Windows 10 nasıl silinir?

isimsiz.bey.05

Picopat
Daha fazla  
Merhaba, herkese şimdiden teşekkürler.

Yeni masaüstü bilgisayarıma, USB'den Windows 10 Pro yükleyip, kurmuştum. Ama FAT32 olması gereken USB'nin formatı NTFS'miş. Sürekli "hata buludu" falan deyip kendini yeniden başlatıyordu. Windows'u SSD'ye yüklemiştim.

Windows'u düzgün yüklemedim galiba diye düşündüm. Bende yeni bir Windows 10 USB hazırladım. Sonra bilgisayara format attım, USB'yi taktım ve boot edip, yeni Windows yüklemek istedim. Windows'u sürücüye yükleme aşamasında, eski Windows'u silmek için SSD'yi biçimlendirdim ve yeni Windows'u yine SSD'ye yüklemek istedim. Ama USB de ki veriler eksik dedi. USB'den daha önce sorunsuz bir şekilde Windows kurmuşluğum var.

İlk sorum, FAT32 ile kurulması gereken Windows, NTFS ile kurulursa sorun çıkar mı? İkinci sorum ise, Windows'u bu şekilde silmem doğru mu?
Cevaplarınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Windows NTFS ile yüklenirse sorun olmaz.

USB'nizi Rufus ile mi yazdırdınız? Ayrıca Windows 10 ISO dosyasında hata olup olmadığından emin olun.

Windows'un zaten NTFS ile kurulması gerekmiyor mu? Windows'u kurulum ekranında silerken tüm diskleri silin. (Biçimlendirmeyin) Verilerinizin olduğu diski silmeyebilirsiniz.

USB FAT32 olmasına gerek yok NTFS olması daha hızlı olacaktır.
Sadece eski BIOS (UEFI olmayan) sistemlerde NTFS USB'yi okumazsa FAT32 veya exFAT biçimlendirmek işe yarar.
Windows'u biçimlendirerek silmen doğru.
Sorun olarak ya indirdiğin Windows ISO dosyası bozuk indi veya USB'ye yazarken bozuldu.

Sizin yaptığınız herhangi bir yanlışlık yok kurulurken bir sorun olmuş.

Kurulum sırasında bütün disk parçalarını silin-yeni bölüm oluştur- oluşan en büyük bölümü yeniden biçimlendir - yine o bölüm üzerinden kuruluma devam et.

Madem NTFS ile kurarken eksik falan dedi ISO dosyasını yeniden indirip tekrar USB'ye yükleyin. Olmadı NTFS yerine FAT32 olarak yüklersiniz denersiniz. İkincisi Windows zaten o ekranda yani biçimlendirme ekranında öyle silinir.

USB'nizi Rufus ile mi yazdırdınız? Ayrıca Windows 10 ISO dosyasında hata olup olmadığından emin olun.
Evet, rufus ile yazdırdım.

USB FAT32 olmasına gerek yok NTFS olması daha hızlı olacaktır.
Sadece eski BIOS (UEFI olmayan) sistemlerde NTFS USB'yi okumazsa FAT32 veya exFAT biçimlendirmek işe yarar.
Windows'u biçimlendirerek silmen doğru.
Sorun olarak ya indirdiğin Windows ISO dosyası bozuk indi veya USB'ye yazarken bozuldu.

Sizin yaptığınız herhangi bir yanlışlık yok kurulurken bir sorun olmuş.

Kurulum sırasında bütün disk parçalarını silin-yeni bölüm oluştur- oluşan en büyük bölümü yeniden biçimlendir - yine o bölüm üzerinden kuruluma devam et.
Ben zaten ilk başta ntfs olarak kurmuştum ve sistemin üst düzey bir sistem. Youtube da windows usb'si hazırlama videolarında, hep fat32 olarak hazırlıyorlardı. Sisteminizde uefi desteği yoksa ntfs yapın diyorlardı. Şu an windows 10'un son sürümünü, ntfs olarak mı yoksa fat32 olarak mı hazırlamam gerektiğini anlayamadım. Rufusta hangisi yapmam gerekiyor?

Sistemim:

Anakart: Msi Mag B550M Mortar Wifi
İşlemci: Ryzen 7 2700X
Ekran kartı: Asus Dual RTX3050
Ram: Oloy Blade RGB 3600MHz cl18 16gb
SSD: Samsung 980 Pro 500gb
HDD: Seagate Barracuda 1tb
Power: Cougar STX 700w 80+

Son düzenleme:
Evet, rufus ile yazdırdım.

Ben zaten ilk başta ntfs olarak kurmuştum ve sistemin üst düzey bir sistem. Youtube da windows usb'si hazırlama videolarında, hep fat32 olarak hazırlıyorlardı. Sisteminizde uefi desteği yoksa ntfs yapın diyorlardı. Şu an windows 10'un son sürümünü, ntfs olarak mı yoksa fat32 olarak mı hazırlamam gerektiğini anlayamadım. Rufusta hangisi yapmam gerekiyor?

Sistemim:

Anakart: Msi Mag B550M Mortar Wifi
İşlemci: Ryzen 7 2700X
Ekran kartı: Asus Dual RTX3050
Ram: Oloy Blade RGB 3600MHz cl18 16gb
SSD: Samsung 980 Pro 500gb
HDD: Seagate Barracuda 1tb
Power: Cougar STX 700w 80+
Rufus zaten fat32 olarak biçimlendirme yapmıyor artık. Windows ISO dosyası oluşturma aracı bile NTFS olarak biçimlendiriyor.

Rufus zaten fat32 olarak biçimlendirme yapmıyor artık. Windows ISO dosyası oluşturma aracı bile NTFS olarak biçimlendiriyor.
Yani ntfs mi yapmam gerekiyor? Ben zaten rufustan yazdırmıştım usb'yi. Rufus varsayılan olarak fat32 yapmıştı. Ben ne yapmam gerekiyor. Varsayılanda mı kalsın, yoksa ntfs mi yapayım?

Yeni konular

Geri
Yukarı