Windows 10 performans sorunu

scheaus

Hectopat
Merhabalar, sistemim şu şekilde;
Palit GeForce GTX 1050 Ti Exoc.
Intel Core i3-7100.
8 GB DDR4 2113 MHz RAM.
1TB HDD.
Windows 10 kullanırken sistemim düşük performans sergiliyor. Arkaplanda çalışan uygulamaları kapatıyorum, YouTube'da olan "Windows 10'u optimize etme" videolarını izleyip uyguluyorum, fakat uygulayınca her şey daha da kötü hale geliyor. Benimle aynı sisteme sahip olan ve hiçbir şekilde ayar değişikliği yapmayıp Windows 10'u kullanan arkadaşlarımda bir sorun olmuyor. Daha yüksek FPS alıyorlar. Windows 10 ve 7 kullanırken CS:GO FPS değerlerini aşağıdaki görsellerde görebilirsiniz.

1597073942863.png

Windows 10 kullanırken FPS değerim.

1597073986842.png

Windows 7 kullanırken FPS değerim.

Windows 10 kullanmak istiyorum fakat bu performans düşüşleri sebebiyle kullanma hevesim kaçıyor. Sebebi ne olabilir? Ne yapmamı önerirsiniz?

• GPU sürücünüzü DDU ile kaldırıp, güncel sitesinden temiz bir kurulum yapın.
  • BIOS ve chipset sürücünüzü güncel değil ise güncelleyin.
  • Güç ayarlarından performansı seçin.
  • 2004 Home sürümü kullanmıyorsanız 2004 Home kurumu yapın.

Home kullanmıyordum Pro ve Home arasında ne kadar fark var acaba?

Sisteminizin özelliklerine göre çok kasma yapmaması gerek. Tüm verilerinizin yedeğini alın. Temiz kurulum yapın ve Sürücülerinizi daima güncel tutun. Windows 10 2004 hala sıkıntılı şu an. 2004'ten bir önceki sürümü kurmanızı tavsiye ederim.

BIOS güncellemesi beta dahi olsa yapılmalı mı güncellik açısından? Benim anakartıma daha önce gelen Agesa 1.0.0.5 güncellemesi bile betadan çıkmadı 1 sene boyunca, sonra işte geçen gün o beta 1.0.0.5 güncellemesini kaldırıp yerine yeni çıkan Agesa 1.0.0.6 güncellemesini koydular. Bu da şuan beta durumda. MSI bazı anakartların BIOS versiyonlarını çabucak betadan çıkarırken bazılarını iplemiyor galiba. Anakartım bu Destek: B350M PRO-VD PLUS | Motherboard - The world leader in motherboard design | MSI Türkiye güncellemeli miyim sizce beta son sürüme?

Kardeşim başlata CMD yaz ve şu komutu gir 'MSConfig' enterladıktan sonra bir pencere gelecek
Oradan 'hizmetler'e gir ve alttan tümünü etkinleştir yaz ve uygula sonra pencereyi kapat ve uyarı gelecek
PC'yi tekrar başlat diye ona bas ama PC kendi kendine kapansın direkt kasadan kapatma sakın!

RAM ve işlemcide sıkıntı görüyorsan
- RAM için başlata 'DxDiag' komutunu gir ve RAM'ın orada yazar arkadaşım (kaç GB olduğu)
- İşlemciye bakmak için tarayıcıya 'CPUID-Z' indir yaz kurduktan sonra yönetici olarak çalıştır zaten 5 MB'lik bir uygulama. Uygulamaya girdikten sonra işlemcinde sıkıntı olup olmadığını görüceksin sende Intel logosu görünür ben AMD FX kullanıyorum bende AMD gözüküyor orada sıkıntı yoksa
PC'ye format at derim, kolay gelsin...

Geri
Yukarı