Windows 10 Lisansı Başka Bir Bilgisayara Taşınabilir Mi?

@er36po Zaten önümüzdeki 1 sene içinde sıkıntı çıkmayacaktır. Mesele yükseltme artık yapılmadığında ne olacak? Windows 8.1 keyi işe yarasa kurulumda yarardı. Onunla sadece eski Windows sürümü etkinleştirilebilir.

@kaspa, yükseltme her zaman olacaktır. Tabi sizin bahsettiğiniz bedava olan yüksetme.
Ben zaten 1 sene sonra farklı bir donanımda yüksetmeyi yaptığımızda Windows 10 daha önce tanıdığı anahtar özerinde etkinleşecektir kanısındayım. Tabi bundan önce Windows 8.1'i yeni donanımda etkinleştirmemiz gerekecek.

Burada biraz mantık yürütmek gerek; düşünün onca anahtar 1 sene sonra değişen donanım yüzünde çöp mü olacak? Elbette olmayacak.
Eğer dediğim gibi etkinleşmezse bile MS ile irtibata geçilip kesin bir çözümü bulunur.

Hocam zaten masaüstüme kurmadan önce Laptop'ta denemek istedim ve şuan masaüstüne de uyguladım aynı şekilde ve temiz kurulumla etkinleştirilmiş bir şekilde açıldı. Sorun çıkacağını pek sanmıyorum herkes de aynı key var zaten.

@er36po Anahtar çöp olmayacak, çünkü ortada anahtar yok. :)

1 sene sonunda anakart değiştiren, para vermek istemiyorsa eski lisansına dönebilir. Bedava yükseltmeden bahsediyorum elbette, yoksa parasını ödedikten sonra bütün dünya size hizmet edebilir. ;)

@enes2116, Windows 10'un anahtarla bir işi yok. O nakakart çipi ile bağdaşıyor ya da bütünleşiyor diyelim, tabi bir de oluşturduğu ID numarası ile. Ama çekineceğiniz bir durum yok ortada, sonuçta taş atıp kolunuz yorulmadı. :D

@kaspa, o anahtar Windows 7, 8, 8.1 anahtarı olacak. Bu eski sürümlerle zaten destek kesildi kesilecek, MS'nin bir amacı vardı, var; herkesi Win 10'a sahiplendirmek bu vesileyle eski Windows'larla bağını, desteğini kesmek. Hal böyle olunca Win 10'da etkinleştiremediğimiz anahtarımızı desteği olmayan bir işletim sisteminde etkşnleştirerek zaten çöpe atmış oluyoruz.

Neyse, 1 sene sonra ve farklı donanımda mevcut anahtarımızla Win 10'u kullandığımızı göreceksiniz düşüncesindeyim.
Bu anahtarları uzun bir geleceğe taşımak için almamış olabiliriz ancak kısa bir ümür için de almadık. ;)

@er36po İyi de Microsoft o zaman neden sadece yükseltilen cihazda Windows 10'un kullanılabileceğini, cihazın ömrü dolunca lisansın da biteceğini öne sürsün? İsteselerdi herkese eski lisansı karşılığında bir Windows 10 anahtarı veremezler miydi?

@kaspa, dediğim gibi, bu konuda kesin bir şey söyleyemem.
Fakat öncesinde herkese yeni bir anahtar verileceği söyleniyordu ancak hiçte öyle olmadı. En iyisi bir sene sonrasını beklemek.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı