Windows 10 hızlandırma

Cyberry

Hectopat
Bunu kısa ve hızlı bir yöntem olarak düşündüğüm için paylaştım. Diğer konulara ek olarak bu komutlardan sonra faydasını hissettim.

Kayıt defteri düzenleyicisi SystemResponsiveness değeri 0 yapıyoruz. Bu değeri 0 yapıyoruz. (GPU ve CPU kullanımı arttırır ve eskisine göre daha fazla yük biner)

Ardından komut yöneticisine sırayla bu komutları yazıyoruz;

fsutil behavior query memoryusage

fsutil behavior set memoryusage 2

(Fiziksel belleğin arttırılması, NTFS için mevcut olan sayfalanmış havuz belleği miktarını her zaman arttırmaz. Bellek değerinin 2 olarak ayarlanması, sayfalanmış havuz belleğinin sınırını yükseltir. Sisteminiz aynı dosya kümesindeki birçok dosyayı açıyor ve kapatıyorsa ve diğer uygulamalar veya önbellek için zaten büyük miktarda sistem belleği kullanmıyorsa bu performansı artırabilir.)

bcdedit /set increaseuserva 8000 (RAM'inize bağlı olarak değişir (örn. 16 gb'niz varsa değer 16000'dir)

Eğer hoşunuza gitmezse bu komutları kullanarak geri döndürebilirsiniz:

fsutil behavior set memoryusage 1

bcdedit /deletevalue increaseuserva

FPS arttırmak istiyorsanız donanım yükseltmesi veya OC yapabilirsiniz. Bunun haricinde hiçbir şey sisteminizin FPS değerini arttırmayacaktır.

İnsanlar bu mitlerden bir türlü vazgeçemedi.

SystemResponsiveness anahtarını 0 yapsanız bile minimum değeri olan 10'u kullanırsınız.
This key contains a REG_DWORD value named SystemResponsiveness that determines the percentage of CPU resources that should be guaranteed to low-priority tasks. For example, if this value is 20, then 20% of CPU resources are reserved for low-priority tasks. Note that values that are not evenly divisible by 10 are rounded up to the nearest multiple of 10. A value of 0 is also treated as 10.

Ayrıca memoryusage 2 modu aktifken farklı işlemler sistemde fazla miktarda bellek kullanıyorsa performansın düşmesine sebep olabilir. NTFS için paged pool limitini arttırmak her zaman verimli bir şey değil.
If your computer is already using large amounts of system memory for other apps or for cache memory, increasing the limit of NTFS paged and non-paged pool memory reduces the available pool memory for other processes. This might reduce overall system performance. This parameter updates the HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\FileSystem\NtfsMemoryUsage registry key.

FPS arttırmak istiyorsanız donanım yükseltmesi veya OC yapabilirsiniz. Bunun haricinde hiçbir şey sisteminizin FPS değerini arttırmayacaktır.
Bu ayarlar doğrudan etki etmeyebilir fakat fps düşüşleri , takılmalar ve sistem akıcılığı için fayda sağladı.

İnsanlar bu mitlerden bir türlü vazgeçemedi.

SystemResponsiveness anahtarını 0 yapsanız bile minimum değeri olan 10'u kullanırsınız.

Ayrıca memoryusage 2 modu aktifken farklı işlemler sistemde fazla miktarda bellek kullanıyorsa performansın düşmesine sebep olabilir. NTFS için paged pool limitini arttırmak her zaman verimli bir şey değil.

Bu yazıları araştırdım fakat deneyimlediğim için bu konuyu açtım. Benim için akıcı bir ayarlama oldu.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı