Windows 10 Pro Lisans Anahtarı OEM/Retail/MAK farkları nedir?

Bourdain

Hectopat
Bu siteden almayı düşünüyorum ancak forumda konulara bakarken Retail daha pahalı olur demişler. Burada OEM 80TL Retail 60 TL olarak gözüküyor. Hangisini almam lazım benim? OEM veya Retail alıp lisansı MAK çıkanlarda varmış. Eğer benimki de MAK çıkarsa başka kişilerde mi benim anahtarımla kullanabiliyor ürünü? Pek anlayamadım konuyu OEM daha iyi diyen de var Retail daha iyi diyen de.

Burada açıklanmış;
OEM lisans alıp da Retail veya MAK çıkarsa ne oluyor? Bir sorun teşkil eder mi? Çünkü birden fazla bilgisayarda kullanılıyor Retail/MAK lisanslar. Bana verilen anahtarı başkasına da mı veriyorlar yani?

OEM anakartına gömülür ve başka PC'de kullanamazsın. Windows yüklemelerinde artık anahtar girmen gerekmez ve bu yüzden sorun da çıkarmaz. Retail Key'ler her seferinde girmeni ister. Başka PC'ye geçince de kullanırsın. Ama aldığın yere bağlı olarak bazen geçersiz olabiliyorlar. Retail iyi aslında ama OEM garanti.

Son düzenleyen: Moderatör:
OEM anakartına gömülür ve başka PC'de kullanamazsın. Windows yüklemelerinde artık anahtar girmen gerekmez ve bu yüzden sorun da çıkarmaz. Retail Key'ler her seferinde girmeni ister. Başka PC'ye geçince de kullanırsın. Ama aldığın yere bağlı olarak bazen geçersiz olabiliyorlar. Retail iyi aslında ama OEM garanti.
Bazısında OEM alıp MAK çıkan varmış. Aynı anahtar kodunu başkasına da mı veriyorlar MAK lisansta?

OEM lisans alıp da Retail veya MAK çıkarsa ne oluyor? Bir sorun teşkil eder mi? Çünkü birden fazla bilgisayarda kullanılıyor Retail/MAK lisanslar. Bana verilen anahtarı başkasına da mı veriyorlar yani?

Güvenilir yerlerden alırsanız dediğiniz olmaz. Sağlamlisans'dan alabilirsiniz mesela.
Bazısında OEM alıp MAK çıkan varmış. Aynı anahtar kodunu başkasına da mı veriyorlar MAK lisansta?
Evet.

MAK Key'ler kurumsal olur. Birden fazla PC'de kullanır firmalar o Key'i. Aynen aynı anahtarı başkası da kullanabilir o yüzden. Saglamlisans en iyi ve güvenilir olanı.

Windows 10 lisansımı 2015'de Windows 7'den yükselterek elde ettim. OEM veya MAK değil, Retail lisans. Sürekli sisteme girmeme gerek yok. Otomatik olarak etkinleşiyor.

Geri
Yukarı