Windows 10 SSD Geç Açılıyor

Özellikle Hibernation ve Hiberboot açıkken bilgisayar her kapatıp açışta SSD'ye ortalama olarak 5-15GB arasında bir dosya yazımı yapıyor. 300 gün, günde 2 kez bilgisayarı kapatıp açtığınızı varsayarsak yılda 3TBW disk ömründen kaybetmiş oluyorsunuz. Bu değer sizin için sorun değilse Hibernation ve Hiberboot'u tekrar etkinleştirebilirsiniz bilgisayar açılışına hız olarak %30 civarı bir katkısı var.

Hayır geri çekmenize gerek yok. Dediğim gibi bu ayarlar SSD ömrüne ciddi katkı sağlıyorlar.

Her şey sonunda açılış süreniz nasıl bir değişime uğradı?
Yok hocam 17 saniye oldu son BIOS zamanı.
WD Black 7200rpm 500gb 2.5Inch kullanıyorum. Bu değerler gerçek olamaz bence.

Eki Görüntüle 317516
Vay arkadaş, nasıl alıyorsunuz anlamıyorum gerçekten.

Bence fazla da uğraşmaya değmez. Ben de benzer değerler alıyorum, memnunum. BIOS'unuz da güncelse uğraşmaya değmez. Hiberboot'u da kapatıp deneyin.

Turn On or Off Fast Startup in Windows 10
Windows 10'da "Option Two"yu kullanabilirsiniz.
Hocam şimdi Windows logosu oldu yüklenirken ve 9.0 saniye yazıyor. BIOS'a girdim Boot Logo FullScreen yaptım. Öyle oldu.
Hocam şimdi Windows logosu oldu yüklenirken ve 9.0 saniye yazıyor. BIOS'a girdim Boot Logo FullScreen yaptım. Öyle oldu.
Ama ondan değildir büyük ihtimal.

Özellikle Hibernation ve Hiberboot açıkken bilgisayar her kapatıp açışta SSD'ye ortalama olarak 5-15GB arasında bir dosya yazımı yapıyor. 300 gün, günde 2 kez bilgisayarı kapatıp açtığınızı varsayarsak yılda 3TBW disk ömründen kaybetmiş oluyorsunuz. Bu değer sizin için sorun değilse Hibernation ve Hiberboot'u tekrar etkinleştirebilirsiniz bilgisayar açılışına hız olarak %30 civarı bir katkısı var.

Hayır geri çekmenize gerek yok. Dediğim gibi bu ayarlar SSD ömrüne ciddi katkı sağlıyorlar.

Her şey sonunda açılış süreniz nasıl bir değişime uğradı?
Bu Hibernation ve Hibetboot dedikleriniz nasıl kapatabilirim ?

Hiberboot için üstte verdiğim linke bakın. Hibernation için yönetici olarak açılan CMD'ye powercfg -h off komutu gireceksiniz.
Bunları kapatırsak SSD ömrü azalacak değil mi? Yukarıda tekrar etkinleştirebilirsiniz yazmışsınız. Burada kapatın yazıyorsunuz. Ben hız istemiyorum, ömrün artmasını istiyorum. Hangisini yapmam gerekli?

Son düzenleme:
Bunları kapatırsak SSD ömrü azalacak değil mi? Yukarıda tekrar etkinleştirebilirsiniz yazmışsınız. Burada kapatın yazıyorsunuz. Ben hız istemiyorum, ömrün artmasını istiyorum. Hangisini yapmam gerekli?
Kapattığınzıda SSD ömrü artar, açılış hızı azalır. Açtığınızda ise tam tersi geçerli olur.

@Melih ALBAYRAK Kullanım alışkanlığınıza göre değişecek bir şeyden bahsediyoruz. Tamamen açılış programlarınızın ağırlığına, kurulu sürücülerin sisteme verdiği yüke bağlı bir durum. Örneğin benim bilgisayarımda bunu yaparak diske %40 civarı az yazma yapılmasını sağlayabiliyorum. Uzun vadede gayet iyi bir değer. Şahsen yaptığım dosya aktarım işleminin yarısı kadarının Windows tarafından da yapılması beni pek mutlu etmiyor. Hem SSD'ler zaten çok hızlı olduğu için o ayarı açsam da kapatsam da bilgisayar çok hızlı açıldığı için benim için hiçbir değişiklik olmuyor.

Öncelikle anakartınızı tam model olarak belirtir misiniz?

SSD için yapılacak tüm ayarlar

Bu rehberdeki adımları uygularsanız hız değil de disk ömrü olarak maksimum kullanım ömrünü elde etmiş olursunuz. Maksimum performans, hız ve açılış hızı sizin için SSD ömründen daha önemliyse 4, 8, 11, 12. adımları uygulamayın. Wise Care de kurmanızı şahsen kendim tavsiye etmiyorum.
M.2 SSD'lerde açılış süresini azaltmak için ne gibi değişiklikler önerirsiniz?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı