Çözüldü Windows 10 HDD etkinlik süresi %100

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

keremttnc

Decapat
Daha fazla  
Yaklaşık 2 gündür bu etkinlik süresi sorunu ile karşılaşıyorum. Windows SSD'ye kurulu.
ASUS N750jk.
Windows 10 Home Single Language X64 bit.
NVIDIA GeForce GTX 850M.
Intel Core i7 4700HQ 2.4 GHz.
16 GB RAM.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Eki Görüntüle 1338355

Health değerleri.
Eki Görüntüle 1338365Eki Görüntüle 1338366
Eki Görüntüle 1338375
Error scan yaparken sürekli yanıt vermiyor ve bu devam ediyor.
Taramanın başlaması, ilginç bir durum.
Bu durumda, Windows tuşu+X kombinasyonu ile, Komut İstemi'ni yönetici olarak çalıştır.
CHKDSK /F /R komutunu kullan. Tarama yapmayı yeniden dene. Yine olmazsa LLF şart. Diskte bir sürü yazma hataları meydana gelmiş. Yazılımsal bad sectorler olduğunu düşünüyorum. Bunu da ancak LLF çözer.

Diskinin boyutu 1,5 TB. LLF işlemi saatler sürebilir. Lakin yapılması lazım. Verilerini yedeklesen iyi olur, veri kaybı yaşama ihtimalin de var.

Adım adım deneyerek, sorunun çözülüp çözülmediğine bakarsın. Sırayla adımları dene, hangisinde çözülürse, diğerlerini yapmazsın.

1.adım: Windows Update üzerinden, güncelleştirmeler varsa yap. Yoksa bu adımı geç.
2.adım: Windows tuşu + R kombinasyonu ile "Çalıştır"ı aç. "services.msc" yaz Enter'a bas. "Windows Serach"ü bul, sağ tıklayıp "Özellikler" sekmesinden devre dışı bırak.
3.adım: Yine "services.msc" üzerinden "Hızlı Getirme"yi (Superfetch) devre dışı bırak.
4.adım: Denetim Masası/Sistem ve Güvenlik/Sistem bölümünden sol köşede "Gelişmiş Sistem Ayarları"na gir. "Gelişmiş" sekmesinden Performans bölümünden "Ayarlar..."a gir. "Gelişmiş" sekmesinden, "Aşağıdakinin en iyi performası için ayarla" bölümünde "Programlar"ın işaretli olması gerek. "Sanal Bellek" bölümünden "Değiştir..."e bas. "Tüm sürücülerde disk belleği dosyası boyutunu otomatik yönet" seçeneğinin işaretli olması gerek.

Windows 10'un, 8'in ve 8.1'in kronik sorunu, %100 disk kullanımı. Eğer kronik sorunsa, bu adımlar çözecektir.

services.msc üzerinden Windows Search kapatıp ve devre dışı bırakıp yazar mısınız.
Olmadı.
Adım adım deneyerek, sorunun çözülüp çözülmediğine bakarsın. Sırayla adımları dene, hangisinde çözülürse, diğerlerini yapmazsın.

1.adım: Windows Update üzerinden, güncelleştirmeler varsa yap. Yoksa bu adımı geç.
2.adım: Windows tuşu + R kombinasyonu ile "Çalıştır"ı aç. "services.msc" yaz Enter'a bas. "Windows Serach"ü bul, sağ tıklayıp "Özellikler" sekmesinden devre dışı bırak.
3.adım: Yine "services.msc" üzerinden "Hızlı Getirme"yi (Superfetch) devre dışı bırak.
4.adım: Denetim Masası/Sistem ve Güvenlik/Sistem bölümünden sol köşede "Gelişmiş Sistem Ayarları"na gir. "Gelişmiş" sekmesinden Performans bölümünden "Ayarlar..."a gir. "Gelişmiş" sekmesinden, "Aşağıdakinin en iyi performası için ayarla" bölümünde "Programlar"ın işaretli olması gerek. "Sanal Bellek" bölümünden "Değiştir..."e bas. "Tüm sürücülerde disk belleği dosyası boyutunu otomatik yönet" seçeneğinin işaretli olması gerek.

Windows 10'un, 8'in ve 8.1'in kronik sorunu, %100 disk kullanımı. Eğer kronik sorunsa, bu adımlar çözecektir.
Bu da olmadı.

Görev yöneticisinde diske tıklayıp SS atar mısın neyin kullandığını görelim.
1647866696834.png

Virüs taraması yapın. HDD arızalı olabilir.

HD Tune ile quick scan kapalı olmak şartıyla, error scan yapın. Health değerlerini de eksiksiz paylaşın.

Health değerleri.
Screenshot_1.png
Screenshot_2.png

1647868106146.png

Dosya Ekleri

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    24,7 KB · Görüntüleme: 102
  • Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    5,8 KB · Görüntüleme: 97
Son düzenleme:
Eki Görüntüle 1338355

Health değerleri.
Eki Görüntüle 1338365Eki Görüntüle 1338366
Eki Görüntüle 1338375
Bu durumda, Windows tuşu+X kombinasyonu ile, Komut İstemi'ni yönetici olarak çalıştır.
CHKDSK /F /R komutunu kullan. Tarama yapmayı yeniden dene. Yine olmazsa LLF şart. Diskte bir sürü yazma hataları meydana gelmiş. Yazılımsal bad sectorler olduğunu düşünüyorum. Bunu da ancak LLF çözer.

Diskinin boyutu 1,5 TB. LLF işlemi saatler sürebilir. Lakin yapılması lazım. Verilerini yedeklesen iyi olur, veri kaybı yaşama ihtimalin de var.

Çözüm

CHKDSK /F /R komudunu denedim fakat test başlamıyor. LLF'yi başlattım ve o da yanıt vermiyora alıp bu erroru verdi:
1647869996844.png

CHKDSK /F /R komudunu denedim fakat test başlamıyor. LLF'yi başlattım ve o da yanıt vermiyora alıp bu erroru verdi:Eki Görüntüle 1338398
Windows bu diske mi kurulu? Eğer öyleyse yapamazsın zaten.
Windows başka bir diske kurulu olmalı. LLF işlemi her şeyi komple siler, diski sıfırlamak anlamına gelir. Orada da söylüyor zaten.
"Bütün veriler komple silinir ve geri getirilemeyecek şekilde silinir."

Yeni konular

Geri
Yukarı