Windows 10 Pro %100 Disk Kullanımı Sorunu

D1xonN

Decapat
Daha fazla  
Yaklaşık 2 ay önce bir bilgisayar aldım. Temiz bir windows 10 kurup bilgisayarımı kullanmaya başladım bilgisayarım ssdli bir bilgisayar. Ancak 2 hafta sonra bilgisayarımda donmalar başladı ama kasma gibi değil bildiğimiz sistem kilitleniyor 5 10 saniye sonra düzeliyor ancak yine bir işlem yapmaya çalışırsam yine kilitleniyor, anlayacağınız kullanılmaz hale geliyor bilgisayar. Sorunu araştırdım çözüm bulmaya çalıştım denedim bir şeyler ancak olmadı. Son çare olarak format attım ve yine sorunsuz bir şekilde kullanmaya başladım bilgisayarımı sonra yine aynı sıkıntı çıktı karşıma yaklaşık 2 hafta sonra. Yine uğraştım çözüm aradım hatta burda daha öncede konu açmıştım ancak çözebilen veya sorunun ne olduğunu anlayabilen olmadı. Bende yine son çare format atayım dedim belki bu sefer olmaz. Formatımı attım sorunsuz bir şekilde yine kullanmaya başladım bilgisayarımı ancak yine 2 hafta gibi bir süreden sonra aynı sıkıntıyı yaşıyorum cidden kullanılmaz hale geliyor bilgisayar. Oyunlarda sürekli donma yaşıyorum. Bir işlem yapmaya çalıştığımda sürekli dona dona ilerliyorum. Artık sorunun neden olduğunu ve bir çözüm olup olmadığını öğrenmek istiyorum. Sürekli format atmaktan sıkıldım. Sorunun ssdden kaynaklandığını düşünüyorum ancak sonrasında format attığımda düzeldiği aklıma geliyor ve bu fikirde saçma geliyor. Cidden elim kolum bağlı saçma sapam bir durumun içerisindeyim. Lütfen gelip windows şusunu busunu devre dışı bırak demeyin onlar açıkken gayet sağlıklı olan bilgisayar bi anda onlar yüzünden bu hale gelmez ki zaten denedim o çözümleride ancak tahmin ettiğim gibi bir çözüm yolu değil. Bir kez daha söylemek isterim bilgisayarımda kasma yaşanmıyor anlık kitlenmeler oluyor. Bir çözüm sunabilecek veya sorunun net şekilde neyden kaynaklandığını söyleyebilecek yardımcı olabilecek varsa beni çok memnun eder cidden.

Superfetch yani hızlı getirme özelliğini kapatın. Disk denetlemeyi çalıştırın. CMD ekranına şu net.exe stop "Windows Search" komutu girip disk kullanımı düşüyor mu diye kontrol edin eğer kullanım düşüyor ise kalıcı olarak Windows aramasını kalıcı olarak devre dışı bırakın.

1-https://tr.node-tricks.com/windows-10-freezes-randomly
2-denetim masası-sistem ve güvenlik-güç seçenekleri-kendi güç planınızda hangisi seçili ise plan ayarlarını değiştir-gelişmiş güç ayar değiştir-sabit disk altında ahci link power...ile başlayan seçeneği active yapın
3-eğer pc kullanıyorsanız kasayı açıp ram,ekran kartı,sabit disk,bios pili hatta jumper ları bile çıkarıp temizleyerek tekrar yerine takmanız(ben sorunu böyle çözdüm)..size 3 seçenek sundum umarım işe yarar.

Sistem belirt SSD umarım kronik sorunlu bir model değildir ayrıca Pro'ya gerek yok Home sürümü daha hafif ve hızlı.
Amd Ryzen 5 2400g İşlemci
Biostar B450MH 3200MHZ Anakart
Crucial Ballistix 8GB 3000MHz DDR4 CL15 2 adet
sistemim bu windows 10 kaldırmayacak bir sistem olduğunu düşünmüyorum.
SSD de
Netac N535S 240 GB 560/520 MBs 2.5" SATA3 bu.
Superfetch yani hızlı getirme özelliğini kapatın. Disk denetlemeyi çalıştırın. CMD ekranına şu net.exe stop "Windows Search" komutu girip disk kullanımı düşüyor mu diye kontrol edin eğer kullanım düşüyor ise kalıcı olarak Windows aramasını kalıcı olarak devre dışı bırakın.
Hocam bunun gibi bir sürü çözüm denedim faydalı olmadı.
1-https://tr.node-tricks.com/windows-10-freezes-randomly
2-denetim masası-sistem ve güvenlik-güç seçenekleri-kendi güç planınızda hangisi seçili ise plan ayarlarını değiştir-gelişmiş güç ayar değiştir-sabit disk altında ahci link power...ile başlayan seçeneği active yapın
3-eğer pc kullanıyorsanız kasayı açıp ram,ekran kartı,sabit disk,bios pili hatta jumper ları bile çıkarıp temizleyerek tekrar yerine takmanız(ben sorunu böyle çözdüm)..size 3 seçenek sundum umarım işe yarar.
İlk 2yi deneyeceğim ancak 3.cü için pek cesaretim yok.

Amd Ryzen 5 2400g İşlemci
Biostar B450MH 3200MHZ Anakart
Crucial Ballistix 8GB 3000MHz DDR4 CL15 2 adet
sistemim bu windows 10 kaldırmayacak bir sistem olduğunu düşünmüyorum.
SSD de
Netac N535S 240 GB 560/520 MBs 2.5" SATA3 bu.

Hocam bunun gibi bir sürü çözüm denedim faydalı olmadı.

İlk 2yi deneyeceğim ancak 3.cü için pek cesaretim yok.
hocam o kadar sistem toplamışsınız ssd olarak netac nedir allasen?ram olarak crucial almışsınız bari ssd yi de aynı marka alsaydınız ki neredeyse aynı fiyat!!

Geri
Yukarı