Windows 10 UEFI kurulum

Shocky

Decapat
Yer
C:\Windows\Media.
Bilgisayarıma format atmaya ve Windows10'a geçmeye karar verdim.
Bu sefer UEFI boot modunu etkinleştirmek istiyorum.
BIOS ayarlarımda UEFI ile ilgili sadece 1 seçenek var o da UEFI boot diye bir seçenek.
Bu seçenek olduğuna göre destekliyor olmalı.

Flash belleğim de Windows10 yüklü ama Rufus gibi yazılımlar kullanmadım, direkt Microsoft sitesinden indirdim, dosyaları kopyaladım.

UEFI etkinleştirsem, convert GPT yapsam, ve direkt ayrılmamış alanı seçsem sorunsuz şekilde kurulacak ve kullanabilecek miyim?

Bu zamana kadar legacy kurulum yaptım, bilgi almak istedim çünkü eksiğim, yanlış yaptığım bir şey olabilir😳

Son düzenleyen: Moderatör:
Rufus üzerinden Windows imajını seçtikten sonra otomatik olarak GPT yapılandırma yapacaktır. Convert GPT yöntemiyle diski gpt yapabilirsiniz. Diskiniz 2 parça halindeyse diğer diskteki verileri kaybetmemek için AOMEI Partition Asistan yazılımını kullanabilirsiniz. Veri kayıpsız MBR to GPT işlemi gerçekleştirebiliyor.

Rufus üzerinden Windows imajını seçtikten sonra otomatik olarak GPT yapılandırma yapacaktır. Convert GPT yöntemiyle diski gpt yapabilirsiniz. Diskiniz 2 parça halindeyse diğer diskteki verileri kaybetmemek için AOMEI Partition Asistan yazılımını kullanabilirsiniz. Veri kayıpsız MBR to GPT işlemi gerçekleştirebiliyor.
Maalesef ki iso dosyam yok, dediğim gibi flashta yüklü olanı kullanmak durumundayım......
Ve yeni bir iso indiremem......

Maalesef ki iso dosyam yok, dediğim gibi flashta yüklü olanı kullanmak durumundayım......
Ve yeni bir iso indiremem......
  1. Flash belleği bilgisayara takın.
  2. CMD yönetici olarak açın.
  3. "Diskpart" yazın
  4. "list disk" yazın
Flash belleğinizi boyutundan anlarsınız. GPT yazan yerde * işareti varsa GPT olarak yapılandırılmıştır. Yoksa MBR'dir. Flash belleğin yeniden yazılması gerekir.

1. Flash belleği bilgisayara takın.
  2. CMD yönetici olarak açın.
  3. "Diskpart" yazın
  4. "list disk" yazın
Flash belleğinizi boyutundan anlarsınız. GPT yazan yerde * işareti varsa GPT olarak yapılandırılmıştır. Yoksa MBR'dir. Flash belleğin yeniden yazılması gerekir.
Anlıyorum, o zaman son kez şunu soracağım, bu dediğinizi yaptıktan sonra konuda ki şeyleri yapsam sorunsuz olacak mı?
Normal kurulum ile hiçbir hata ile karşılaşmadım.
Yapacaklarım şunlar:
Flash belleğe Windows'u GPT şekilde yeniden yazmak.
BIOS'tan UEFI etkinleştirmek.
Kurulumda diski GPT'ye dönüştürmek, ve ayrılmamış alana basıp kurulumu başlatmak.

Bunları yaptığımda bir sorun olur mu çünkü sistem hatası ile karşılaşmak istemiyorum.

USB belleğe sağ tık-biçimlendir deyin ve.
-FAT32
-8192BYTE
-Hızlı biçimlendir seçeneği ile biçimlendirin, ardından.
Anakartınızın, son sürüm BIOS'unu, USB belleğe atıp, kurun.
BIOS Update, yaptıktan sonra BIOS'dan ufei modunu açın ve PC tekrar yeniden başlarken, boot menüsü aç ve USB belleği boot ettir.
Ama bundan önce;

Bu ayarlarla, Rufus ile USB belleğine yazdır ISO'yu.
Disk bölüm düzeni GPT.
Dosya sistemi NTFS.
Ayırma birim boyutu 8192BYTE yapın.

Ve ardından boot menüsünden, USB belleği boot ettir ve kurulum yap.

Bu dediklerinizi yaparsanız dediğiniz şekilde işlemler sorunsuz gerçekleşir, kurulum ekranında CMD açtıktan sonra diskpart yazarak işleme başlamayı unutmayın.

USB belleğe sağ tık-biçimlendir deyin ve.
-FAT32
-8192BYTE
-Hızlı biçimlendir seçeneği ile biçimlendirin, ardından.
Anakartınızın, son sürüm BIOS'unu, USB belleğe atıp, kurun.
BIOS Update, yaptıktan sonra BIOS'dan ufei modunu açın ve PC tekrar yeniden başlarken, boot menüsü aç ve USB belleği boot ettir.
Ama bundan önce;

Bu ayarlarla, Rufus ile USB belleğine yazdır ISO'yu.
Disk bölüm düzeni GPT.
Dosya sistemi NTFS.
Ayırma birim boyutu 8192BYTE yapın.

Ve ardından boot menüsünden, USB belleği boot ettir ve kurulum yap.
BIOS güncellemesi şart mıdır?
Bu dediklerinizi yaparsanız dediğiniz şekilde işlemler sorunsuz gerçekleşir, kurulum ekranında CMD açtıktan sonra diskpart yazarak işleme başlamayı unutmayın.
O kadarını da biliyoruz yaniii 😅😅😅
Çok teşekkürler :)

BIOS güncellemesi şart mıdır?
Değil ama.
Performans, sorun, optimizasyon vs. gibi şeyleri iyileştiren, en güncel BIOS'u kullanmaktır ve tavsiyem, Windows'u kurmadan önce yapın işlemi.
Windows kurulu vaziyette, BIOS Update, çok sağlıklı değil.
Ben güncel BIOS çıktığında, BIOS Update'i yapıyorum ve sonra format atıyorum.

Değil ama.
Performans, sorun, optimizasyon vs. gibi şeyleri iyileştiren, en güncel BIOS'u kullanmaktır ve tavsiyem, Windows'u kurmadan önce yapın işlemi.
Windows kurulu vaziyette, BIOS Update, çok sağlıklı değil.
Ben güncel BIOS çıktığında, BIOS Update'i yapıyorum ve sonra format atıyorum.
HP 1411 anakartım. HP nin sitesinde 1 güncelleme vardı onu yapmıştım, başka bir güncelleme yok.
Sanırım güncel, başka bir güncelleme var ise nereden edinebilirim?
Sanırım yok........

Geri
Yukarı