Windows 10 SSD'de 14 saniyede açılıyor

Kardeşim format doğru yere atılmış. Bilgisayarın açılma hızı SSD'nin marka modeline bağlı olarak değişebilir. Ayrıca bilgisayarın diğer bileşenleri de önemli tabii.

Anakarta göre değişkenlik gösterebilir boot süreleri. Ayrıca dizüstü BIOS'u masaüstü BIOS'u farklıdır. Nedeni ise chipset farklılıkları ve yazılım farklılıkları gibi etkenlerden dolayı dizüstülerde her zaman hızlı açılır, hard disk ile ya da SSD ile. B350 anakart ayarlarınızdan boot delay'i düşürebilirsiniz ama 14 saniye iyi bir zamanlama, BIOS ekranından sonra Windows masaüstünüze geleceğiniz süre SSD'nin hızını gösterir.

Anakarta göre değişkenlik gösterebilir boot süreleri. Ayrıca dizüstü BIOS'u masaüstü BIOS'u farklıdır. Nedeni ise chipset farklılıkları ve yazılım farklılıkları gibi etkenlerden dolayı dizüstülerde her zaman hızlı açılır, hard disk ile ya da SSD ile. B350 anakart ayarlarınızdan boot delay'i düşürebilirsiniz ama 14 saniye iyi bir zamanlama, BIOS ekranından sonra Windows masaüstünüze geleceğiniz süre SSD'nin hızını gösterir.
Oyunlarda hızlı yükleme yapsın yeter. Ben orada 14 saniye görünce kötü sanmıştım.

Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS'a girip özel ayarlar çekmen lazım. Fastboot'u açmak, açılış ekranını kapamak vs. gibi.

Bence normal bir süre. Benim BIOS ekranında 8 sn bekliyor sonrasi 7 sn falan açılıyor sistem. Kafanıza takmaya gerek yok bazı sistemlerde değişiklik gösterebilir.

Anakart logosunda değilde o logo için 3-4 saniye bekliyor. Belki 5 saniye.
Masaüstü bilgisayar kullandığını varsayaraktan BIOS'ta gelen varsayılan BIOS Post ayarının 5 saniye olduğunu söyleyebilirim.

BIOS'una giriş yap ve Boot sekmesinden ekran görüntüsü al. Eğer UEFI destekli bir sistem kullanıyorsan büyük ihtimalle USB bellek içine direk ekran görüntüsü alma özelliği aktiftir. Ekranda yazan tuşu kullanarak USB belleğine ekran görüntülerini al ve Sosyal'e yükle. Sana aradaki zaman kaybı yaratan değerleri söyleyip, zaman kaybını minimuma indirebilmen için yapman gereken ayarları söyleyeceğim.

Bu arada SSD için 10 saniyeden fazla bekleme süresi benim için çok uzun bir süre, söylemeden edemeyeceğim. Elimdeki kaç yıllık Dell N5010 dizüstü bile SATA2 HDD ile 10 saniye gibi bir sürede masaüstüne atıyor kendini. Masaüstünde ise 120GB 840 Evo ile 1 saniyelik BIOS Post dahil 3-4 saniye içinde masaüstü ekranı geliyor.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı