Windows 10 güç seçeneklerinde yüksek performans yok

BurakAyikkk

Hectopat
Arkadaslar merhabalar. Dizüstü oyun bilgisayarımda Windows 10 Pro 2004 sürümü kullanmaktayım. Güç seçeneklerinde internetten gördüklerimde yüksek performans tarzı seçenekler var. Fakat bende sadece dengeli var ve gelişmiş güç seçenekleri kısmında hiçbir özelleştirme yapamıyorum. Bunu nasıl düzeltebilirim?

Ekran Görüntüsü (24).png

Ekran Görüntüsü (25).png

Dizüstü bilgisayarınızı marka ve modeli nedir?
Görev çubuğundakı pil simgesine tıklayınca; En iyi pil ömrü ve En iyi performans seçenekleri gözüküyor mu?

CMD'nin yönetici olarak çalıştığından emin misiniz.
Hata veriyor mu ?
Yönetici olarak çalıstırdım
Dizüstü bilgisayarınızı marka ve modeli nedir?
Görev çubuğundakı pil simgesine tıklayınca; En iyi pil ömrü ve En iyi performans seçenekleri gözüküyor mu?
-- Dell G3-15 -- GTX 1650 4 gb -- i7 9750H -- 8 gb ram 2600 -- 1 TB HDD -- 256 GB SSD --
Evet pil simgesine tıklayınca dediğiniz seçenekler var fakat örneğin en iyi performansı seçince işlemcim yüksek hızda çalısmaya baslıyor gibi bir durum yok. Sadece ekran parlaklıgı vs artıyor

Dell sunduğu güç yönetim hizmetini yükleyin.
Ayrıca diğer BIOS ve sürücü güncellemelerini kontrol edin.
En iyi performansı seçince, işlemci saat(GHz) hızının artması gerekiyor. Onu kontrol eder misin?
Dell power manager uygulamasını zaten kullanıyorum. Her oyunda yüksek performansa alıyorum. Oyunda olanlar yine aynı. İlk bi 15-20 dk her sey cok iyi. İşlemci yüksek hızlarda çalısıyor, fps iyi. Ondan sonra aniden işlemci hızı 1.2, 0.8 gibi değerlere düşüyor ve fps düşmeye başlıyor. Driverlerimi de dell sitesinden sürekli güncel tutuyorum zaten

Onun sebebi ısınma. Isındığı zaman aniden hızı düşer ve oyuna drop girer.
Sıcaklık degerlerım 80-82 civarlarındaydı her zaman. Bilgisayarı yaklasık 5 aydır kullanıyorum. Son zamanlarda böyle olmaya basladı. Öncede 6 saat The Witcher 3 oynadıgım günlerde sıcaklık 80 iken hız düşmesi ve drop gibi sorunlar olmuyordu. Son birkaç haftadır bu sekilde ve sıcaklık hala 80 görünüyor anlamış değilim. Yaz aylarına girdik diye mi böyle oldu ?

Dizüstü bilgisayarlda FPS sınırı olmayınca, çabucak ısınmaya başlar. Oyun için yapılan en üst modellerinin bile böyle sorunları var.

Dizüstü bilgisayar iç bakımı ve termal macun yenilemesi yapabilirsin.
Oyun içi ayarlarından FPS sabitleyip ya da V-Sync açarak, daha geç ısınmasını sağlayabilirsin.
Ayrıca ara sıra yüksek kaynak tüketen oyun vb. kapatıp, sistemi biraz soğumaya bırakabilirsiniz.
Oyun oynarken arka planda çalışan uygulamaları simge durumuna alabilirsin. Bu yöntem uygulamanın olabilecek en düşük kaynak tüketiminde çalışmasını sağlayacaktır. Yani oyunun performansına etki etmeyecektir.

Yeni konular

Geri
Yukarı