Windows 10 Kurulumu

sametcanaydogdu

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba. Yeni bir sistem topladım. İşletim sistemi kurulu değil doğal olarak. Microsoft'un sitesinden kurulum aracını indirdim. Yeni aldığım flash belleğe direk kurulum yaptım. Fakat kuruluma başlamadan önce Rufus ve benzeri bir program kullanmadım. Şimdi bilgisayarı flashtan boot ettiğimde Windows kurulum ekranı mı gelecek ? Yoksa flash boot sekmesinde görülmez mi ? Bir de windows kurulum ekranında key girmeden geçebilir miyim ?

Rufus ile yazdırdıktan sonra USB'yi boot edip kurulum yapabilirsin.
Peki yaptığım kurulumla boot edemez miyim sadece Windows aracı kullanarak ? Kurulumu yaptığım belleğin içinde "efi" isminde bir klasör var bu uefi kurulum anlamına mı gelir ?

Son düzenleme:
Rufus ile yazdırmazsanız EFI bölümü yazılmaz. Bu nedenle UEFI'de sorun olabilir. Ayırca bunu komut satırı ile de yapabilirsin ama Rufus en kolayıdır.
Yine de anlatayım.

Legacy(UEFI olmayan) kurulum için:
Kod:
Diskpart
List disk
Select disk 1
(Buradaki 1, sizin kurulum için kullanacağınız belleğin numarasıdır. Bir önceki ekranda diskler listelenir, listeden belleğinizin numarasını yazın!)
Clean
Create partition primary
Active
Format FS=NTFS QUICK
Assign
Exit

UEFI kurulum için:
Kod:
Diskpart
List disk
Select disk 1
(Buradaki 1, sizin kurulum için kullanacağınız belleğin numarasıdır. Bir önceki ekranda diskler listelenir, listeden belleğinizin numarasını yazın!)
Clean
Create partition primary
Active
Format FS=fat32 QUICK
Assign
Exit

Yukarıdaki komutlardan kullanmak istediğinizi sırayla komut satırına girerseniz Rufus'un yaptığının aynısını yapmış olursunuz.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı