Windows 10 OEM lisansı nereden alınmalı?

melihmutlu123

Hectopat
Piyasada 20-30 lira civarında satılan OEM Windows keyler var bildiğiniz üzere. Bunlardan tavsiye ettiğiniz Windows 10 Pro 64-Bit key var mı? Düzgün sizin önerdiğiniz yerden satın almak istiyorum.

@melihmutlu123 Ben arkadaşın attığı satıcıdan aldım. Fakat şöyle bir sorun yaşadım; Almadan önce hangi lisans türünü veriyorsunuz diye sorduğumda bana "Retail lisans veriyoruz" denildi. Tabi ilk aldığım zaman bilgisayara en başta format attım ve verdikleri lisansı girdim. Komut istemi (cmd) üzerinden kontrol ettiğimde "VOLUME_MAK" olduğunu gördüm ve bunu firmaya sitelerinde çıkan canlı destekten belirttim. Sorunumu kısa bir sürede çözdüler açıkçası. O yüzden eğer böyle bir sorgulamadan sonra sizin de "Retail" harici bir lisans elinize geçerse canlı desteğe bunu bildirip doğru lisans anahtarını almayı unutmayın. Umarım yardımcı olabilmişimdir. Şimdiden hayırlı olması dileğiyle. ☺

@melihmutlu123 Ben arkadaşın attığı satıcıdan aldım. Fakat şöyle bir sorun yaşadım; Almadan önce hangi lisans türünü veriyorsunuz diye sorduğumda bana "Retail lisans veriyoruz" denildi. Tabi ilk aldığım zaman bilgisayara en başta format attım ve verdikleri lisansı girdim. Komut istemi (cmd) üzerinden kontrol ettiğimde "VOLUME_MAK" olduğunu gördüm ve bunu firmaya sitelerinde çıkan canlı destekten belirttim. Sorunumu kısa bir sürede çözdüler açıkçası. O yüzden eğer böyle bir sorgulamadan sonra sizin de "Retail" harici bir lisans elinize geçerse canlı desteğe bunu bildirip doğru lisans anahtarını almayı unutmayın. Umarım yardımcı olabilmişimdir. Şimdiden hayırlı olması dileğiyle. ☺
Kusura bakmayın ama retail tam olarak nedir? Ben direkt olarak yukardaki attığı linkten alırsam bir sıkıntı çıkar mı? Teşekkür ederim bu arada cevapladığınız için.

@melihmutlu123 Detaylı olarak anlatmak gerekirse aşağıdaki gibi.

Retail Ürün: Bu ürünler teknoloji mağazalarında satılmaktadır. Ürün lisansı tek bir bilgisayarda kullanılabilir fakat yeni bir bilgisayara geçiş yaptığınızda ilgili ürünü eski bilgisayarınızdan silip, lisansınızı yeni bilgisayarınıza taşıyabilirsiniz.

OEM Lisans: Yeni bir bilgisayar satın aldığınızda içerisinde gelen Windows'a ait lisans çözümüdür.

MAK Nedir?

MAK, Multiple Activation Key (Çoklu Etkinleştirme Anahtarı):
Microsoft ürünlerinin tek tek etkinleştirilmesi için kullanılan yöntemdir. MAK ile aktivasyon işlemini gerçekleştirmek için Online yada Offline (Telefon ile) ürünlerin Microsoft tarafından doğrulanması gerekir. Ticari kuruluşlar VL ürün satın alırken bu lisansın kaç defa kullanılacağını belirterek lisans edinirler. Örneğin 5000 defa kullanılabilecek bir lisans anahtarı satın aldığınızda lisans anahtarını 5000 ayrı bilgisayara yükleyip etkinleştirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
MAK ile yapılan etkinleştirmede ilgili yazılım Microsoft tarafından doğrulanmış olur ve tüm ürün güncellemelerini sorunsuz bir şekilde alabilir. MAK ile yapılan etkinleştirmede ilgili yazılım kalıcı olarak etkinleştirilir ve bilgisayarda önemli donanım değişikliği yapılmadığı taktirde yeniden etkinleştirme yapılmasına gerek kalmaz.

Kaynak: www.vatanci.net

MAK lisanslar yukarıda belirtilen sayının üstünde kullanım olduğunda iptal olma gibi ihtimal içermektedir. Bu lisans türünü genellikle şirketler kullanmaktadır.

Retail lisanslar ise sadece 1 bilgisayarda kullanılabilir, başka bir bilgisayarda aynı anda kullanmaya çalıştığınızda hata ile karşılaşırsınız. Fakat kullanmış olduğunuz bilgisayardan bu lisansı devre dışı bırakıp başka bir bilgisayara entegre etme gibi bir hakkınız var.

OEM lisanslar ise anakart üzerine gömülen lisanslardır. Örneğin bir bilgisayar (Laptop) aldınız ve içerisinde "Windows 10 Pro" kurulu bir şekilde geldi ve içerisindeki lisans anahtarını not edip başka bir bilgisayarda kullanma gibi bir şansınız yok. O bilgisayardan o lisans anahtarını kaldırsanız bile artık o anakart içerisinde gömülü biçimde hafızada tutuluyor.

@melihmutlu123 Detaylı olarak anlatmak gerekirse aşağıdaki gibi.

Retail Ürün: Bu ürünler teknoloji mağazalarında satılmaktadır. Ürün lisansı tek bir bilgisayarda kullanılabilir fakat yeni bir bilgisayara geçiş yaptığınızda ilgili ürünü eski bilgisayarınızdan silip, lisansınızı yeni bilgisayarınıza taşıyabilirsiniz.

OEM Lisans: Yeni bir bilgisayar satın aldığınızda içerisinde gelen Windows'a ait lisans çözümüdür.

MAK Nedir?

MAK, Multiple Activation Key (Çoklu Etkinleştirme Anahtarı):
Microsoft ürünlerinin tek tek etkinleştirilmesi için kullanılan yöntemdir. MAK ile aktivasyon işlemini gerçekleştirmek için Online yada Offline (Telefon ile) ürünlerin Microsoft tarafından doğrulanması gerekir. Ticari kuruluşlar VL ürün satın alırken bu lisansın kaç defa kullanılacağını belirterek lisans edinirler. Örneğin 5000 defa kullanılabilecek bir lisans anahtarı satın aldığınızda lisans anahtarını 5000 ayrı bilgisayara yükleyip etkinleştirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
MAK ile yapılan etkinleştirmede ilgili yazılım Microsoft tarafından doğrulanmış olur ve tüm ürün güncellemelerini sorunsuz bir şekilde alabilir. MAK ile yapılan etkinleştirmede ilgili yazılım kalıcı olarak etkinleştirilir ve bilgisayarda önemli donanım değişikliği yapılmadığı taktirde yeniden etkinleştirme yapılmasına gerek kalmaz.

Kaynak: www.vatanci.net
Anladım. Teşekkür ediyorum açıkladığınız için. İyi günler dilerim.

Merhaba. Az önce bu siteden key satın aldım ve Volume mak yazıyor cmd ile baktığımda. Size nasıl bir geri dönüş sağladı temsilci ? Çünkü bana sürekli 1 bilgisayar için bu deyip duruyor.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı