Windows 10 yanına hangi Linux kurulur?

Ezberciler yine gelmis hep Ubuntu tabanli bos dagitimlari onermis, ben Manjaro oneririm.

Ben RHEL 8.4 seçtim ancak sizin de önerilerinizi bekliyorum.

RHEL kurumsal amaçlı kulllanılıyor daha ziyade, masaüstü kullanımı için çok uygun değil.

Sistem: | CPU: Amd Ryzen 7 3700x | GPU GeForce GTX 1650 super

Sistemin için Linux Mint Cinnamon uygundur. Şuradaki sürümü kurup, rahat rahat kullanırsın. Linux Mint Cinnamon masaüstü kullanım açısından birebirdir.

Ubuntu ve mint çöp sistemlerdir.

Linux Mint çöpse, Fedora gibi Redhat'in test maymunu bir dağıtım çöplüktür. Günlük ya da ofis için düşüneceğim en son dağıtımlardan birisi Fedora.

Ubuntu tabanli bos dagitimlari onermis

Manjaro gibi içine ne buldularsa doldurunca, dolu olmuş mu oluyor, Arch tabanında en şişkin ve en sorunlu dağıtımlardan birisi Manjaro.

RHEL kurumsal amaçlı kulllanılıyor daha ziyade, masaüstü kullanımı için çok uygun değil.

Sistemin için Linux Mint Cinnamon uygundur. Şuradaki sürümü kurup, rahat rahat kullanırsın. Linux Mint Cinnamon masaüstü kullanım açısından birebirdir.

Linux Mint çöpse, Fedora gibi Redhat'in test maymunu bir dağıtım çöplüktür. Günlük ya da ofis için düşüneceğim en son dağıtımlardan birisi Fedora.

Manjaro gibi içine ne buldularsa doldurunca, dolu olmuş mu oluyor, Arch tabanında en şişkin ve en sorunlu dağıtımlardan birisi Manjaro.
Hocam Linux Mint'in Gnome hali yok mu?

Linux dağtımlarına istediğiniz masaüstünü kurabilirsiniz, Mint'in websitesinde xfce, mate, cinnamon masaüstlü ortamlı versiyonları var, fakat ben Linux Mint'e Gnome kurmanızı önermem çünkü stabilitesini bozabilir, gnome kullanan Ubuntu tabanlı bir dağıtım arıyorsanız Ubuntu veya Pop Os öneririm.

Linux Mint'in Gnome sürümü yok, en yakın olarak Cinnamon var. İllâ Gnome kullanmak istiyorsan, PopOS deneyebilirsin. Ama Cinnamon masaüstü yönetimi, yapılandırma ve özelleştirme açısından Gnome'dan daha iyidir. Nemo dosya yönetici de, Gnome Nautilus'a göre daha kullanışlı özellikler sağlar. Mesela dosya isimlerini aralıklı çift tıklama ile değiştirebileceğin tek dosya yöneticisi Nemo'dur. Bunu gibi bir çok kolaylık var Cinnamon ve masaüstü araçlarında.

Geri
Yukarı