Çözüm Windows 10: KB5014666 yüklendikten sonra işletim sistemi yeniden başlatılamıyor

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
RAM
GSKILL 16GB (2x8GB) RipjawsV Kırmızı DDR4 3000MHz CL16
SSD veya HDD modeli
Samsung 860 EVO
Ekran kartı
Geforce GTX 970
Anakart
MSI Gaming Pro
İşlemci
Intel Core i5-6600
Merhaba, bugün başlıkta belirtmiş olduğum KB: 5014666 sürüm numaralı güncellemeyi bilgisayarıma kurmayı denedim lakin çok garip bir durumla karşılaştım. Bilgisayarım bu güncellemeyi kurmayı bırakın adeta indirme/yükleme kısmında bile garipleşiyordu. Adeta Windows Update donuyor ve güncellemenin yüklenmesi bitene kadar tabiri caizse PC kasıyordu. Güncelleme kurulduktan sonra yeniden başlatma gerekli dendi ve "şimdi yeniden başlat" seçeneğine tıklayıp beklemeye başladım. Lakin bilgisayarım bu andan sonra eskisi gibi olmadı. PC açılırken siyah ekran vermeye, işletim sistemi ya da anakart logosu gözükmemeye başladı. 5 dakikalık bir süre sonunda çok yavaşta olsa boot ediliyor ama masaüstü geldiğinde başlat menüsü, görev çubuğu, Windows gezgini resmen cevap vermiyordu. Daha sonra bu soruna çözüm bulmak için bilgisayarı 4-5 kere formatlayıp güncellemeyi yeniden kurmayı, belli methodlarla çözüm aramayı denedim. Bu denemelerimden bazılarında Windows geçte olsa boot ediliyor, bazılarındaysa hiç edilemiyordu. Neyse ki şans eseri sorunu çözebilecek birkaç yol ile karşılaştım. Bunlar sizin için etkili olur mu bilemiyorum ama sizin de bilginize sunmak istedim. Ayrıca sizin de bir çözümünüz varsa bunu yorumlarda belirtirseniz sevinirim.

Çözüm yolları:

1-) Windows başlatılamıyorsa;
1a) Cihazınızdaki statik elektriği boşaltın:

• Cihazınızı kapatın.
• Cihazınızın fişini çekin ve varsa pilini çıkartın.
• Tüm bağlı kabloların (fare, klavye, kulaklık, ağ bağlantısı vb.) Bağlantısını kesin.
• *Güç bağlantısı yapılmamışken* cihazınızın güç tuşuna 10-15 saniye basılı tutun.
• Güç bağlantısını yapın ve diğer bileşenleri yeniden takıp cihazı başlatmayı deneyin. Sorun devam ediyorsa ikinci yolu deneyin.

1b) Cihazınızın sabit diskini çıkartın:
• Cihazınızı kapatın.
• Windows'un kurulu olduğu sabit diskinizin bağlantısını kesin ve cihazın güç bağlantısını yapıp sistemi bu şekilde çalıştırın.
• Siyah ekran ve bu ekranın sol üstünde yanıp sönen bir çizgi olduğunda cihazınızı kapatın.
• Cihazınızın sabit diskinin bağlantısını tekrar yapın ve sistemi normal bir şekilde çalıştırın. (eğer Boot menüsü ile karşılaşırsanız Windows'un kurulu olduğu sabit diski seçip "Enter" tuşuna basın. Sorununuz çözülemediyse bir sonraki maddeye göz atın.

1c) Cihazınıza format atın: (8GB ve üstü boş bir USB gerekir)
• Bir başka bilgisayardan tarayıcınızı açın ve "Windows iso dosyası indir" yazın.
• Çıkan Microsoft'un sitesinde aşağı inip "Aracı şimdi indirin" seçeneğine tıklayın.
• Aracı çalıştırıp istediğiniz Windows sürümünü ve kurulum için hazırlanacak belleği seçip kurulumun tamamlanmasını bekleyin.
• Kurulum tamamlandığında belleği sorunlu cihaza takın ve cihazı çalıştırın. Cihaz açılırken kısayol tuşunu spamlayın ve boot menüsüne girin. Nasıl girileceğini bilmiyorsanız Recep beyin makalesinden kısayol tuşunu öğrenebilirsiniz. Bkz: Boot Menüsü Kısayol Tuşları Veritabanı
• Açılan pencereden UEFI kurulum için [UEFI "USB Disk adı"] / Normal kurulum içinse sadece [USB bellek adı] seçeneğini seçiniz.
• Kurulumu tamamlamak için yönergeleri takip edin.

2-) Windows başlatılabiliyorsa;
2a) Güncelleştirmeyi kaldırın:

• Windows ayalarına girin.
• "Güncelleştirme ve Güvenlik" kategorisini seçin.
• Windows Update alt başlığı seçiliyken çıkan ekranda "Güncelleştirme geçmişini görüntüle" seçeneğine tıklayın.
• Açılan pencerenin üstündeki "Güncelleştirmeleri kaldır" seçeneğine tıklayın.
• Açılan pencerede KB: 5014666 sürüm numaralı güncellemeyi seçin ve güncellemeyi kaldırın.
• Cihazınızı yeniden başlatın.

2b) Sistem geri yüklemeyi kullanın:
• Arama kısmına "Geri yükleme noktası oluştur" yazın ve çıkan seçeneğe tıklayın.
• Sistem kategorisi alt başlığı içerisinde yazan "Sistem geri yükleme" seçeneğine tıklayın.
• Açılan pencerede "Sonraki" seçeneğini seçin ve geri yükleme noktanızı seçip tekrar "Sonraki" seçeneğine tıklayın.
• Geri yükleme noktasını kontrol ettikten sonra "Son" seçeneğine tıklayın.
NOT: İşlem başlatıldıktan sonra durdurulamaz.

2c) Sistemi sıfırlayın:
• Windows ayalarına girin.
• Güncelleştirme ve Güvenlik seçeneğini tıklayın.
• Kurtarma alt başlığı seçiliyken çıkan ekranda "Bu bilgisayarı sıfırla" yazısının altındaki "Başlayın" seçeneğine tıklayın.
• Kişisel dosyalarınızı korumak istiyorsanız "Dosyalarımı sakla" seçeneğini / istemiyorsanız "Her şeyi kaldır" seçeneğine tıklayın.

Umarım yardımcı olabilmişimdir. Önerileriniz varsa yorumlarda belirtmeyi unutmayın. Sağlıcakla kalın.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu güncelleme cidden sorunlu güncellemeyi kurarken Windows Update ilerlemeyi göstermiyordu kurduktan 2-3 gün sonra güncellemenin kurulmadığını gördüm ve tekrar kurdum en azından ondan sonra sorun yaşamadım.

Geri
Yukarı