dediğim sorunu yaşayan çok kullanıcı var, hoş kimisi farkında bile değil makinesinden gereken performansı alamadığının...

O zamanlar CPU'daki bu garip sorunu araştırdığımda çoğunlukla yabancı kaynaklardan benzeri şikayetleri gördüğümde gerçekten şaşırmıştım, bu kadar yaygın olacağını düşünmüyordum ama ne yazık ki öyle. Gelen güncelleştirmeler konusunda da Windows'un doğru hareket ettiğini düşünmüyorum. Zaten bu Windows 10 ile Windows 7 konusu geçenlerde yine alevlendi. Blizzard'ın yaptığının ardından yabancı forumlarda DirectX 12 desteğinin gelmesi, Windows 7 nin daha ne kadar gideceği, Windows'un amacı gibi birçok şey tartışılıyor, yeniden...

Arkadaşlar konu çözüldü.
Size tavsiyem her zaman, Windows'u orjinal sitesinden indirmenizdir.
Aksi halde sıkıntılara maruz kalabilirsiniz.

Çözüm
Evet, biz o yüzden Microsoft ISO'sunu paylaşıyoruz:

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı