Windows 10 neden bu kadar kaynak tüketiyor?

Swaglikeohio

Hectopat
RAM
8GB 2667MHZ
Arkadaşlar selam. Sizlere bir sorum olacak. Kısa ve öz bir soru olacak. Windows 10 neden bu kadar dolu bir işletim sistemi? Gerekli gereksiz bütün programların olduğu bir işletim sistemi. Yani kendim debloat işleminden önce ve sonra çok bariz bir kullanım düşüklüğü gördüm işletim sisteminde. Boşta 2.6 GB RAM tüketen Windows 10 şimdi 600 MB RAM tüketiyor. Çok saçma değil mi bu?
(Google Chrome'da 3 sekme açık olduğu için yüksek RAM kullanımı.)

1656415504597.png

Öncesinde ise sadece boşta iken 2.5 belki 3 GB kadar RAM tüketiyordu. Microsoft bunları otomatik temizleme aracı yapsa çok iyi olmaz mı sizce?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar selam. Sizlere bir sorum olacak. Kısa ve öz bir soru olacak. Windows 10 neden bu kadar dolu bir işletim sistemi? Gerekli gereksiz bütün programların olduğu bir işletim sistemi. Yani kendim debloat işleminden önce ve sonra çok bariz bir kullanım düşüklüğü gördüm işletim sisteminde. Boşta 2.6 GB RAM tüketen Windows 10 şimdi 600 MB RAM tüketiyor. Çok saçma değil mi bu?
(Google Chrome'da 3 sekme açık olduğu için yüksek RAM kullanımı.)

Eki Görüntüle 1434330

Öncesinde ise sadece boşta iken 2.5 belki 3 GB kadar RAM tüketiyordu. Microsoft bunları otomatik temizleme aracı yapsa çok iyi olmaz mı sizce?

Mem Reduct adlı bir uygulama var onu deneyebilirsiniz.

Windows'un, RAM'in yarısını falan kullanması sorun değildir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Zaten, birçok gereksiz hizmeti easy service optimizer ile kapatılabiliyor. Windows'un ayarlarından arka plan uygulamaları kapatılabiliyor. Revo Uninstaller ile Windows uygulamaları kaldırabiliyor falan. Ama Microsoft, keşke daha performansa yönelik yapsa. Mesela dediğim ayarlar yapılmazsa, sistem kötüyse kasabilir. Sisteme göre bir ayar hazırlaması lazım bence. Teslim en iyileştirme gibi şeyler performansı düşürebiliyor.

Boşta 2.6 GB RAM tüketen Windows 10 şimdi 600 MB RAM tüketiyor. Çok saçma değil mi bu?
Burada saçma olan tek şey görüyorum senin yaptığın iş. 600 MB RAM kullanınca ne oldu? Wiindows mu hızlandı? Bence hayır, yavaşladı.

2022 yılında 16 GB RAM'i olan birinin RAM kullanımı konusunu dert etmesi gerektiğini düşünmüyorum.

Burada saçma olan tek şey görüyorum senin yaptığın iş. 600 MB RAM kullanınca ne oldu? Wiindows mu hızlandı? Bence hayır, yavaşladı.

Ben Mem Reduct kullanıyorum demek ki ben yanlış yapmışım.

Bende bu sıkıntılar yüzünden "Kali Linux" işletim sistemine geçmeyi düşünmüştüm.

Hocam konuyla alakasız olarak; Ne zamandır Linux düşünüyorum. Lakin ben dijital olarak müzik ve mixing mastering icra ediyorum, dolar kuru malum gerekli kitaplıkları, setupları crack yoluyla elde ediyoruz. Linux crack ya da bu tarz uzantıların, setupların veyahut doğal yolla yasal olarak satın alınan oyunların desteklediği bir işletim sistemi mi acaba? Yoksa problem yaşar mıyım ?

Gereksizi çok bir işletim sistemi. RAM her türlü kullanılmak için var ama ben o RAM'ı Candy Crush Saga'ya yedirtmem. Ya da asla kullanmayacağım Paint 3d veya Skype'ye de.

Yeni konular

Geri
Yukarı