Windows 10 Format Sorunu

yakari

Kilopat
Yer
Kocaeli
Daha fazla  
Meslek
Mezun ama işsiz güçsüz.
PC'ye format atmak istedim Windows 10 Pro sürümünü Windows'un kendi sitesinden indirdim ve kendi aracıyla Flash diske bootable yaptım. Format atarken her şeyi yapıyor sonra yeniden başlatılacak deyip yeniden başlatıyor ancak bu aşamada bilgisayarınız bir sorunla karşılaştı bilgiler toplanıyor sonra yeniden başlatılacak diyor. Bunu 2 kere tekrarlıyor ve kurtarma menüsü geliyor. Yani format atamadım. Sorun neyden kaynaklı bilmiyorum HDD kaynaklı mı yoksa bootable sorunu mu var bilmiyorum. HDD 1 TB WD Blue serisi. Şu an işletim sistemi mi depo için kullandığım HDD'ye yükledim. Aynı sürüm. HDD low level format falan gerekir mi ya da düzeltir mi?

İki adet RAM varsa birer birer çıkartarak format atmayı deneyiniz. Tek RAM varsa MemTest 86+ ile test yapın. Bazen format sıkıntıları RAM kaynaklı olabiliyor.

BIOS'unuz şayet güncel değilse en güncel versiyonla BIOS'unuzu yükseltiniz.

İki adet RAM varsa birer birer çıkartarak format atmayı deneyiniz. Tek RAM varsa MemTest 86+ ile test yapın. Bazen format sıkıntıları RAM kaynaklı olabiliyor.

BIOS'unuz şayet güncel değilse en güncel versiyonla BIOS'unuzu yükseltiniz.

3 adet ram var dediğiniz gibi yapacağım hepsini teker teker deneyeceğim. Biosum güncel ve default olarak ayarlı. Sonucu tekrar buraya yazarım.

Ramleri henüz denemedim ancak hdd yi işletim sistemi üzerinden biçimlendirip tekrar format atmayı denedim ve bu sefer scanning and repairing driver ekranı geldi. Biraz ilerledikten sonra tekrar başa aldı. Sanırım sorun hdd. Çünkü diğer hdd ye sorunsuz windows kurdum. Bu aşamada sorunun ne olduğunu nasıl anlayabiliriz.

Başka sabit disk varsa onu takıp Windows 10'a girip HD Tune programıyla bozuk olduğunu düşündüğünüz diskin sağlık ve bozuk sektör durumunu kontrol edin.

2-3 yıl diye biliyorum.

Peki low level format garanti dışı bırakır mı bilginiz var mı. Bu arada formatta yeniden başlatırken hata veriyor demiştim o hatanın kodu "0xc000021a". Hd tüne açtığımda healt kısmında tara falan çıkmadı direk bu şekilde gözüküyor. Sorunlar var ama ney olduklarını bilmiyorum. Bilen arkadaşlar yardım bekliyorum. Şuanda da bad sector için tarama yapıyor.

Adsız.png

HDTune'da Error Scan kısmını kullanın. Baya zaman alabilir ama Quick Scan'in yanındaki kısmı kaldırarak tarama yapın. Low Level Format'ın garanti dışı bırakacağını sanmam ama net bir bilgim yok.

Bozuk sektörler oluşmuş ve sektörler yeniden tahsis edilmiş. Low level format garanti dışı bırakmaz. Bazı manyetik bozuk sektörler low level format atarak düzelebiliyor. Format attıktan sonra tekrar bozuk sektör araması yapın. Düzelmezse HDD Regenerator programını öneririm. Onla bozuk sektörleri düzeltmeye çalışın.

HDTune'da Error Scan kısmını kullanın. Baya zaman alabilir ama Quick Scan'in yanındaki kısmı kaldırarak tarama yapın. Low Level Format'ın garanti dışı bırakacağını sanmam ama net bir bilgim yok.

Şuan o aşamada yapıyor tarama. Kırmızı noktalar çıktı bad secret. Bunları gizlemek içinde mi illa low level format lazım yoksa başka bir program var mı.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı