Windows 10 sürüm 2004 güncelleme sorunları

TheGear

Hectopat
Henüz daha 1909 sürümündeyim. 2004 sürümüne geçen arkadaşların birkaçının yorumunu okudum depolama alanında küçülme, Windows ekranın geç açılması, disk alanı temizleme kısmının çalışmaması gibi buglar olduğunu söylüyorlar. Sizce güncellemeli miyim?

Yok öyle değil daha çok her şeyi birbiriyle bağlamaya başladılar. Mesela Cortona kaldıracaksanız Windows Helo, Windows Search falan da kaldırmanız gerekiyor (ben hepsini sildim mesela). Yani burada bazı özellikleri ne kadar isteyip istemediğinize bağlı. Kurulumdan sonra da her şekilde github'taki Windows 10 debloater script'ini çalıştırmanızı tavsiye ederim.
Script: Sycnex/Windows10Debloater

Sonrasında O&O ShutUp10 ile sisteminizdeki gizlilik ayarlarını yapmanızı tavsiye ederim.
O&O ShutUp10: O&O ShutUp10 -Free antispy tool for Windows 10

Not: Attığım rehber zaten bunların hepsini yapıyor. İzlemenizi tavsiye ederim.
Çok basit bir soru: Neden Arch Linux kullanıyorsunuz? :D

Çok basit bir soru: Neden Arch Linux kullanıyorsunuz? :D
Ha ha, uzun cevabı ama kısa geçeyim. Şahsen Windows'un bu saçma sapan güncellemelerinden, Microsoft'un bilgisayarın kontrolünü elimden almasından, özgür işletim sistemi olmamasından çok bıktım. Bu yüzden Linux kullanıyorum. Neredeyse her programım ve oyunum çalıştı, çalışmayanlar için alternatif buldum ya da dediğim gibi Windows 10 sanal makinesi var. Şahsen mutluyum böyle kullanmaktan.

Cevabı bu kadar basit değil ama buraya hepsini yazsam çok uzun olur.

Ha ha, uzun cevabı ama kısa geçeyim. Şahsen Windows'un bu saçma sapan güncellemelerinden, Microsoft'un bilgisayarın kontrolünü elimden almasından, özgür işletim sistemi olmamasından çok bıktım. Bu yüzden Linux kullanıyorum. Neredeyse her programım ve oyunum çalıştı, çalışmayanlar için alternatif buldum ya da dediğim gibi Windows 10 sanal makinesi var. Şahsen mutluyum böyle kullanmaktan.

"Microsoft'un bilgisayarın kontrolünü elimden almasından, özgür işletim sistemi olmamasından" derken neyi kast ediyorsunuz? Cidden bilmediğimden ve merak ettiğimden soruyorum :D

"Microsoft'un bilgisayarın kontrolünü elimden almasından, özgür işletim sistemi olmamasından" derken neyi kast ediyorsunuz? Cidden bilmediğimden ve merak ettiğimden soruyorum :D
Linux sistemlerin neredeyse hepsinde arkada tek tek yapılan işlemleri görebiliyorsunuz ve size yönetme hakkı tanınıyor, Windows ve Mac kısmında buralar tamamen kapalı. Örneğin sen başlat tuşun sol altta değil sağ altta olsun istersin, bunu Linuxte not defterinde ufak ayarlamalar ile yapabilirsin, ama Windowsta ayrı programlar kullanmalısın.

Linux sistemlerin neredeyse hepsinde arkada tek tek yapılan işlemleri görebiliyorsunuz ve size yönetme hakkı tanınıyor, Windows ve Mac kısmında buralar tamamen kapalı. Örneğin sen başlat tuşun sol altta değil sağ altta olsun istersin, bunu Linuxte not defterinde ufak ayarlamalar ile yapabilirsin, ama Windowsta ayrı programlar kullanmalısın.
Anladım, teşekkür ederim. :)

Son derece haklısın. Windows 10 1903 ve 1909 sürümlerinde her 2 güncellemeden biri sorun çıkarıyordu. Önce KB4532693, sonra KB4549951, sonra ise KB4556799 güncelleştirmelerinden çok şikayetçi olanlar oldu.
Linux apayrı bir mecra. Linux dağıtımlarını da takip ediyorum, kendim kullanmasam bile haberlerini okumak bile gerçekten hoşuma gidiyor. Ah keşke bir de şu oyun geliştiriciler de Linux uyumluluğunu arttırsa :(
Özellikle de yazdığın yazının kalın puntoyla işaretlediğim kısmına dikkat çekmek istiyorum. Gerçekten böyle bir saçmalık var. 1909 Home sürümünde internete bağlanıp kurulum yaparken hiçbir şekilde yerel hesap oluşturulamıyordu. Böyle saçma bir şey olabilir mi? İşletim sistemine o kadar para veriyoruz, Windows 10 ile gelen bilgisayara o kadar para döküyoruz, adamlar daha yerel hesap bile açtırmıyorlar. Bu nedir abi ya?
Sonradan 2004 sürümünde bu değişikliği geri almışlar, mutlu oldum. Bir diğer örneği ise Defender'ın kapatılamaması. Defender'ı hiçbir şekilde kapatamıyorsunuz. Mesela bilgisayar manyağı olan ve maksimum performansta Windows kullanmak isteyen insanlar Defender'ın kapatılamamasından şikayetçi. Eskiden "Defender açılmıyor" diye konular açılırdı hatta, şimdi "Defender kapatılmıyor" diye konular açılıyor.
Ayrıca, özellikle de yurtdışında yaşayan insanlar Cortana'nın kapatılamadığından bahsetmiş. Mesela iOS cihazlardaki Siri'yi örnek verelim. iOS cihazlarda Siri'yi kapatabiliyorsunuz fakat kapattığınızda Voice Control devreye giriyor. Fakat en azından Siri'den kurtulabiliyorsunuz. Ama Windows 10'daki Cortana kapatılmıyor!
Mesela daha geçen günlerde bilgisayar her oturum açtığımda "Windows cannot find bilmemne.exe" gibisinden bir hata veriyordu. "bilmemne.exe" diye yazdığım yerde çok uzun, karmakarışık bir isim yazıyordu. Sebebini anlayamadım başta. Sonra Task Manager'dan Startup sekmesine geldiğimde bir de ne göreyim, Cortana açılışa eklenmiş. Ben de önce oradan Cortana'yı devre dışı bıraktım. Sonra ise anladım ki meğersem uygulama güncellenmiş fakat güncellemenin tam olarak tamamlanması için bir kere açmam gerekiyormuş. O yüzden açılışta hata alıyormuşum. Ve bu güncelleme ile birlikte Cortana artık açılışta otomatik olarak açılır hale gelmiş.
Yani daha stabil (!) sürümde böyle sorun yaşıyorsam Insider sürüm tam illallah ettirir diye tahmin ediyorum :D
Sizi çok iyi anlıyorum. Arch Linux'a geçmekle çok çok iyi yapmışsınız. Aslında ben de Linux kullanabilirdim ama işte elimiz mahkum... Alışkanlık ve uygulama uyumluluğundan dolayı Windows kullanmaya devam ediyorum.

Yok be, Defender sistemden kaldıramıyorsun ama devredışı bırakabiliyorsun Admin hesabı üzerinden, senin hesap admin olsa da izin vermiyor sadece.

Yok be, Defender sistemden kaldıramıyorsun ama devredışı bırakabiliyorsun Admin hesabı üzerinden, senin hesap admin olsa da izin vermiyor sadece.
Yani, yine de Linux çok çok daha özgür bir sistem. Ama alışkanlıktan dolayı Windows 10 kullanıyorum. Bu bilgisayarda Temmuz 2017'ye kadar Windows 7 yüklüydü. Sonra CS:GO'da FPS yüksek olmasına rağmen fare dehşet derecede kastığı için format atmak zorunda kaldım, o zaman Windows 10 kurdum. Sonra Mayıs 2019'da İngilizce Windows 10 ile tekrar format attım. Hala da kullanıyorum. Hiçbir işletim sistemini Türkçe kullanmam ben, açıkça söylüyorum.

Yani, yine de Linux çok çok daha özgür bir sistem. Ama alışkanlıktan dolayı Windows 10 kullanıyorum. Bu bilgisayarda Temmuz 2017'ye kadar Windows 7 yüklüydü. Sonra CS:GO'da FPS yüksek olmasına rağmen fare dehşet derecede kastığı için format atmak zorunda kaldım, o zaman Windows 10 kurdum. Sonra Mayıs 2019'da İngilizce Windows 10 ile tekrar format attım. Hala da kullanıyorum. Hiçbir işletim sistemini Türkçe kullanmam ben, açıkça söylüyorum.
O kadar çok format attım ki, arkadaşlara telefondan format attırırken korktuklarını söylüyor bütün pencereleri sırasıyla neresinde hangi buton var biliyorum diye 😆

Geri
Yukarı