Windows 10 Sıfırlamanın Formattan Farkı Var mı?

Alper Tunahan

Kilopat
Daha fazla  
Windows 10'da aylar önce sorun, kasma olmazken şu son sıralar PC yavaşladı, oyunlarda kastı. Ben de ayarlardan fabrika ayarlarına döndürdüm ama dosyalarımı tuttum ilk başlarda iyi gibiydi sonra DLL hataları verdi, indirip çözdüm ama yine oyunlarda az FPS alıyorum. Sorunu anlamadım internetten baktım Windows 10 format diye USB ve CD'den atan var, şimdi ben ayarlardan yapsam ne farkı olacak? USB ya da CD'nin yerini tutacak mı? İçinde önemli dosya yok ilk günkü haline getirmek istiyorum.

Windows 10'da aylar önce sorun, kasma olmazken şu son sıralar PC yavaşladı, oyunlarda kastı. Ben de ayarlardan fabrika ayarlarına döndürdüm ama dosyalarımı tuttum ilk başlarda iyi gibiydi sonra DLL hataları verdi, indirip çözdüm ama yine oyunlarda az FPS alıyorum. Sorunu anlamadım internetten baktım Windows 10 format diye USB ve CD'den atan var, şimdi ben ayarlardan yapsam ne farkı olacak? USB ya da CD'nin yerini tutacak mı? İçinde önemli dosya yok ilk günkü haline getirmek istiyorum.

Ayarlardan sıfırlama seçeneğini seçerseniz sadece yüklü uygulamaları ve dosyaları silip bilgisayarı yeni bir bilgisayar gibi tanıtırsınız. Herhangi bir virüsten dolayı kurtarma dosyaları hasar görebilme ihtimalinden dolayı bazı sorunlar çözülemeyebilir. Bu yüzden en sağlıklısı "USB'den format atın" diyoruz.

Uzun lafın kısası: Hayır, USB veya CD'nin yerini tutmaz.

Eğer bilgisayarın kurulumunu yaptığınız ilk günkü gibi kurulu olarak gelen windows, driver, çeşitli uygulamaların da gelmesini istiyorsanız windows' u sıfırlama seçeneğini kullanınız. Ancak bu yöntem her ne kadar bilgisayarınıza format atmak ile aynı noktada buluşuyorsa da öyle değildir. Çünkü PC' ye format atmak içersinideki işletim sistemi dahil tüm uygulamalardan ve dahi tespit edilemeyen zararlı yazılımlardan tamamen arıdırarak size işletim sistemizi ve driverlerinizi tekrar kurdurtur. Benim önerim format atmanızdır. Daha fazla bilgi için bknz.

Sıfırlama yapmanıza rağmen sorun düzelmediğine göre format atmak yerine donanımsal sorunların üzerine gidin. Örneğin sabit disk bozulup bozulmadığını HD Tune Pro programıyla kontrol edin. Diskteki bazı bozulmalar format atarak gideriliyor. Sorun sabit diskte değilse ekran kartı sürücüsünü DDU programıyla kaldırıp sitesinden indirip tekrar kurun. Düzelmezse burdan geri dönüş yaparsınız.

Sıfırlama yapmanıza rağmen sorun düzelmediğine göre format atmak yerine donanımsal sorunların üzerine gidin. Örneğin sabit disk bozulup bozulmadığını HD Tune Pro programıyla kontrol edin. Diskteki bazı bozulmalar format atarak gideriliyor. Sorun sabit diskte değilse ekran kartı sürücüsünü DDU programıyla kaldırıp sitesinden indirip tekrar kurun. Düzelmezse burdan geri dönüş yaparsınız.

hocam dediklerini yaptım HD Tune Pro da sorun çıkmadı. DDU yu kurdum güncel olmayan bir sürü şey buldu benimki pro olmadığı için güncellemedi bende intelin sitesinden bir program kurdum sanırım güncellemelerde bana yardımcı olması için program adı driver update utility yani güncelleme şeysi :Dkarşıma çıktı birşey beni siteye attı şimdi bir tane 600 mblık birşey indiriyom ne yaptığımıda bilmiyorum dua edin

Computer Manufacturer Support Websites buraya attı hocam burdan hp sectim sonra ordan birşey kestirip indirdim eski sürüm felan diyordu

Ordan başka birşey indiriyomuşum bu indirdiğim intel programında eski sürüm olduğunu söylüyor şimdi güncelliyorum inş çözülür 2 tane 120 mblık dosya indiriyor yazarım gine buraya yardım edersiniz olmazsa :D cahillik böyle bir şey işte bende telefona root rom atınca kendimi birşey sanıyodum bu pc işi sıkıntı biraz uğraşman lazım sürekli

ya beyler bu ikisini indirdim ikisinide kurarken hata veriyor.Yardım lütfen

Dosya Ekleri

• Hata.PNG
    Hata.PNG
    4,1 KB · Görüntüleme: 325
Neler yapmışsınız. DDU ile ekran kartı sürücüsünü kaldıracaktınız sadece. Amd ve ya nvidia sitesinden ekran kartınızın güncel sürümünü indirip kuracaktınız. Intel işlemcinizin grafik birimi varsa örneğin hd5500 onu da güncelleyin.

hocam selamun aleyküm benim ram kullanımı yüzde 80 gösteriyor ve doğru bir çok yerden baktım 8 gb ram var format atsam düzelirmi

Yeni konular

Geri
Yukarı