Rehber Windows 10 - Gelişmiş Optimizasyon Ayarlamaları - FPS Arttırma (+%10-15)

Takılmaya neden olan aygıt yöneticisinden devre dışı bırakılan yer diğerlerinde bir problem görmedim, burada en çok işe yarayın unpark ve regedit ayarları.

Bu komutlar neden true şeklinde yazılıyor false olması gerekmiyor mu bcdedit /set useplatformclock true / bcdedit /set useplatformclock true
Bu konuyla ilgili @Can Çeralp çok güzel bir ekleme yapmış.
Yani HPET'in açık olması, kullanıldığı anlamına gelmiyor. En çok yanlış anlaşılan ve yanlış bilgilerin yayıldığı nokta da bu. HPET için 3 ihtimal var;
a) Otomatik
b) Kapalı
c) Zorla açık (herkes onu kullansın)
Burada sadece "zorla açık" modu performansı olumsuz etkileyecek olan mod. Çünkü sistemde daha iyi bir zamanlayıcı varsa bile inatla HPET'in kullanılması şart koşulmuş demektir.

sizin verdiğiniz "bcdedit /deletevalue useplatformclock" bu konuda yapılacak en doğru şey. Bütün ön şartları ortadan kaldırarak seçimi Windows'a bırakıyoruz. Windows 10 da asla HPET'i seçmiyor zaten. Ancak, BIOS'tan HPET'i kapatmaMAnızı tavsiye ederim. Bazı anakartlar HPET kapatılınca sıkıntı yaratabiliyorlar. Bazı işlemcilerin zamanlayıcıları da düzenli aralıklarla HPET'in varlığını kontrol edip kendilerini seknronize edebiliyorlar. Böyle bir durumda HPET'in açık ve otomatik modda kalması (yani bütün anakartların varsayılan ayarı budur) en faydalısı.

Aygıt Yöneticisi'nden de devre dışı bırakmanıza gerek yok. Yukarıdaki komut bütün işleri kendi başına hallediyor zaten.
İşte bu kısım tehlikeli. Bu ayarı açık bırakmak daha iyi bir seçenek bence.
Meltdown ve spectre olayları riskli...
Ayarı açık bırakıp istisna olarak uygulama ekleyebilirsiniz. Onu da gösterdim zaten. Seçim sizin...

Bunlar olumlu etkisi olacak şeyler değiller. Çoğu da çok eski şeyler. Hpet sorun da yaratabiliyor. Registry ile oynayacağım derken sistemi de cokertirsiniz. Siz en iyisi gidip ikinci el birkaç parça alıp donanımı geliştirin. Windows zaten kendi kendine iyi çalışıyor artık. Yıl olmuş 2020.

Bunlar olumlu etkisi olacak şeyler değiller. Çoğu da çok eski şeyler. Hpet sorun da yaratabiliyor. Registry ile oynayacağım derken sistemi de cokertirsiniz. Siz en iyisi gidip ikinci el birkaç parça alıp donanımı geliştirin. Windows zaten kendi kendine iyi çalışıyor artık. Yıl olmuş 2020.
İnternetten araştırıp veya kendiniz uygulayıp performans açısından bir etkisi var mı yok mu görebilirsiniz. Üşenirseniz;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
-> registry ayarları ile ilgili.
Bilip bilmeden lütfen konu hakkında herhangi bir atıfta bulunmayın. Tam olarak 5 adet geri alınabilir registry ayarının bilgisayarı kullanılmaz hale getirmesinin olasılığı %0,1 ise -ki test edilmiş önerilmiş ayarlamalar- ikinci el birkaç parçanın sağlam çıkmasının oranı %50'dir. Lütfen gereksiz atıflarda bulunmayın.

Rica etsem rehberin içeriğine ayarların orijinale nasıl döndürüleceğini de ekler misiniz? Mesela ben bu rehberi kullanarak ayarları yaptıktan sonra özellikle kayıt defteri düzenlemelerini geri almak istediğimde orijinal ayarları bilmem gerekir.

Rica etsem rehberin içeriğine ayarların orijinale nasıl döndürüleceğini de ekler misiniz? Mesela ben bu rehberi kullanarak ayarları yaptıktan sonra özellikle kayıt defteri düzenlemelerini geri almak istediğimde orijinal ayarları bilmem gerekir.
Maalesef ki konuyu açtıktan sonra konuyu düzenlemem mümkün değil. Lakin, isterseniz varsayılan ayarları şöyle söyleyebilirim;
  1. HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Multimedia\SystemProfile yolundaki NetworkThrottlingIndex kaydının varsayılan ayarı 0000000a.

2. HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Multimedia\SystemProfile yolundaki SystemResponsiveness kaydının varsayılan ayarı 00000014.

3. HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Multimedia\SystemProfile\Tasks\Games yolundaki GPU Priority kaydının varsayılanı 8 ve Priority kaydının varsayılanı 2.

4. HKEY_CURRENT_USER\System\GameConfigStore yoluna gidip GameDVR_FSEBehavior değerini siliyoruz.
Diğer ayarları da geri almak için yapmanız gereken şeyler zaten basit. Takıldığınız yerde yine sorabilirsiniz.

Ayarları yaptım ve şuan bilgisayar takılıyor I7 7700 var regedit ayarları hariç hiçbirini yapmayın tamamen zararlı bir konu.

Sizin sorununuz büyük ihtimalle ısınma kaynaklı. CPU Unpark uygulaması, işlemcinin sürekli %100'de çalışmasına sebebiyet verdiği için ısınmayı tetikleyebilir. Isınan işlemci de yavaşlar ve takılmalara sebep olur.

Sizin sorununuz büyük ihtimalle ısınma kaynaklı. CPU Unpark uygulaması, işlemcinin sürekli %100'de çalışmasına sebebiyet verdiği için ısınmayı tetikleyebilir. Isınan işlemci de yavaşlar ve takılmalara sebep olur.
Hayır ben unparkı senelerdir kullanıyorum bende ısınma olmuyor hiç, problem aygıt yöneticisinden devre dışı bırakılan hizmet. Sorunu buldum zaten.

Yeni konular

Geri
Yukarı