Windows 10 sürekli takılıyor

D1xonN

Decapat
Daha fazla  
Yaklaşık 1 ay önce yeni bir bilgisayar aldım. Ve temiz bir Windows 10 kurup driverlarımı her şeyimi yükleyip kullanmaya başladım. Ancak yaklaşık 2 hafta sonra bilgisayarımda takılmalar olmaya başladı, anlık donmalar... 10 15 saniye sonra normale dönüp sonrasında tekrardan aynı donmalar oluyordu. Yabancı bir program vs indirmememe rağmen dedim belki virüs falan bulaşmıştır. Temiz bir format atayım formatımı attım ve bilgisayarım sorunsuz sıkıntısız çalışmaya başladı, hiçbir sıkıntı olmadan.

Ancak yine 2 hafta gibi bir süre sonra yani dün yine anlık takılmalar başladı oyunlarda donmalar tekrardan olmaya başladı. Konuyu biraz araştırdım ancak yaptığım çözümler pek bir işe yaramadı. Konu hakkında bir fikri olan hatanın neden kaynaklandığını bilen veya bir çözüm sunabilecek var mı acaba? Yani yeniden format atabilirim ancak bu sürekli böyle devam edemez değil mi? Sürekli 2 haftada bir format atmak pek sağlıklı olmaz gibi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet aynen öyle ve çoğu zaman birkaç saniyeden daha fazla sürüyor.
SSD'nizin IOPS ve 4k değerleri kötü olabilir. Arkadaki çoklu işlemler çalışırken bu sorun ortaya çıkıyor olabilir. SSD ısınıp yavaşlıyor olabilir. Bence sisteminizin genel ısı durumunu kontrol edin. Özellikle bilgisayar kasıldığı esnada SSD kaç dereceymiş diye bir göz atın. Ayrıca MemTest ile belleklerinizi test edebilirsiniz. Diskinizi de test etmeyi unutmayın.

SSD'nizin IOPS ve 4k değerleri kötü olabilir. Arkadaki çoklu işlemler çalışırken bu sorun ortaya çıkıyor olabilir. SSD ısınıp yavaşlıyor olabilir. Bence sisteminizin genel ısı durumunu kontrol edin. Özellikle bilgisayar kasıldığı esnada SSD kaç dereceymiş diye bir göz atın. Ayrıca MemTest ile belleklerinizi test edebilirsiniz. Diskinizi de test etmeyi unutmayın.
Sıcaklık değerlerini veya diğer dediğiniz verileri test edebilmek için önerebileceğiniz program var mı acaba.
Donma esnalarında görev yöneticisinden işlemlere baktığımda hep disk %100 oluyor sorun bu olabilir mi acaba bilgisayarın donması geçtiğinde değer %100den düşüyor.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı