Windows 10 ile 8.1 dual boot yapmak sürücü sorunu yapar mı?

Swaglikeohio

Hectopat
RAM
8GB 2667 MHZ
SSD veya HDD modeli
SSD 256
Ekran kartı
MX110 (+900 mem +135 core oc)
Anakart
ASUS_X509JB (laptop)
İşlemci
I5 1035G1
Arkadaşlar selamlar. Windows 10 olan sistemimi Windows 8.1 ile dual boot yapmak istiyorum. Genel olarak performans farkını görmek için. Diskimde yaklaşık bir 30 GB bölüm ayırdım oraya kurmayı düşünüyorum. (Sadece benchmark kuracağım için haliyle yeterli olacaktır.)

USB'me bazı driverları atmayı düşünüyorum. Örneğin WLAN driverı falan. Driver sorunu yaşar mıym? Windows tüm driverları kendisi kurar mı?

Hocam çok sağ olun. Zamanınızı komple alıyorum, şu anda da USB yazma işlemi bitti. Sürücüleri indirip dediğiniz gibi Windows 10'un klasörünün içine atacağım. Umarım çalışır. İlk kez Dual-Boot yapıyorum.
Hocam sorun değil, zamanım bol ki buraya bakıyorum 😉
Hocam son bir soru daha sormak istiyorum. Dual-Boot yaparken ana işletim sistemim olan Windows 10'a zarar verme ihtimalim var mı?
Eğer kurulumda yanlış disk bölümüne Windows 8.1'i kurar veya yanlış bir disk bölümü silerseniz zarar verebilirsiniz. Doğru bölümü seçerek kuruluma devam ettiğinizden emin olunuz.

Son olarak 30 GB az gelebilir. Ben de birçok kez Dual-Boot Windows 8.1 kurulumu gerçekleştirdim. 30 GB civarı alan verdim. Genellikle aşağı yukarı 10 GB boş alan kaldığı için biraz sıkıntı yaşıyordum. 50 GB bir alan verirseniz daha iyi olur.

Hocam sorun değil, zamanım bol ki buraya bakıyorum 😉

Eğer kurulumda yanlış disk bölümüne Windows 8.1'i kurar veya yanlış bir disk bölümü silerseniz zarar verebilirsiniz. Doğru bölümü seçerek kuruluma devam ettiğinizden emin olunuz.

Son olarak 30 GB az gelebilir. Ben de birçok kez Dual-Boot Windows 8.1 kurulumu gerçekleştirdim. 30 GB civarı alan verdim. Genellikle aşağı yukarı 10 GB boş alan kaldığı için biraz sıkıntı yaşıyordum. 50 GB bir alan verirseniz daha iyi olur.
Hocam sırf test etmek için kuracağım. Yarın deniyeceğim kurmayı saat 6 gibi. Okulum saat 5.20 gibi bitiyor çünkü.

Yardımlarınız için sonsuz teşekkürler❤️❤️
Varsayılanı Windows 8.1 olarak ayarlıyordu diye hatırlıyorum. Yani Windows 8.1'e geçecektir. Daha sonra varsayılanı değiştirebiliyorsunuz.

Sürücüleri USB belleğe atmanıza gerek yok. Windows 8.1 üzerinden Windows 10'un disk bölümünü, Windows 10 üzerinden de Windows 8.1'in disk bölümünü görüntüleyebiliyorsunuz. Windows 8.1'i kurmadan önce sürücüleri indirip Windows 10'un disk bölümünün içine bir klasör oluşturup oraya atın. Ardından Windows 8.1'i kurunca oradan Windows 10'un disk bölümünde oluşturduğunuz klasöre girip oraya attığınız sürücüleri kurabilirsiniz.
Hocam selamlar. Az önce 8.1 USB'mden bootladım ancak disk seçimi ekranında hiçbir şey çıkmadı. Dümdüz boşluk vardı. Kurulumdan çıkıp USB'yi çektim ve şu anda Windows 10'un içindeyim. Neden olabilir?

Son düzenleme:
Hocam selamlar. Az önce 8.1 USB'mden bootladım ancak disk seçimi ekranında hiçbir şey çıkmadı. Dümdüz boşluk vardı. Kurulumdan çıkıp USB'yi çektim ve şu anda Windows 10'un içindeyim. Neden olabilir?
Hocam birazcık beklemeniz gerekebilir. Bazen biraz bekletiyor. Ayrıca bir de isterseniz işin içine USB karıştırmadan da kurulum yapmayı deneyebilirsiniz. ISO dosyasına sağ tıklayın, birlikte açtan dosya gezgini ile açın. Ardından Sources klasörüne girip oradaki Setup.exe'yi çalıştırın.

Hocam birazcık beklemeniz gerekebilir. Bazen biraz bekletiyor. Ayrıca bir de isterseniz işin içine USB karıştırmadan da kurulum yapmayı deneyebilirsiniz. ISO dosyasına sağ tıklayın, birlikte açtan dosya gezgini ile açın. Ardından Sources klasörüne girip oradaki Setup.exe'yi çalıştırın.
Hocam USB'mi okumuyor. Secure boot ve fast boot kapatmama rağmen.

Arkadaşım setup.exe'den dualboot olmayacağını, olursa da sağlıklı olmayacağını söylüyor. Yine de deneyeyim mi?

Arkadaşım Setup.exe'den Dual-Boot olmayacağını, olursa da sağlıklı olmayacağını söylüyor. Yine de deneyeyim mi?
Arkadaşınızın ne tarz sorunlar yaşayıp da bu görüşte bulunduğunu bilemem fakat ben birçok kez Setup.exe yoluyla Dual-Boot yaptım. Herhangi bir sıkıntı ile de karşılaşmadım. Setup.exe ile Dual-Boot'ta bir sorun görmüyorum fakat format atma gibi çabalara girmemek gerek.

Arkadaşınızın ne tarz sorunlar yaşayıp da bu görüşte bulunduğunu bilemem fakat ben birçok kez Setup.exe yoluyla Dual-Boot yaptım. Herhangi bir sıkıntı ile de karşılaşmadım. Setup.exe ile Dual-Boot'ta bir sorun görmüyorum fakat format atma gibi çabalara girmemek gerek.
Tamamdır hocam. Son bir kez daha USB'yi deneyeceğim eğer olmazsa dediğiniz gibi kuracağım. Ondan sonra yeniden başlattığım takdirde dualboot ekranı gelip işletim sistemini soracak değil mi?

Hocam arkadaşım disk seçimini sormayacağını, bunun sonucunda Windows 10 kurulu diskin üzerine kuracağını söyledi.
Soruyor. Çok kez böyle kurulum yaptım. Yeter ki orada 8.1 için ayırdığınız bölümü seçin.
Hiç Setup.exe'den kurmadım. Bence bir sanal makine açıp orada test etmeliyiz.
İsterseniz deneyebilirsiniz hocam. Öncesinde bir tecrübe edinmek her zaman daha iyidir.

Yeni konular

Geri
Yukarı