Rehber Windows 10 hızlandırma

Başlamadan önce geri yükleme noktası oluşturun!

İlk olarak debloat yaparak başlayacağız;

Burada bulunan dosyayı indirip ZIP'den çıkarın. Çıkartma işleminden sonra "WindoWS10DEBLoaterguı. PS1" isimli dosyayı sağ tıklayıp PowerShell ile açın gelen ekranda.

1682437299101.png

"Customize blocklist" yazan yere tıklayın ve silinmesini istemediğiniz servislerin tikini kaldırın.
Seçtikten sonra "remove bloatware with Custom blacklist" yazan butona tıklayın. Bu işlem SSD kullanıyorsanız hızlıca biter, HDD kullanıyorsanız uzun sürebilir.
Bu ekranda" Cortana ve Edge PDF" ikisini de disable yapın.
Aşağı kısımdan "disable telemetry / tasks ve remove bloatware regkeys" yazan yerlere tıklayarak kalan işlemleri halledin.
Ve bu kadar.

Hellzerg optimizer;

Buradaki linkten .exe dosyasını indirin ve açın.

1682437771009.png

Açılan uygulamadaki evrensel kısmını bu şekilde yapıyorum ben siz farklı ayarlar deneyebilirsiniz ama önermem.

1682437829133.png

Windows 10 kısmınıda bu şekilde ayarlayabilirsiniz.

Azurite ve diğer yazılımlar;
Tweak Central buradaki azurite, amber ve Learix'i indirin.
Azurite;
Açılan ekranda "run optimizer" yazan kısma tıklayın (sizde Türkçe olabilir bende İngilizce nedenini anlamadım ama) işlem bitince bilgisayarı yeniden başlatın ve güç seçeneklerine gelen azurite Power Plan'ı seçip kullanın(isteğe bağlı)

Amber;

1682438109038.png

Gelen ekranda 1 ve 3. seçenekleri seçip bilgisayarı yeniden başlatın.

Learix;
Dosyayı yönetici olarak çalıştırın ve;
1) "FPS tweaks" 1(bir)'e basın ve içine girin. Gelen ekrandan;

1682438282706.png

7. seçenek hariç diğer bütün seçenekleri teker teker yapın.
Ve bilgisayarı yeniden başlatın.

Ek yazılımlar;

1) ThrottleStop
Basit bir işlemci uygulaması, kullanımı basit;
Eren'in rehberinden bakıp ayarlarınızı yapabilirsiniz.

2) MSI Afterburner.
Ekran kartınızın voltajını, güç limitini, sıcaklık limitini ve Core clock, Memory clock gibi performansınızı değiştiren seçenekleri barındıran uygulama.

3) Custom resolution Utility (CRU)
Ekranınızın Hertz değerini ve görüntü ayarını kısıtlama olmadan değiştirebilmeye imkan sunan program

Dikkat!
Hertz değerini fazla arttırırsanız ekran gelmeyebilir o yüzden dikkate alarak kullanın.

Rehber bu kadar daha da performans arttırmak isterseniz GitHub üzerindeki projelere bakabilirsiniz. :)

1682439079692.png

Yaptığımız işlemlerden sonra boşta kullanım değerleri.

Dosya Ekleri

• 1682438189420.png
    1682438189420.png
    576,3 KB · Görüntüleme: 297
Başlamadan önce geri yükleme noktası oluşturun!

İlk olarak debloat yaparak başlayacağız;

Burada bulunan dosyayı indirip ZIP'den çıkarın. Çıkartma işleminden sonra "WindoWS10DEBLoaterguı. PS1" isimli dosyayı sağ tıklayıp PowerShell ile açın gelen ekranda.

Eki Görüntüle 1754375

"Customize blocklist" yazan yere tıklayın ve silinmesini istemediğiniz servislerin tikini kaldırın.
Seçtikten sonra "remove bloatware with Custom blacklist" yazan butona tıklayın. Bu işlem SSD kullanıyorsanız hızlıca biter, HDD kullanıyorsanız uzun sürebilir.
Bu ekranda" Cortana ve Edge PDF" ikisini de disable yapın.
Aşağı kısımdan "disable telemetry / tasks ve remove bloatware regkeys" yazan yerlere tıklayarak kalan işlemleri halledin.
Ve bu kadar.

Hellzerg optimizer;

Buradaki linkten .exe dosyasını indirin ve açın.

Eki Görüntüle 1754385

Açılan uygulamadaki evrensel kısmını bu şekilde yapıyorum ben siz farklı ayarlar deneyebilirsiniz ama önermem.

Eki Görüntüle 1754389

Windows 10 kısmınıda bu şekilde ayarlayabilirsiniz.

Azurite ve diğer yazılımlar;
Tweak Central buradaki azurite, amber ve Learix'i indirin.
Azurite;
Açılan ekranda "run optimizer" yazan kısma tıklayın (sizde Türkçe olabilir bende İngilizce nedenini anlamadım ama) işlem bitince bilgisayarı yeniden başlatın ve güç seçeneklerine gelen azurite Power Plan'ı seçip kullanın(isteğe bağlı)

Amber;

Eki Görüntüle 1754398

Gelen ekranda 1 ve 3. seçenekleri seçip bilgisayarı yeniden başlatın.

Learix;
Dosyayı yönetici olarak çalıştırın ve;
1) "FPS tweaks" 1(bir)'e basın ve içine girin. Gelen ekrandan;

Eki Görüntüle 1754401

7. seçenek hariç diğer bütün seçenekleri teker teker yapın.
Ve bilgisayarı yeniden başlatın.

Ek yazılımlar;

1) ThrottleStop
Basit bir işlemci uygulaması, kullanımı basit;
Eren'in rehberinden bakıp ayarlarınızı yapabilirsiniz.

2) MSI Afterburner.
Ekran kartınızın voltajını, güç limitini, sıcaklık limitini ve Core clock, Memory clock gibi performansınızı değiştiren seçenekleri barındıran uygulama.

3) Custom resolution Utility (CRU)
Ekranınızın Hertz değerini ve görüntü ayarını kısıtlama olmadan değiştirebilmeye imkan sunan program

Dikkat!
Hertz değerini fazla arttırırsanız ekran gelmeyebilir o yüzden dikkate alarak kullanın.

Rehber bu kadar daha da performans arttırmak isterseniz GitHub üzerindeki projelere bakabilirsiniz. :)

Eki Görüntüle 1754436
Yaptığımız işlemlerden sonra boşta kullanım değerleri.
Bu kadar yazılıma sahiden gerek var mı? Cortana'yı ve Edge'i elle bile silebilirsiniz. Hizmetlerden ve Başlat menüsünden başlangıçta başlayan hizmetleri kapatabilirsiniz. Wub ve Dcontrol ile Update ve Defender hizmetlerini kapatabilirsiniz. Arama ve Sistem ayarlarını zaten ayarlardan ve dosya sisteminden ayarlayabiliyorsunuz . WRC ve WDC portable ile zaten temizlik ve kayıt defteri optimizasyonunu bir kere ayarlayıp silebilirsiniz gibi. Veya bunları bir kez ayarlayıp imaj alıp imaj yükleyebilirsiniz

Bu kadar yazılıma sahiden gerek var mı? Cortana'yı ve Edge'i elle bile silebilirsiniz. Hizmetlerden ve Başlat menüsünden başlangıçta başlayan hizmetleri kapatabilirsiniz. Wub ve Dcontrol ile Update ve Defender hizmetlerini kapatabilirsiniz. Arama ve Sistem ayarlarını zaten ayarlardan ve dosya sisteminden ayarlayabiliyorsunuz. WRC ve WDC portable ile zaten temizlik ve kayıt defteri optimizasyonunu bir kere ayarlayıp silebilirsiniz gibi. Veya bunları bir kez ayarlayıp imaj alıp imaj yükleyebilirsiniz

Gerek var ki yaptım değil mi? Update ve Defender hizmetini devre dışı bırakmadan RAM kullanımı düşürebilirsin. Kayıt defteri optimizasyonu öyle bir şey değil zaten kendine özgü ayarları ekliyor. Debloat'ı elle yapabilirsin ama hepsinin kendi tam adını bulman gerekir ve uzun sürer zaten kullandıktan sonra uygulamaları da silebiliyorsun :/

Gerek var ki yaptım değil mi?
Burada ki yazılımların yaptıklarının çoğunu ellimizle yapabileceğimizi söylüyorum zaten kullandığınız heltzerg optimizer isimli uygulamada üzerine TakeOwnerShip alarak Reg ve Bat dosyaları üzerinden bu işi yapıyor. Rehberinize ettiğim bir laf yok ellinize sağlık.

Burada ki yazılımların yaptıklarının çoğunu ellimizle yapabileceğimizi söylüyorum zaten kullandığınız heltzerg optimizer isimli uygulamada üzerine TakeOwnerShip alarak Reg ve BAT dosyaları üzerinden bu işi yapıyor. Rehberinize ettiğim bir laf yok ellinize sağlık.

Pardon biraz sert çıkışmış olabilirim kusura bakmayın 😣

CS900 geliyor, hissediyorum.... :D
Hem de en pahalısından 😀

Peşinden de AS340 😀

Hocam kardeşimin bilgisayarı için yaptım ama şu anda kareşim Game pas e bağlanamıyor oturum aç diyor ekran gelmiyor oturum açamıyor bunu nasıl çözebiliriz. Geri dönüm noktası oluşturdum ama geride dönemek istemiyor kardeşim o kadar oyun yükledim diyor.

Hocam kardeşimin bilgisayarı için yaptım ama şu anda kareşim Game pas e bağlanamıyor oturum aç diyor ekran gelmiyor oturum açamıyor bunu nasıl çözebiliriz. Geri dönüm noktası oluşturdum ama geride dönemek istemiyor kardeşim o kadar oyun yükledim diyor.

Çözümü basit şunları Microsoft Store üzerinden kurması lazım;

1682893307285.png

Spotify dışındakiler kursa yeter :D Ve en önemlisi "Uygulama yükleyicisi"'nin yüklü olması gerekiyor yoksa indiremez.

Yeni konular

Geri
Yukarı