Windows 10 HDD Sorunu

JRScarface

Kilopat
Yer
Çanakkale
Daha fazla  
Meslek
Küçük Girişimci
Merhaba, Arkadaşlar bilgisayarım da 2 adet Harddisk mevcut. Bunlardan birisi WD 1TB diğeri Seagate 6TB. Yüksek olasılıkla ikisi de 7200 rpm fakat içleri boş olduğu halde aşırı derece yüksekte çalışıyor ve kasada titreme bile yaratıyor. Bazen boşa düşünce ses ve titreme gidiyor. Ben bunları depo olarak kullanıyorum. Bunların sürekli yüksek rpm de çalışmasının sebebi nedir? Bir çözümü var mıdır? Bir konu ve bilgi paylaşımı okudum ama çözüm bulamadım. Windows SSD'ye kurulu.

Harddisklerin RPM'si ayarlanabiliyor muydu? Sabit değil miydi?
Diskin kapanma zamanını güç planından ayarlayabilirsiniz ama bu ayarı her disk için ayrı ayrı nasıl yapabileceğinizi maalesef bilmiyorum.

Harddisk'i yeni aldıysan sorunlu çıkmış olabilir değişim yapmanı öneririm.
Yeni almadım. Daha önce kullanıyordum.
Harddisklerin RPM'si ayarlanabiliyor muydu? Sabit değil miydi?
Diskin kapanma zamanını güç planından ayarlayabilirsiniz ama bu ayarı her disk için ayrı ayrı nasıl yapabileceğinizi maalesef bilmiyorum.
Yöntemi denedim olmuyor.

Sıklıkla o diski kullanan program varsa ondan kaynaklanıyordur. Görev yöneticisinden kontrol et.
Görev yönetici 7/24 böyle. depolama alanı olarak kullanıyorum. Hiç bir program yüklü değil ve biri ise bomboş.
Ekran Alıntısı.PNG

Son düzenleme:
Diski kullanan program yok. Disk kendi kendine çalışan bir disk gibi gözüküyor. Sorunlu olan 6TB'lık olan diskmiş. Güç bağlantısını kesince ses ve titreşim gitti.

Hocam o zaman disk yatağına ince köpük benzeri bir malzeme koyabilirsiniz. Biraz da olsa faydası olur.
Yok direkt olarak söktüm. Başka bir tane daha var onu deneyeceğim. Çünkü büyük ihtimal hasarlı veya virüslü.

Yeni konular

Geri
Yukarı