Windows 10 kurulu USB flasha trojan bulaşmış mıdır?

Bariso

Centipat
Yer
Balıkesir
Daha fazla  
Merhabalar, dün sistemime .exe uzantılı bir virüs bulaştı. Torrent oyun sitelerinde yanıltıcı oyun linkleri olur ya, hemen buradan indir vs. gece dalgınlığıma geldi ve normal yeri göremeyince oradan .exe uzantılı bir dosya indirdim ve kurdum. Görev yöneticisinde dikkatimi çeken bir uygulama fark edince hemen araştırdım ve trojan olduğunu öğrendim.
Sorum şu, bu trojan bilgisayarımda iken ben ilk olarak denetim masası program kaldırmadan yazılımı sildim. Daha sonra malware ile temizledim, Avast ile bir tur daha temizledim ki Malware'den sonra Avast 4 tane daha zararlı buldu.
Virüsün bilgisayarımda bulunduğu esnada aşağıdaki şeyler mevcuttu.
1-Virüsü rahat bir şekilde görev yöneticisinden durdurabiliyor, program kaldırmadan da silebiliyordum.
2-Virüs bilgisayarıma kurulurken Windows Defender aktifti (arka planda çalışma izni yoktu, başlatma seçeneklerinde de otomatik başlatılmıyordu ama genel ayarlarda aktifti.)
3-Denetim masasından yine rahat bir şekilde inen dosyayı temizleyebildim.
4-Windows 10 kurulu flaşım bilgisayara takılıydı.
5- Windows Defender ile tarama yaparken 230binlerde bir dosyada takıldı ve daha da devam etmedi.

En son Windows 10 Pro kurulu bilgisayarımı formatlamak için yeniden başlatma yaptım ve Windows 10 Home kuruluma başladım, bu esnada aşağıdaki olaylar vardı.
1- Windows'u kuracağım diski seçmem için gelen menüde 3 adet disk vardı, bir tanesi UEFI idi, ne olduğunu bilmiyorum. İkincisi SSD ve diğeri de driverların bulunduğu 5GB'lik alan.

Windows 10 Home kurduktan sonra driverlarımın kurulu olduğu alana erişemedim, D sürücüsü olarak adlandırılan bu alana girmek istediğimde bitlocker tarafından şifrelendiğini ve 48 haneli bir şifre girmem gerektiği uyarısını aldım. (win10 Pro versiyonunda bilgisayarımda virüs varken bu diske de rahatça erişim sağlayabiliyordum)
En son yine içim rahat etmedi, forumdan arkadaşların tavsiyeleri ile Malware, Kaspersky ile tam tarama yaptım ve zararlı bulunamadı. Win Defender ile yaptım oda bulamadı.

Sorularım şunlar.
1- Windows 10 Pro da virüs varken rahatça erişebildiğim D diskine neden virüssüz Win 10 Home'da bitlocker şifrelenmesi ile karşı karşıya kaldım?
2- Windows 10 format esnasında disk seçilen menüdeki UEFI diskini de silmeli miydim?
3- Rahatça işlemini durdurabildiğim bu virüs güçlü bir virüs müydü?
4- USB Win 10 flaşıma virüs bulaşmış olabilir mi?
5- Şu an bilgisayarım temiz midir?
6- Bu tarz trojanların amacı nedir?
Bu kadar dert etmemin sebebi bilgisayarımda kendimce önemli verilerin ve bilgilerin bulunması, banka hesapları, kayıtları, özel dosyalar vb. olmak üzere önem verdiğim şeyler mevcut.
Şimdiden herkese çok teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
1) Virüs şifrelemiş olabilir.
2) UEFI sizin önyükleyici diskiniz. Temiz kurulum için silmeniz gerekir.
3) Olabilir de olmayabilir de.
4) Eğer D: diskini de o virüs kitlediyse çok olası.
5) Linux tabanlı bootable bir antivirüs ile taratın. Cevabı o verir.
6) Mining olabilir, verilerinizi kitleyip fidye talep etmek olabilir. Olabilir de olabilir.

1) Virüs şifrelemiş olabilir.
2) UEFI sizin önyükleyici diskiniz. Temiz kurulum için silmeniz gerekir.
3) Olabilir de olmayabilir de.
4) Eğer D: diskini de o virüs kitlediyse çok olası.
5) Linux tabanlı bootable bir antivirüs ile taratın. Cevabı o verir.
6) Mining olabilir, verilerinizi kitleyip fidye talep etmek olabilir. Olabilir de olabilir.
Merhaba,yanıtlar için teşekkürler. Kaspersky ve Malwarebytes ile tam taramada zararlı bir yazılım bulunmadı . Yinede uefi ve D yi silerek tam format atmam gerekir mi,yoksa virüs temizlenmiş midir

Yeterli. Kalsa taramada çıkardı.
Çok teşekkür ederim, bir kullanıcı fidye amaçlı virusun bu tarz. Exe uzantili dosyalardan bulaştığını ve antiviruste gozukmedigini söylemiş. Ayni zamanda tum diskleri biçimlendirmeyi önermiş. Bu yuzden tam emin olmamıştım.

Geri
Yukarı