Windows 10 SSD Geç Açılıyor

James Donkey JD240 240GB ile aldığım sonuç. Bu arada bu sabah BIOS güncellemesi yaptım bende de biraz uzun sürüyordu şimdiki durum daha iyi.

1532270168342.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Benim kast ettiğim 16 saniye masaüstüne ulaşıp, açılışta açılması gereken uygulamaların devreye girmesini kapsıyor, aynı şeyi HDD ile 16 saniyede nasıl ulaşıyorsunuz acaba merak ettim( devre dışı bırakmadan), ayın şeyi WD Black ile 2-3 dakikadan önce elde edemiyordum. Masaüstüne ulaşmanız Win10'nun tam açılması anlamına gelmiyor, açılışta gerekli uygulamaların hepsinin devreye girmesinide kapsıyor. Bu detaya dikkat edilmesi gerekir, zira HDD ile açılışta uygulamalar devreye girene kadar basit şekilde denetim masasından işlem bile yapmak imkansız oluyor.

James Donkey JD240 240GB ile aldığım sonuç. Bu arada bu sabah bios güncellemesi yaptım bende de biraz uzun sürüyordu şimdiki durum daha iyi.

Eki Görüntüle 317411

Windows 10'un Hibernation ve Hiberboot gibi açılış hızlandırıcı servisleri kapatırsanız bu süre 12 saniye civarına kadar yükselecektir. Bu servisler açılışı hızlandırıyor iyi hoş da her bilgisayar açılışında diske 5-15GB arasında bir dosya yazdırıp bu dosyayı tekrar siliyor. Bu işlem belli bir zaman sonra diski yavaşlatmaya ve ömrünü doldurmaya başlıyor. Bir araştırmanızı tavsiye ederim.

Benim sistemim de 13 saniye gibi bir süre de açılıyor. Daha da hızlandıramadım.
Açılışta hangi adımda sistem sizi bekletiyor? Bu süre bana pek uzun gelmedi.
16 saniyenin neresi normal acaba ? Ben HDD de 11 saniye gibi bir değer alıyorum.

Yeniden başlatma yaparsan açılma uzun sürer.
James Donkey JD240 240GB ile aldığım sonuç. Bu arada bu sabah BIOS güncellemesi yaptım bende de biraz uzun sürüyordu şimdiki durum daha iyi.

Eki Görüntüle 317411
Bende WD Blue 1 TB HDD var, bazen 15 SN bazen 40 SN'de açılıyor. Windows 7'de stabil çalışıyordu fakat Windows 10'a geçince böyle açılma süreleri saçmaladı. Sistem eski diye galiba bilemiyorum. Açılma süren bana geç geldi. Ben HDD ile 15 SN'de açıyorum.
Hocam nasıl bu kadar iyi değerler alıyorsunuz? Ben power tuşuna bastıktan 27 saniye sonra açılıyor. Görev Yönetcisi'nde ise 16.3 saniye alıyorum. Benim eski bilgisayarım 5 dakikaya şifre girme yeri açılıyordu, 10 dakikaya masaüstünü görebiliyordum. Ona göre iyi fakat sizin dediğiniz değerlere göre kötü. Nasıl hızlandırabilirim ve bu süreyi kısaltabilirim? CrystalDiskİnfo ile sağlık durumu iyi gözüküyor. %40'ı dolu SSD'nin. CrystalDiskMark ile de değerleri atıyorum.
Screenshot_5.png

Benzer sorunla ilgili ben de konu açmıştım. Hızlı başlat seçeneği açıkken 11-12 saniyede, kapalıyken 21 saniyede masaüstü geliyor. Sorunumun anakartımla ilgili olduğunu keşfettim, UEFI desteklemiyor. Bu yüzden yapacak bir şey yok, sizde de aynı durum olabilir. Diğer bazı 4-5 saniyede açılan kullanıcıların sürelerine göre yavaş olabilir ama her türlü HDD zamanı çektiklerimden iyidir diyorum.

Benzer sorunla ilgili ben de konu açmıştım. Hızlı başlat seçeneği açıkken 11-12 saniyede, kapalıyken 21 saniyede masaüstü geliyor. Sorunumun anakartımla ilgili olduğunu keşfettim, UEFI desteklemiyor. Bu yüzden yapacak bir şey yok, sizde de aynı durum olabilir. Diğer bazı 4-5 saniyede açılan kullanıcıların sürelerine göre yavaş olabilir ama her türlü HDD zamanı çektiklerimden iyidir diyorum.
Hocam nereden baktınız UEFI desteklemediğine? Ben de ASUS logosu çıkıyor ama Windows başlarken.

Hocam nasıl bu kadar iyi değerler alıyorsunuz? Ben power tuşuna bastıktan 27 saniye sonra açılıyor. Görev Yönetcisi'nde ise 16.3 saniye alıyorum. Benim eski bilgisayarım 5 dakikaya şifre girme yeri açılıyordu, 10 dakikaya masaüstünü görebiliyordum. Ona göre iyi fakat sizin dediğiniz değerlere göre kötü. Nasıl hızlandırabilirim ve bu süreyi kısaltabilirim? CrystalDiskİnfo ile sağlık durumu iyi gözüküyor. %40'ı dolu SSD'nin. CrystalDiskMark ile de değerleri atıyorum. Eki Görüntüle 317427
Bilmiyorum, Windows 10 yükleyince böyle bir durumla karşılaşıyorum. Mesela Windows 7 yüklesem ortalama 25-30 SN'de açılıyordu PC. Windows 10'a geçtim bazen 15 SN'de açıyor bazen de 40 SN kadar sürüyor açılması. Bir türlü çözemedim sorunu. Acaba anakartım H61 diye mi böyle oluyor anlamadım. 5400Rpm HDD takıyorum yine aynı durum 7200Rpm takıyorum yine aynı durum.

Bilmiyorum, Windows 10 yükleyince böyle bir durumla karşılaşıyorum. Mesela Windows 7 yüklesem ortalama 25-30 SN'de açılıyordu PC. Windows 10'a geçtim bazen 15 SN'de açıyor bazen de 40 SN kadar sürüyor açılması. Bir türlü çözemedim sorunu. Acaba anakartım H61 diye mi böyle oluyor anlamadım. 5400Rpm HDD takıyorum yine aynı durum 7200Rpm takıyorum yine aynı durum.
RAID diye bir şey var o hızlandıryormuş ama sanırsam ömrünü azaltıyor ve veriler korumasız oluyormuş.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı