Windows 10 kurulumunda disk gözükmüyor

Mahves

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. Parçaların montajını yaptim. Flash diskten Win 10 kurulum başlattım. Disk secme bölümleme alanina geldigimde sürücü 0 ayrılmamış alan diyor ve orada kalıyorum. Ne biçimlendirme ne ilerleme, hiçbir islem yapılmıyor. BIOS ekraninda disk görünmüyor! Komut sisteminden diskpart'la biçimlendirmeye uğraştim, yine bir çözüme ulaşamadım. Gorseli paylaşıyorum. Acaba disk mi bozuk çıktı şansıma!

HDD WD Blue 1 TB 7200 RPM.

IMG_20201019_000627.jpg

Kurulum ekranına geldiğinizde Shift + F10 ile komut istemini açın. Sırasıyla:
  1. Diskpart komutunu verin.
  2. List disk komutuyla diskleri listeleyin. Eğer disk burada görünüyorsa numarasına göre select disk {disk numarası} ile sabit diskinizi seçin.
  3. Clean komutu ile diski tamamen silin ve kurulum ekranına dönüp disk biçimlendirme menüsünden yenile deyin.
@MF'dan alıntıdır.

Hocam bir sorum olacaktı. Ben 2 flash yardımı ile 7 GB'lık flashıma Kali Linux'un şu light sürümlerinden kurmak istiyorum. Kurulum sonrası kaç GB dır?

Evet arkadaşlar bugün diski satin aldığım yere iade ettim. Yenisini verdiler. Fakat içimde yine bir ukte vardi nitekim bahtsız bedevi hesabı korktuğum başıma geldi. 😭 Yeni verilen diski taktim her şey normal disk göründü Win 10 kurulum basladi ve bingo! Kurulum o kadar yavaş ilerliyordu ki anladım yine bir sorun olduğunu. 50 dk geçmesine rağmen kurulum %30'larda ve çok ağır ilerliyordu ve arada diskten metal sesi geliyordu. Kurulumu iptal ettim resetledim yeniden kurmak istedim bu sefer de Windows 10 kurulum ekranı gelmedi. Evet yeni verilen diskte bozuk çıktı. Sabah götürüp para iadesi isteyeceğim. Daha da WD marka diske yaklaşmam.

Evet arkadaşlar bugün diski satin aldığım yere iade ettim. Yenisini verdiler. Fakat içimde yine bir ukte vardi nitekim bahtsız bedevi hesabı korktuğum başıma geldi. 😭 Yeni verilen diski taktim her şey normal disk göründü Win 10 kurulum basladi ve bingo! Kurulum o kadar yavaş ilerliyordu ki anladım yine bir sorun olduğunu. 50 dk geçmesine rağmen kurulum %30'larda ve çok ağır ilerliyordu ve arada diskten metal sesi geliyordu. Kurulumu iptal ettim resetledim yeniden kurmak istedim bu sefer de Windows 10 kurulum ekranı gelmedi. Evet yeni verilen diskte bozuk çıktı. Sabah götürüp para iadesi isteyeceğim. Daha da WD marka diske yaklaşmam.

Hocam yeni disk aldığınız zaman bir bilgisayarcıya yaptırın derim. İnsan da bir yere kadar stresi kaldırıyor. 2, 5 hafta Kali Linux'u kurmaya çalışmıştım sonunda kurdum tabii de keşke bilgisayarcıya götürseydim. İyi günler.

Mevzu netleşti arkadaşlar. Buradan bir uyari yapmak istiyorum. İnternetten disk alırken bilindik yerlerden almaya dikkat edin. Bana verilen her iki diskte revizyon görmüş disk çıktı. Adamlar sıfır diye satıyorlar. İnanin şok oldum. Ambalaj falan yapmışlar sanırsın disk fabrikadan yeni cikti. Kargodan iade etmek yerine satıcının dükkanına gittim. Diskin üzerinde kılcal izler, deformeler bariz belli oluyordu. Hatta ikinci verdikleri diskin vidaları, uzerindeki devrede bulunan metaller ve lehimler paslanmış. Ben baskın çıkınca bu nasil iş kardeşim sıfır disk degil bunlar ayıp değil mi vs ücret iadesi yaptılar. Tufaya gelmeyin arkadaşlar. Revizyonlu bozuk diskleri sıfır diye satıyorlar dikkat edin.

Geri
Yukarı