Windows 10 Lisansı başka bir bilgisayara aktarılabilir mi?

vacshot34

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, 3 yıl önce toplama bilgisayar alıp orijinal Windows 10 almıştım. Şimdi bilgisayarımı satıp başka bir bilgisayar almak istiyorum. Satın aldığım Windows 10 sadece şu anki cihazımda mı kalıyor? Yoksa yeni alacağım bilgisayar transfer edebiliyor muyum?

Lisansınız OEM değilse aktarabilirsiniz. OEM lisans ise aktarılamaz. OEM olup olmadığını bilmiyorsanız CMD'yi yönetici olarak açıp "slmgr /dli" (tırnaksız) yazın.
1665089060053.png

Bu şekilde OEM_DM gibi bir ifade görüyorsanız OEM'dir. RETAIL channel yazıyorsa aktarım yapılabilen bir retail keydir.

Lisans türüne göre değişir. OEM ise başka bilgisayara aktarılamaz.
Bilgisayarı başkasına satınca ne yapmam gerekiyor yardımcı olabilir misiniz?

Lisansınız OEM değilse aktarabilirsiniz. OEM lisans ise aktarılamaz. OEM olup olmadığını bilmiyorsanız CMD'yi yönetici olarak açıp "slmgr /dli" (tırnaksız) yazın. Eki Görüntüle 1537324
Bu şekilde OEM_DM gibi bir ifade görüyorsanız OEM'dir. RETAIL channel yazıyorsa aktarım yapılabilen bir retail keydir.
Maalesef oem

Dosya Ekleri

• 16650892234428945739902811159740.jpg
    16650892234428945739902811159740.jpg
    263,9 KB · Görüntüleme: 97
OEM lisans ise alacağınız bilgisayarda kullanılmayacak. O lisansla beraber satın. Yeni bilgisayar için lisans alacaksınız.
Microsoft hesabımı mevcut bilgisayardan nasıl kaldırabilirim?

OEM lisans ise alacağınız bilgisayarda kullanılmayacak. O lisansla beraber satın. Yeni bilgisayar için lisans alacaksınız.
Yani şunu sormak istiyorum: bende Oem var. Bilgisayarı satarken format atacağım. Format atmam yeterli olur mu başka bir işlem yapmam gerekir mi Windows 10 için?

Hangi hesabı yerel hesap mı? Microsoft hesabı mı? Mail ile girilen ise o hesaptan oturum kapatın ve yerel hesaba geçin. Yerel hesabı ise yeni bir kullanıcı açıp yönetici hakkı verin. Eski kullanıcıyı silin.

Hangi hesabı yerel hesap mı? Microsoft hesabı mı? Mail ile girilen ise o hesaptan oturum kapatın ve yerel hesaba geçin. Yerel hesabı ise yeni bir kullanıcı açıp yönetici hakkı verin. Eski kullanıcıyı silin.
Windows kurulumu yaparken Microsoft hesabı soruyor ya, oraya kendi hesabımla girmiştim. Sonra etkinleştirme kodunu girmiştim.

Yani şunu sormak istiyorum: bende Oem var. Bilgisayarı satarken format atacağım. Format atmam yeterli olur mu başka bir işlem yapmam gerekir mi Windows 10 için?

Formatı ne için atacaksın? Lisans yüzünden ise hiç gerek yok zaten sadece o satılacak ve onda işe yarayacak. Ama format atmanın disk içindeki verilerin üzerinden geçmek ise o ayrı konu.

Alıcı için şunu yapmam yeterli midir: format atacağım, alıcı kurulumu yaparken kendi gmailini girecek. Ondan sonra da alıcıya Windows 10 etkinleştirme kodunu söyleyeceğim. O da etkinleştirecek. Böylelikle bu kod onun hesabına geçmiş olacak. Çünkü anladığım kadarıyla bu kod benim hesabımla değil bu bilgisayarla bağlandı. Retail olsaydı bilgisayarla değil hesabımla etkileşimde olurdu. Doğru mu anlamışım?

Geri
Yukarı