Çözüldü Windows 10 Kernel Power 41- 63 Sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Emrecan Çevik

Decapat
Yer
Antalya
Daha fazla  
Yaklaşık 3 aydır Kernel power 41-63 sorunu yaşamaktayım. 6 farklı bilgisayar teknik servisine gönderdiğim bilgisayarım hiçbir sorun olmadığı söylenerek geri gönderildi. R6, BF1, LoL, Overwatch, WoW gibi oyunlarda hiçbir sorun yaşamazken belirli oyunları oynarken (CS:GO, Fortnite, PUBG, GTA 5, H1Z1) bilgisayar bir anda yeniden başlatılıyor. Sorunu çözmek için forumda önerilen çoğu şeyi (farklı PSU, farklı priz, farklı anakart, temiz önyükleme) yaptım. Lakin çözüme ulaşamadım.
Bilgisayar özellikleri;
  • i7 4790K
  • MSI GTX970
  • Corsair Vengeance Pro 16 GB RAM
  • MSI Z97A GAMING 7
  • 750W Cooler Master PSU
Belki sorunum elektriksel diye düşünerek 1 hafta önce Tunçmatik 850w lite 2 UPS ürününü satın aldım. Sorunum hala devam etmekte.
Minidump upload etmek isterdim lakin bilgisayarım hiç mavi ekran vermediği için minidump klasörü oluşturulmamış. Geri bildiriminiz bekliyor, şimdiden teşekkür ediyorum.

Aida64

Screenshot_4.png
Screenshot_5.png
Screenshot_6.png

@Murat5038 @Recep Baltaş @THE_MILLER
@Mert
@Asım Demir

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Hortlatıyorum da çözcebilen oldu mu arkadaşlar?

Bu sorundan dolayı ben PSU değiştirmiştim azaldı ama sorun devam etmişti. Bende yukarıda yazanlardan farklı olarak reset değil de ekran kararıyor klavye mouse ve kasa çalışıyordu elle reset atıyordum. Sanırım hata aldığında yeniden başlat ayarı seçili olmadığından böyleydi.

Sonrasında yabancı forumlarda epey araştırma yaptım sitelerin birinde RAM uyumsuzluğu RAM hızı vb sebeplerden olma ihtimali yazıyordu. Benim RAM'ler 8x2 Corsair Vengeance 3000MHz. BIOS'tan RAM'i 2933 MHz olarak ayarladım voltaj varsayılan 1.5v. O gün bugündür tek hata almadım. Ne reset ne kilitlenme ne de başka bir şey. Herkesin sorunu aynı olsa da sebebi farklı olabilir denemekte fayda var. Umarım yardımcı olur.
Bendeki örnekte bozulan anakart BIOS'u serviste cihaza bağlanınca ortaya çıktı. Her şey normalmiş gibi görünmesine rağmen bir şekilde BIOS bozuşmuş ve hiçbir şekilde USB'den atılan BIOS çözüm olmamış. Spi flash ile cihaza bağlayıp BIOS atıyorlarmış serviste. Anakart geldiğinde her şey normale döndü.

Hortlatıyorum da çözcebilen oldu mu arkadaşlar?

Bu sorundan dolayı ben PSU değiştirmiştim azaldı ama sorun devam etmişti. Bende yukarıda yazanlardan farklı olarak reset değil de ekran kararıyor klavye mouse ve kasa çalışıyordu elle reset atıyordum. Sanırım hata aldığında yeniden başlat ayarı seçili olmadığından böyleydi.

Sonrasında yabancı forumlarda epey araştırma yaptım sitelerin birinde RAM uyumsuzluğu RAM hızı vb sebeplerden olma ihtimali yazıyordu. Benim RAM'ler 8x2 Corsair Vengeance 3000MHz. BIOS'tan RAM'i 2933 MHz olarak ayarladım voltaj varsayılan 1.5v. O gün bugündür tek hata almadım. Ne reset ne kilitlenme ne de başka bir şey. Herkesin sorunu aynı olsa da sebebi farklı olabilir denemekte fayda var. Umarım yardımcı olur.

Çözüm

Teşekkür ederim deneyeceğim. Ben yeni PSU aldım onu taktığım günden beri olduğunu düşünüyorum. Kesin emin değilim ama PSU'dan olma ihtimali de var değil mi?

Teşekkür ederim deneyeceğim. Ben yeni PSU aldım onu taktığım günden beri olduğunu düşünüyorum. Kesin emin değilim ama PSU'dan olma ihtimali de var değil mi?

Rica ederim. Evet her şey olabilir hatta BIOS versiyonlari driverlar derken ucu çok açık bir sorun. Ben PSU değişiminden sonuç alamamıştım tabii her sistemde sonuç farklı olur. Ama bence PSU küçük bir ihtimal gibi görünüyor. RAM olayını denerken RAM'in standart hızından bir kademe düşüğe indirip deneyebilirsin. Ben 2933 yazdığım için yanlış anlaşılma olmasın.

Bende yaşıyorum aynı sorunu çözüme ekran kartına undervolt yaparak ulaştım. O yüzden PSU kaynaklı olduğunu düşünüyorum ama yine de hala emin olamıyorum. Deneyecek PSU olmadığı için maalesef undervolt halinde kullanıyorum. Servise gönderdim ekran kartında bir hata olmadığını söylediler. Sistemi falan da test etmişler bir sıkıntı çıkmamış. OCCT ve Aida64'te 10 dakika full streste çalıştırıyorum bir sorun olmuyor. RDR 2 açıyorum 20 30 dakika sonra yeniden başlıyor.

Bendeki sorunda PSU değiştirince çözülmüştü. Çok fazla deneme yaptım en son PSU değiştirmiştim ve düzelmişti.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı