Windows 10 uygulamalar çok geç açılıyor

Whixy

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar hepinize selam.
Bilgisayar özelliklerim;
Laptop ismi: MSI GE60 2OE
i7 4700MQ işlemci
GeForce GTX 765M 2 GB DDR5 ekran kartı
16 GB RAM
1TB 7200RPM HDD (Oyunlar bu diskte kurulu)
120GB mSATA SSD (Windows 10 bu diskte kurulu)
Sorunum;
Dün akşam hiçbir sorun yoktu. GTA 5, Valorant vb sorunsuz oynuyordum. Sabah kalktım ve bilgisayarı tekrar çalıştırdım. Bilgisayarın açılmasında herhangi bir hız kaybı yok. Ancak uygulamaların küçük resimleri yüklenmiyor, bir uygulamayı açmaya çalıştığım zaman 5dk sonra yönetici izni istiyor. Verdiğimde ise yine bir yaklaşık 10-20dk bekliyorum açılmasını. Virüs endişesi yaşayıp Windows Güvenlik duvarını etkinleştirip tarama yaptım hiçbir sıkıntı çıkmadı. Güncellemeler eksik olabilir deyip güncelleme yaptım ve yine bir değişme yok. Bilgisayarın içini açıp komple temizledim, SSD ve HDD hızını ölçtüm. SSD yaklaşık 550mb/s yazma hızı, HDD yaklaşık 90mb/s yazma hızı çıktı. İşlemci ve ekran kartı sıcaklık kontrolü yaptım her şey gayet normaldi. Önbellek dosyalarını temizledim, geri dönüşüm kutusunu boşalttım. SSD içinde 40GB boş, HDD içinde 660GB boş var. Tüm bunlardan sonra kaç kez yeniden başlatmama rağmen hiçbir şey değişmedi. Sadece Discord ve Chrome gibi hafif uygulamalara erişimi hızlı sağlayabiliyorum. Valorant, GTA 5, Zula açmayı denediğimde ise yine en az 10dk bekliyorum. Üstelik dün akşam herhangi bir sorun yoktu. Bunun neden olduğunu bilen veya bana yardımcı olabilecek var mı? Şimdiden teşekkür ederim.

Edit;
Bu yüzden olabilir mi? Ama dün akşam hiçbir sorun yoktu :(

Dosya Ekleri

• indir.png
    indir.png
    77,2 KB · Görüntüleme: 121
Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayar özelliklerim;
i7 4700MQ işlemci
16 GB RAM
Sorunum;
Dün akşam hiçbir sorun yoktu. GTA 5, Valorant vb sorunsuz oynuyordum. Sabah kalktım ve bilgisayarı tekrar çalıştırdım. Bilgisayarın açılmasında herhangi bir hız kaybı yok. Ancak uygulamaların küçük resimleri yüklenmiyor, bir uygulamayı açmaya çalıştığım zaman 5dk sonra yönetici izni istiyor. Verdiğimde ise yine bir yaklaşık 10-20dk bekliyorum açılmasını. Virüs endişesi yaşayıp Windows Güvenlik duvarını etkinleştirip tarama yaptım hiçbir sıkıntı çıkmadı. Güncellemeler eksik olabilir deyip güncelleme yaptım ve yine bir değişme yok. Bilgisayarın içini açıp komple temizledim, SSD ve HDD hızını ölçtüm. SSD yaklaşık 550mb/s yazma hızı, HDD yaklaşık 90mb/s yazma hızı çıktı. İşlemci ve ekran kartı sıcaklık kontrolü yaptım her şey gayet normaldi. Önbellek dosyalarını temizledim, geri dönüşüm kutusunu boşalttım. SSD içinde 40GB boş, HDD içinde 660GB boş var. Tüm bunlardan sonra kaç kez yeniden başlatmama rağmen hiçbir şey değişmedi. Sadece Discord ve Chrome gibi hafif uygulamalara erişimi hızlı sağlayabiliyorum. Valorant, GTA 5, Zula açmayı denediğimde ise yine en az 10dk bekliyorum. Üstelik dün akşam herhangi bir sorun yoktu. Bunun neden olduğunu bilen veya bana yardımcı olabilecek var mı? Şimdiden teşekkür ederim.

Edit;
705 gündür açık pc :D

Ram 8gb kalmış birini takmayı unutmuşum halledeyim onu da 😃

Dosya Ekleri

• Screenshot_19.png
    Screenshot_19.png
    28,7 KB · Görüntüleme: 94
705 gündür açık PC :D

Yanış bilgi vermeyin.

Bilgisayarı kapat bir zahmet :)

Güç açma süresi bilgisayarın toplam açık kaldığı süredir. Arkadaşın yazısında zaten yeniden başlattığını, kapatıp açtığını vs bildirmiş az okuyun konuyu.

Bilgisayar özelliklerim;
i7 4700MQ işlemci
16 GB RAM
Sorunum;

Edit;

Diskiniz ölmüş hocam %18 sağlık diyor. Dediğiniz şeylere vesile olmuş olabilir. Ölü olan diske kurmuşsunuz zaten oyunları sağlıklı diske kurup deneyin sorun çözülür büyük ihtimalle. Ölen diskinizi de değiştirin en kısa sürede.

Son düzenleme:
Yanış bilgi vermeyin.

Güç açma süresi bilgisayarın toplam açık kaldığı süredir. Arkadaşın yazısında zaten yeniden başlattığını, kapatıp açtığını vs bildirmiş az okuyun konuyu.

Diskiniz ölmüş hocam %18 sağlık diyor. Dediğiniz şeylere vesile olmuş olabilir. Windows'unuz ölü olan diske mi kurulu? Veya açmaya çalıştığınız uygulamalar, oyunlar bu ölmüş olan diske kurulu ise sağlıklı olan diske kurup deneyin.
Aynen oyunlar bu ölü diske kurulu ondan kaynaklı sanırım. Windows SSD'de sağlığı çok olan. Sanırım yeni bir HDD alma vakti gelmiş 😁

Hocam ben biraz daha baktım da belki hdd ile alakalı olmayabilir.
Dün akşam herhangi bir problem yoktu, sabah kalktığımda oyunlarıma vb erişemez oldum.
Ayrıca windows gezgininde gezerken birdenbire masaüstü kayboluyor. Bazen bilgisayar komple donup yanıt vermiyor ekranına geçiş yapıyor (Ekran gri-şeffaf oluyor). Sadece açık olan ekranlarda, klasörlerde alt-tab geçişi yapabiliyorum. Alt-Tab geçişi yaptığım ekran da animasyonsuz Windows xp'deki gibi... .c

Üstelik programı bilgisayar bu haldeyken enter basarak normal bir şekilde çalıştırmam 30-40dk sürerken "Uyumluluk sorunu giderme - Programı sına" seçeneği ile çalıştırdığımda dünkü gibi oluyor. Yani açılması 2dk falan sürüyor

Geri
Yukarı