Windows 10 SSD Geç Açılıyor

M.2 SSD'lerde açılış süresini azaltmak için ne gibi değişiklikler önerirsiniz?
Konu içerisinde belirttiğim 4, 8, 11, 12. adımlar açılışı biraz yavaşlatabilir. Bu adımlar haricinde konudaki tüm adımları tavsiye ederim. Ben bu konudaki Wise Care 365 haricindeki tüm adımları kullanıyorum. Şahsen o adımın da saçma olduğunu düşünüyorum.

Konu içerisinde belirttiğim 4, 8, 11, 12. adımlar açılışı biraz yavaşlatabilir. Bu adımlar haricinde konudaki tüm adımları tavsiye ederim. Ben bu konudaki Wise Care 365 haricindeki tüm adımları kullanıyorum. Şahsen o adımın da saçma olduğunu düşünüyorum.
Bakım programları hiç işe yaramaz zaten anca sistemi bozar sadece CCleaner sağlam program onda ise 2-3 haftada bir temizlik yapmak daha sağlıklı.

Kapattığınzıda SSD ömrü artar, açılış hızı azalır. Açtığınızda ise tam tersi geçerli olur.
Sağolun hocam. Şimdilik 12-13 saniye son BIOS zamanı olarak gözüküyor. Steam'ın, Discord'un başlangıç etkisini kaldırırsam 9-10'a kadar düşüyor. Zaten NASA'yla da yarışmıyoruz. Peki sizin kaç saniye bu son BIOS zamanı?

Ne yalan söyliyeyim şaşırdım cidden ,bende samsung 850 pro 512 gb ssd var laptopta taş çatlasa 5 saniyede açılıyor. Şöyle düşündüm sizin pc masaüstü olduğu için harddisk' ler den kaynaklı yavaş açılıyor olabilir o zaman şöyle yapın windows zaten ssd' ye kurulu harddisk' leri çıkarın sadece ssd deki windows kalsın bu sayede harddisklerin yavaşlığından mı kaynaklı bu sorun yoksa ssd' den mi anlarız. Ssd geç açılırsa ssd de bir problem var demektir. Eğer harddiskleri çıkarttığınızda windows hızlı açarsa demek ki sorun harddisklerde. Çünkü bilgisayar açılırken sadece windows yüklenmiyor harddiskteki verilerde yükleniyor. Bu sebeple bir yavaşlık olabilir. İyi akşamlar

Ne yalan söyliyeyim şaşırdım cidden ,bende samsung 850 pro 512 gb ssd var laptopta taş çatlasa 5 saniyede açılıyor. Şöyle düşündüm sizin pc masaüstü olduğu için harddisk' ler den kaynaklı yavaş açılıyor olabilir o zaman şöyle yapın windows zaten ssd' ye kurulu harddisk' leri çıkarın sadece ssd deki windows kalsın bu sayede harddisklerin yavaşlığından mı kaynaklı bu sorun yoksa ssd' den mi anlarız. Ssd geç açılırsa ssd de bir problem var demektir. Eğer harddiskleri çıkarttığınızda windows hızlı açarsa demek ki sorun harddisklerde. Çünkü bilgisayar açılırken sadece windows yüklenmiyor harddiskteki verilerde yükleniyor. Bu sebeple bir yavaşlık olabilir. İyi akşamlar
Nasıl çıkarabilirim ki harddiski?

Sağolun hocam. Şimdilik 12-13 saniye son BIOS zamanı olarak gözüküyor. Steam'ın, Discord'un başlangıç etkisini kaldırırsam 9-10'a kadar düşüyor. Zaten NASA'yla da yarışmıyoruz. Peki sizin kaç saniye bu son BIOS zamanı?

Eki Görüntüle 317405

En güzel değerler benimki o zaman. SSD kullanıyorum Clover Bootloader'ın 7 saniye gecikme yapmasına rağmen 18 saniyede Windows'un masaüstünü görüyorum. Windows Bootloader ile de ortalama 15 saniyede masaüstünü görüyorum. Bana değerler normal geldi şahsen.
Kullandığım SSD: SAMSUNG MZNLF128HCHP-00000 (Okuma 450 / Yazma 140)

Buna da Casper anakart farkı diyoruz işte. :p

Anakart saati macOS gereği bilgisayar saatinden 3 saat geride kalıyor. Bu nedenle bu süre bende 3 saatten daha uzun görünüyor. Saçma sapan bir hatadan başka bir şey değil. Önemi de yok bence. Ben hızımdan memnunum.

1532373277613.png

4 Yıllık HDD ile aldığım sonuç budur .

X99 var, ben de benim ki geç açılıyor sanıyordum. Sadece SSD sistem diski ile 6 sn sürüyor. Diğer mekanik disklerimi ve BluRay Rom'u ekleyince 9sn'de açılıyor.

Yalnız windows 7 zamanında çok daha hızlıydı onu hatırlıyorum.

Bu yazan değerlere ben inanmıyorum. Kendi bilgisayarımda test ettim 3.3 saniye yazıyor ama bios süresi geçtikten sonra 3 saniyeden fazla sürede açılıyor. Bu Bios süresi ne oluyor ben mi yanlış biliyorum ?
Bios ekranı geçtikten sonra Windows’un açılışla beraber masaüstünü görme süresi değil mi ?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı